دلیل حساسیت ها به لحظه گرگ و میش را می فهمم، منعی در سیما نداشتم

به گزارش تا بینهایت، این شب ها سریال لحظه گرگ و میش به کارگردانی همایون اسعدیان هر شب ساعت 20:45 از شبکه سه سیما روی آنتن می رود و پخش آن تا فرارسیدن عید نوروز ادامه خواهد داشت، این سریال به دهه 60 می پردازد و کوشش دارد فضای این دهه را از بحران های جامعه و جنگ تا معضلات اجتماعی را به نمایش بگذارد.

دلیل حساسیت ها به لحظه گرگ و میش را می فهمم، منعی در سیما نداشتم

این سریال که فضای عاشقانه و اتفاقات برهه جنگ در آن با هم درآمیخته است از هنرمندانی چون فاطمه گودرزی، فرید سجادی حسینی، علیرضا کمالی، شهره سلطانی چهره های جدیدی را هم به عنوان بازیگر جلوی دوربین برده است.

همایون اسعدیان حدود 10 سال پیش سریال راه بی خاتمه را در تلویزیون فراوری کرد که آن هم یک ملودرام عاشقانه بود و در زمان خود با موفقیت زیادی در پخش رو به رو شد.

اسعدیان درباره بازگشت دوباره اش به تلویزیون پس از 10 سال دوری به تا بینهایت گفت: در تمام این سال ها پس از سریال راه بی خاتمه درخواست های متعددی برای ساخت سریال های مختلف داشتم، ولی نه مشتاق ساخت سریال بودم و نه طرح های درخواستی از جذابیت کافی برخوردار بودند. همچنین در آن موقع درگیر ساخت فیلم های سینمایی ام بودم چون حس می کردم مگر چقدر توان و عمر دارم که بخواهم وقت خود را صرف پروژه های بلند مدتی مثل سریال بکنم.

وی اضافه کرد: البته منعی برای حضور در تلویزیون نداشتم، ولی کسی هم نیستم که هرسال کاری برای ساخت داشته باشم و جزو آن دسته از افرادی هستم که با طمانینه بیشتری فیلم می سازم.

این کارگردان درباره روایت سال های جنگ و علاقه خود به ساخت سریال در این ژانر گفت: طرح اولیه این فیلمنامه با فیلمنامه نهایی بسیار متفاوت است. موضوعی که در فیلمنامه اولیه برایم جذاب بود، پرداخت به سه دهه تاریخ کشور در دهه های 60، 70 و 80 در بسترخانوادگی بود که هم روایت داستانی خانوادگی و هم شرایط اجتماعی جامعه را بازگو می کرد. با این حال در هردو فیلمنامه چه طرح اولیه و چه طرح نهایی، شما شرایط اجتماعی و مالی کشور را در بستر یک خانواده مشاهده می کنید.

کارگردان لحظه گرگ ومیش درباره تازگی روابط شخصیت ها و روایت قصه های آن برهه در این سریال تلویزیونی مطرح نمود: دنبال یک روایت تازه از آن دوران بودم. قصه ای که در دل داستان یک خانواده بگذرد و ما همراه با این خانواده در تاریخ جلو برویم و خوشبختانه تمام مدیران صداوسیما همکاری خوبی با ما کردند.

وی درخصوص حساسیت های تلویزیون نسبت به این سریال که پخش مجموعه را با تأخیر همراه کرد هم توضیح داد: نگرانی هایی وجود داشت که آن ها را هم می فهمم. نگرانی آن ها از این است که عده زیادی تلویزیون نگاه می نمایند و ممکن است نشان دادن بعضی موارد برایشان مشکل ساز گردد، نمی توانند به همه جوابگو باشند که تحمل کنید و بگذارید سریال جلوتر برود. به خصوص تفاوت سریال با فیلم سینمایی این است که اگر من در فیلم سینمایی در یک ربع اول شخصیت را هر جور نشان بدهم، در خاتمه 90 دقیقه تماشاگر می تواند به نتیجه گیری و یا تصور غلط خود از آن شخصیت برسد اما در یک سریال شما می خواهید 50 قسمت نشان دهید که احتیاج به صبوری دارد و متاسفانه بینندگان ما گویا چنین تحملی ندارند و سریع واکنش نشان می دهند و مدیران هم فکر می نمایند باید جوابگو باشند و این داستان قضیه را سخت می نماید.

اسعدیان در ادامه مطرح نمود: من سعی کردم در این سریال نگاهی واقع بینانه داشته باشم به طور مثال قصه جبهه رفتن این شخصیت ها با بقیه قصه ها فرق کند چون همواره این موضوع شعاری به تصویر کشیده شده است. ما کوشش کردیم از حالت شعاری و کلیشه ای جدا شویم و واقع بینانه به قضیه نگاه کنیم. واقع بینانه یعنی چه؟ یعنی در زمان دهه 60 بچه ها به جبهه می رفتند و طبیعتا خانواده ها همراهی می کردند. ولی به این معنا نبود که نترسند، نگران نباشند و دغدغه نداشته باشند. دل در دل شان نبود که آیا در نهایت سالم باز می گردند؟ اتفاقی برایشان می افتد یا نه؟ این حالت شعاری که من افتخار می کنم بچه ام به جبهه رفته است را من اصلا درک نمی کنم و اینکه ان شاالله شهید بگردد و غیره، به زعم من این ها شعار است و واقعی نیست.

وی ادامه داد: کوششم این بود در لحظه گرگ ومیش واقع گرا باشم و بگویم که نگرانی ها، ترس ها، التهاب خانوادگی وجود داشته است، ولی شرایط جنگ بود و باید بچه ها می رفتند. سعی نموده ایم آدم ها را انسانی نگاه کنیم. انسان ترس، نگرانی و اعتقاد دارد و معتقد است که باید از کشورش دفاع کند و بجنگد. ولی ترس از مردن هم هست. مخصوصا درباره پدر و مادر که قضیه شکل دیگری دارد و تا توانستیم از شعار پرهیز کردیم.

کارگردان راه بی خاتمه درباره استفاده از چهره های ناشناخته در سریال لحظه گرگ و میش گفت: واقعیت این است در رده 18 تا 20 سال دست و بال مان برای انتخاب بازیگران حرفه ای در سینما و تلویزیون باز نیست و از این حیث فقیریم. یعنی یک نسل بازیگر آمدند و سن شان بالا رفته که دیگر نمی توانند نقش یک جوان را بازی نمایند و ما کشف و تربیت نسل جدیدی هم نداشته ایم. اساسا این تعداد بازیگر دختر و پسر حرفه ای در رده سنی بین 18 تا 20 نداریم که بخواهیم آنها را برای 20-30 سال گریم و پیر کنیم درحالی که برای ما ضرورت بود که بتوانیم با این نقش ها برای سه دهه سریال را ادامه دهیم و هدف دیگری هم داشتم که بتوانم چهره های تازه ای نیز معرفی کنم.

این کارگردان اضافه کرد: من تجربه کار کردن با آدم های جدید را پیش از این هم داشته ام و خیلی برایم لذت بخش است. ما در اسفندماه گذشته یک فراخوان برای انتخاب تعدادی بازیگر منتشر کردیم و 3500 نفر برای ما فیلم فرستادند از این تعداد 700 نفر برای تست بازیگری انتخاب شدند و درنهایت از این تعداد به 30 نفری که الان شما در لحظه گرگ ومیش می بینید، رسیدیم.

وی در این خصوص که آیا این افراد پیش از این سابقه بازیگری نیز داشتند، شرح داد: خیر بعضی حتی پیش از این یک تجربه بازی هم نداشته اند و برای نخستین بار جلوی دوربین می رفتند. البته در کنار این جوانان ما از بازیگران حرفه ای مثل فاطمه گودرزی، علیرضا کمالی، شهره سلطانی، فرید سجادی حسینی و... هم استفاده کردیم. سعی کردیم انتخاب ها به گونه ای باشد که درنهایت ترکیب معقولی به دست آید.

اسعدیان در مورد شباهت اکت ها و چهره های بازیگران ناشناخته سریال لحظه گرگ ومیش با بعضی بازیگران حرفه ای گفت: اصلا به این قضیه فکر ننموده بودیم و چنین قصدی به هیچ وجه نداشتیم.

وی درباره بازخوردهای ببیندگان از این سریال اضافه کرد: شاید این بازخوردها را شما باید بگویید اما تا بحال و در همین مدت کوتاه واکنش های خوبی دریافت نموده ام. از سویی خوشم هم می آید یک عده ای به من بگویند مزخرف ساخته ای! چون این را باور کردم که ما در کشوری زندگی می کنیم که سلایق مختلفی وجود دارد. برای یک عده این سریال کهنه است و برای عده ای صمیمی یا نوستالژیک به نظر می آید. بعضی ها فضای مدرن تری را دوست دارند و بعضی فضای سنتی و خاطره انگیز گذشته را. بطور کلی فکر می کنم آدم هایی به سن و سال من راحت تر با این سریال ارتباط برقرار می نمایند.

وی درباره ریتم سریال لحظه گرگ ومیش گفت: صادقانه بگویم که نمی دانم ریتم سریال تند است یا کند. معمولا سریال های تلویزیونی ما یک خطی جلو می روند، ولی در این سریال من همزمان با چند قصه جلو می روم و داستان چند خانواده را به تصویر می کشم. قسمت اول که 50 دقیقه بود فکر می کردم که این خسته نماینده است، ولی از اطرافیانم شنیدم که می گفتند اگر کارگردان خوبی بودی همین قسمت اول را در چهار قسمت به نمایش می گذاشتی.

اسعدیان در خاتمه اعلام کرد: خیلی به این فکر می کنم که مخاطب این ریتم را تحمل می نماید و تا آخر می بیند یا حس بدی دارد چون جزو کارگردانانی هستم که هیچ دلبستگی به کاری که ساخته ام ندارم و بلافاصله پس از اتمام یک پروژه، می گویم خب برای فیلم بعدی ام چه کاری باید انجام دهم. ممکن است سکانس هایی را خیلی دوست داشته باشم، ولی نمی گویم هرچی که گرفته ام خوب است اما درنهایت امیدوارم مخاطب از این سریال راضی و حرف های آن برایش دلنشین باشد.

سریال تلویزیونی لحظه گرگ و میش به کارگردانی همایون اسعدیان و نویسندگی مونا انوری زاده در 50 قسمت فراوری شده و هر شب ساعت 20:45 به روی آنتن شبکه سه سیما می رود. پخش این سریال تا فرارسیدن عید نوروز ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 144

به "دلیل حساسیت ها به لحظه گرگ و میش را می فهمم، منعی در سیما نداشتم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل حساسیت ها به لحظه گرگ و میش را می فهمم، منعی در سیما نداشتم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید