ثبت تاریخ اروپا در چند شیشه عطر ساده

به گزارش تا بینهایت، ایرنا/ این خبر پیرامون ثبت تاریخ اروپا در چند شیشه عطر ساده برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

ثبت تاریخ اروپا در چند شیشه عطر ساده

با ما سفر کنید و با تور هوایی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

قضیه چیست؟

تیمی از تاریخدانان، دانشمندان، کارشناسان هوش مصنوعی و عطرسازان از شروع پروژه ای برای آرشیو رایحه های برجسته در گذشته اروپا خبر دادند.

این پروژه که ODEUROPA نام دارد، از بوی عطرها گرفته تا تعفن نبرد واترلو، بوهای مختلفی که از قرن 16 تا 20 میلادی در سراسر قاره اروپا به مشام می رسیدند را شناسایی، توصیف و بازآفرینی می نماید.

ویلیام تولت استاد تاریخ دانشگاه آنگلیا راسکین و از اعضای تیم ODEUROPA می گوید امیدوار است این آرشیو معطر، اسباب آگاهی افزایی شده و مردم را با خود به دوران گذشته ببرد.

به گفته تولت در این پروژه از طرفی رایحه های ساده چون رزماری ثبت خواهند شد که مردم در قرن 16 باور داشتند می تواند از آنها در برابر طاعون حفاظت کند و از طرف دیگر بوی بد رویدادهای تاریخی چون نبرد واترلو که با شکست ناپلئون به خاتمه رسید.

این پروژه 3 میلیون و 320 هزار دلاری، عطرهای کلیدی که از بیش از 400 سال تاریخ اروپا در موزه های مستقر در سراسر قاره سبز به نمایش گذاشته شده را مورد آنالیز قرار می دهد. در این پروژه همچنین از هوش مصنوعی برای کاوش در کتابها و منابع موجود به هفت زبان و آثار هنری قرون گذشته برای تشخیص هرگونه ارجاع به یک بو و رایحه خاص استفاده می گردد. آرشیو نهایی به وسیله اینترنت و در اولین دانشنامه تاریخی رایحه دنیا در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

عطرهای تاریخی، میراث فرهنگی معطر دنیا

در تیم ODEUROPA، کارشناسان و اساتیدی از دانشگاه ها و موسسات هلند، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسلوونی و انگلیس گردهم آمد تا کشف نمایند رایحه ها در طول تاریخ چگونه جوامع و سنت ها را شکل داده اند.

به گفته اینگر لیمانز (Inger Leemans)، استاد تاریخ فرهنگی دانشگاه آزاد آمستردام که سرپرستی این پروژه را برعهده دارد، اگرچه بوها تجربه ما را از دنیا شکل می دهند با این حال تنها اطلاعات ناچیزی درباره تاریخ آنها موجود است.

پیتر بل، استاد علوم انسانی دیجیتال در دانشگاه آلمانی ارلانگن-نورنبرگ می گوید: می خواهیم به رایانه آموزش دهیم بو را ببیند. هدف ما این است نوعی بویایی کامپیوتری ابداع کنیم که می تواند بوها و تجربیات مربوط به بویایی را ردگیری کند.

پروژه ODEUROPA در نهایت این سوال را طرح می نماید که آیا بوها نیز می توانند بعنوان بخشی از میراث فرهنگی دنیا توسط سازمان هایی چون یونسکو برای آیندگان حفظ شوند. به گفته تولت، یکی از اصلی ترین پرسش های این پروژه این است که آیا بوها را نیز می توان نوعی میراث فرهنگی در نظر گرفت و اگر اینطور است آیا راهی برای حفظ آنها برای آیندگان وجود دارد؟

منبع: همگردی
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1367

به "ثبت تاریخ اروپا در چند شیشه عطر ساده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت تاریخ اروپا در چند شیشه عطر ساده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید