خبرنگاران آزادی حدود 4 هزار زندانی طالبان به امید شروع مذاکرات بین افغان ها

به گزارش تا بینهایت، تهران- خبرنگاران- سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه گفت: تا به امروز سه هزار و 895 زندانی طالبان از زندان آزاد شده اند تا زمینه مذاکرات بین الافغانی فراهم گردد.

خبرنگاران آزادی حدود 4 هزار زندانی طالبان به امید شروع مذاکرات بین افغان ها

به گزارش روزنامه افغانستانی هشت صبح، صدیق صدیقی در نشست خبری به آزادی نزدیک به چهار هزار زندانی طالبان اشاره نمود و اضافه نمود: احتمال آنکه مذاکرات میان افغانی در ماه جولای (تیر) برگزار گردد، وجود دارد و دولت افغانستان نیز امیدوار است که این مذاکرات هرچه زودتر شروع گردد.

صدیقی همچنین یادآورشد که حکومت با آزادی نزدیک به چهار هزار زندانی طالبان، عظیم ترین گام را برای شروع مذاکرات و کاهش خشونت برداشته است.

وی تاکید نمود: گروه طالبان باید براساس توافق نامه صلح خشونت ها را کاهش می داد، اما برعکس خشونت ها را افزایش داده است.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت: تمام آمادگی ها برای مذاکرات میان افغانی اجرا شده است، اما گروه طالبان تا به امروز هیچ گونه اقدامی را برای شروع مذاکرات صلح انجام نداده است.

وی افزایش خشونت ها را مایوس کننده خواند و از گروه طالبان خواست که مردم افغانستان و جامعه جهانی را برای تامین صلح ناامید نکند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تاکید نمود که دولت به تأمین صلح در کشور متعهد است و در راستای صلح گام های بلندی را برداشته است.

صدیقی افزایش خشونت ها از سوی طالبان را مایه نگرانی مردم بیان کرد و ادامه داد: تداوم خشونت ها فضای اعتماد برای شروع گفت وگوهای صلح را خدشه دار خواهد نمود.

به گفته صدیقی، هیات مذاکره کننده دولت برای شروع مذاکرات صلح آماده است و هیچ گونه ممانعتی برای شروع مذاکرات صلح از سوی دولت وجود ندارد.

براساس توافق نامه صلح که بین آمریکا و گروه طالبان در دهم اسفند گذشته امضا شد، پنج هزار زندانی طالبان با یک هزار زندانی وابسته به حکومت افغانستان مبادله می شوند.

طالبان تا به امروز از آزادی حدود 600 زندانی وابسته به دولت خبر داده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1074

به "خبرنگاران آزادی حدود 4 هزار زندانی طالبان به امید شروع مذاکرات بین افغان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آزادی حدود 4 هزار زندانی طالبان به امید شروع مذاکرات بین افغان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید