مسجد جامع بیداخوید در لیست آثار ملی کشور ثبت شد

به گزارش تا بینهایت، مسجد جامع بیداخوید واقع روستای بیداخوید دهستان بنادکوک در شهرستان تفت در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

مسجد جامع بیداخوید در لیست آثار ملی کشور ثبت شد

محسن ذاکری نیا معاون میراث فرهنگی اداره ی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد درباره مسجد جامع بیداخوید، گفت:

به تقریب و با قید احتمال هم چنین با توجه به ابعاد و تناسبات موجود به این نتیجه می توان رسید که مسجد بیداخوید در ابتدا به صورت چارطاقی بوده که بعدها به مسجد تبدیل شده و با توجه به تاریخ سنگ محراب آن، این بنا متعلق به قرن هشتم هجری است که همزمان با حکومت آل مظفر است.

وی با بیان این که نام مسجد بیداخوید از نام روستا بیداخوید تاثیر گرفته است است، گفت که ورودی این مسجد در جبهه غربی است و در کنار در ورودی مسجد پلکانی مشاهده می گردد که این پله ها به سمت پشت بام می رود.

این مقام مسئول اعلام کرد که پس از عبور از ورودی وارد فضای گنبدخانه می شویم، گنبدخانه به صورت مربع است که در فضای گنبدخانه سه طاق در شرق، شمال و غرب دیده می گردد. طاق غرب و شمال با کاشی خشت های شش ضلعی تزئین شده و در طاق شرقی با نقش مایه به صورت گره های چوبی دیده می گردد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد اعلام کرد که برای دسترسی به طاق ها دو ورودی موجود بوده است که یکی در فضای زیر گنبدخانه کنار ورودی است که هم اکنون آن را پوشانده اند و فقط درب چوبی آن موجود است و دیگری در خارج از بنا در جبهه شمالی که با پله های چوبی به طبقه بالا راهنمایی می شویم. طاق سمت شرقی باز است و یکی از ورودی های شبستان به شکل مستطیل است.

نوع، شکل و ساختار پلان بنا، قدمت آن هم چنین تزئینات آجرکاری موجود جز ویژگی های شاخص این بنا محسوب می گردد.

به گفته ذاکری نیا، با توجه به ساختار بنا در همان ابتدا به وجود آمدن این بنا، مکانی برای عبادت بوده است که کاربری مذهبی داشته و اکنون نیز کاربری خویش را حفظ نموده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2000

به "مسجد جامع بیداخوید در لیست آثار ملی کشور ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد جامع بیداخوید در لیست آثار ملی کشور ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید