آنان تاریخ را پاک کردند، چیزی وجود ندارد

به گزارش تا بینهایت، خبرنگاران: جنایت وسیع ارتش آمریکا در ویتنام در فیلم مستند خاطرات نارنجی به تصویر کشیده شده است. رونمایی از این اثر عصر روز گذشته در موسسه فرهنگی اوج برگزار شد.

آنان تاریخ را پاک کردند، چیزی وجود ندارد

به گزارش خبرنگار فرهنگی تا بینهایت، عصر دیروز مستند خاطرات نارنجی به کارگردانی وحید فرجی در محل موسسه فرهنگی - هنری اوج رونمایی شد.

در هفتمین عصر فیلم اوج، مستند خاطرات نارنجی که به موضوع استفاده سلاح های شیمیایی - در قالب مواد سمی کشاورزی - ارتش آمریکا در جنگ ویتنام می پردازد، از حضور سه آمریکایی در ویتنام معاصر بهره می برد که خود قربانی سلاح های شیمیایی شده اند.

در این مستند یک ساعته، وحید فرجی دوربین کنجکاو خود را به عمق فاجعه ای انسانی برده است که در آن ابعاد جنایت اجرا شده توسط ارتش آمریکا بیش از پیش عیان می شود. از نکات مثبت این مستند قابل تامل دوری از شعارزدگی و تقابل آمریکایی ها و ویتنامی هایی است که هر دو از یک مساله رنج می برند؛ فارغ از اینکه روزی دشمن یکدیگر خوانده می شدند.

در ادامه نمایش مستند خاطرات نارنجی وحید فرجی و مجید عزیزی، دستیار و فیلمبردار و دکتر خاطری مشاور تولید صحبت کوتاهی با مخاطبان این اثر داشتند. فرجی این مستند را سومین همکاری با عزیزی پس از تولد زمین سوخته پیرامون تاثیر اورانیوم ضعیف شده در عراق و اثری درباره بمب خوشه ای در لبنان معرفی کرد. این کارگردان جوان سختی و پیچیدگی این اثر را حضور در کشوری دیگر به همراهی افرادی از کشوری ثالث دانست.

خاطری پیام خاطرات نارنجی را به قدری قوی خواند که حرفی برای گفتن نمی گذارد و افزود: اگر فرد اندک وجدانی داشته باشد این فیلم را درک خواهد کرد. دوستان شمعی را روشن می کنند که شمع آگاهی است.

در ادامه مراسم عزیزی سخت ترین روز فیلمبرداری را زمانی دانست که از جنین های درون شیشه تصویر برداشته است و تاکید کرد هر شب خواب آن صحنه ها را می بیند.

فرجی در انتها از حضور خاطرات نارنجی در جشنواره فیلم کازان خبر داد و فیلم را محصول صبر و تحمل همسرش دانست که با وجود بارداری، به وی اجازه سفر به ویتنام را داده است.

خاطرنشان باید کرد در ابتدای این مراسم دو فیلم کوتاه و تیزری از فیلم شیار 143 نیز پخش شد.

عنوان این خبر برگرفته از گفته های یکی از شخصیت های مستند خاطرات نارنجی است که اعتراف می کند دولت آمریکا مستندات جنایت خود در ویتنام را پاک کرده است تا کسی سراغشان نرود.

منبع: تسنیم
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 384

به "آنان تاریخ را پاک کردند، چیزی وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنان تاریخ را پاک کردند، چیزی وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید