احیای زمین های بلا استفاده برای افزایش سرانه فضای سبز در گرگان

به گزارش تا بینهایت، رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری گرگان از احیای زمین های بلا استفاده برای افزایش سرانه فضای سبز این شهر اطلاع داد.

احیای زمین های بلا استفاده برای افزایش سرانه فضای سبز در گرگان

شهر گرگان علی رغم همجواری با جنگل های هیرکانی ناهارخوران و النگدره و بهره گیری از فضای سبز طبیعی باز هم با استاندارد های فضای سبز شهری فاصله دارد.

قدس ولی گفت: سرانه فضای سبز هر شهروند گرگانی با توجه به جمعیت و عرصه های سبز موجود در شهر برابر با 7.49 مترمربع است.

او اضافه نمود: عددی که به عنوان سرانه کشوری در بحث فضای سبز در نظر گرفته شده است 12 تا 15 مترمربع برای هر فرد است و هر شهر باید با توجه به اندازه داشته های خود عدد مورد را به دست بیاورد.

قدس، ولی ادامه داد: در پی ساماندهی فضای سبز شهری گرگان به وسیله سیستم (GIS) هستیم و پس از اتمام تحقیقات با قطعیت خواهیم گفت که اندازه سرانه مورد احتیاج برای شهروند گرگانی چقدر است.

سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) به مجموعه ای از سخت افزار، نرم افزار، داده های جغرافیایی و منابع انسانی گفته می گردد که به منظور جمع آوری، تجزیه و تحلیل و به کارگیری کلیه اطلاعات جغرافیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

قدس ولی ادامه داد: با توجه به رشد و توسعه شهر گرگان به عنوان یک شهر با تمرکز جمعیتی بالا و نبود امکان دست یابی و تملک زمین هایی که قابلیت ایجاد فضای سبزبرای افزایش سرانه را دارند این سازمان به رویکرد های جایگزین برای افزایش سرانه فضای سبز روی آورده است.

او اضافه نمود: شناسایی و احیای زمین های بدون استفاده و بلاصاحب در محلات مختلف شهر، استفاده از ظرفیت های موجود در طرح تفصیلی شهر بویژه تاکید بر اجرایی کردن تعهدات اجرای فضای سبز مندرج در پروانه های ساختمانی که نقش بسزایی در تامین سرانه فضای سبز مسکونی داشته است، پیگیری اخذ سند برای تمام پارک ها و کاربری فضای سبز شهری که امکان تغییر کاربری را غیر ممکن می سازد، از جمله این اقدامات است.

قدس ولی گفت: پیگیری احیای اراضی حاشیه رودخانه ها که در طرح تفصیلی شهر به عنوان فضای سبز شهری شناخته شده اند از دیگر اقداماتی است که برای توسعه فضای سبز شهر گرگان در نظر داریم.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری گرگان با اشاره به سرانه پارک های گرگان هم گفت: در آخرین محاسبات سرانه پارک برای هر شهروند گرگانی حدود 1 مترمربع بوده که استاندارد آن 2 مترمربع است.

قدس ولی گفت: تعداد پارک های جیبی شهر گرگان هم 12 عدد است و در حال پیگیری پیوست های اجتماعی و فرهنگی برای آسیب شناسی، امکان سنجی و بازخورد آن ها برای کاهش یا افزایش تعداد آن ها هستیم.

خبرنگاران گلستان گرگان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 آذر 1401 بروزرسانی: 6 آذر 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2158

به "احیای زمین های بلا استفاده برای افزایش سرانه فضای سبز در گرگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای زمین های بلا استفاده برای افزایش سرانه فضای سبز در گرگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید