تور دبی: موزه آینده دبی به طور رسمی با نورپردازی های حیرت انگیز افتتاح شد

به گزارش تا بینهایت، موزه آینده دبی که به عنوان زیباترین ساختمان دنیا شناخته می گردد، روز سه شنبه 22 فوریه سال 2022 با نورپردازی های خیره کننده، افتتاحیه تاریخی خود را به دنیا نشان داد. در این گزارش از خبرنگاران درباره این موزه بیشتر بدانید.

تور دبی: موزه آینده دبی به طور رسمی با نورپردازی های حیرت انگیز افتتاح شد

با تور دبی در زیباترین سواحل خلیج فارس استراحت کنید و شهری پر زرق و برق، بین‌المللی و پیشرفته را سیاحت کنید.

شیخ محمدبن راشدآل مکتوم، معاون رییس جمهور و نخست وزیر امارات و حاکم دبی، به همراه شیخ حمدان بن محمدبن راشدآل مکتوم، ولیعهد دبی، و شیخ مکتوم بن محمدبن راشدآل مکتوم، معاون حاکم دبی، معاون نخست وزیر و وزیر دارایی، این بنا را به عنوان نمادی از آینده، با برگزاری مراسمی باشکوه افتتاح کردند. این افتتاحیه نمای بیرونی موزه را به یک اثر هنری تبدیل کرد.

سخنان زیبای معاون رییس جمهور دبی

شیخ محمدبن راشد در مراسم افتتاحیه گفت: موزه آینده دبی پیغام امید، یک پلتفرم علمی دنیای و چارچوبی یکپارچه برای شکل دادن به آینده ای بهتر برای همه ماست.

او بعلاوه گفت: این موزه تجسم تخیل فعال انسانی و اراده اماراتی است که همچنان در دنیا رجحان خود را نمایان می نماید. این موزه انجمنی برای فکر های بزرگ، دانشمندان، متفکران و کارشناسان از سراسر دنیا خواهد بود.

شیخ حمدان نیز بیان نمود که موزه آینده یک آزمایشگاه فکری برای شهرهای آینده و دولت های آینده خواهد بود. این موزه نقشی کلیدی در تقویت موقعیت آینده دبی ایفا می نماید و نقشه راه روشنی برای بخش های حیاتی دبی ارائه می دهد.

محمد عبدالله الگرگاوی، رئیس موزه آینده، در افتتاح این بنای ارزشمند، از شباهت فلسفه شیخ محمد و موزه آینده صحبت کرد.

او گفت: موزه آینده در مفهومی که به طور مداوم در حال تکامل و تجدید است، دیدگاه منعطف شیخ محمدبن راشد را در پاسخ به تغییرات آینده منعکس می نماید.

در طول نمایش افتتاحیه تماشایی، مهمانان در جریان کوشش های حاکم دبی قرار گرفتند که سیر تحول امارت را از شروعهای ساده به نقاط عطف کلیدی، از جمله ورود کاوشگر Hope به مدار مریخ در فوریه سال گذشته، راهنمایی کرد.

نگاهی به معماری موزه آینده دبی

این بنای شگفت انگیز با ارتفاع 77 متری و در فضایی به وسعت 30000 مترمربع، بر فراز تپه ای در جاده شریانی اتوبان شیخ زاید واقع شده است. موزه آینده، چشم انداز ای خیره نماینده را به تماشاگران ارائه می دهد که نشان دهنده نقطه عطفی است که ساخت آن 9 سال به طول انجامید.

فضای توخالی در وسط ساختار این بنا و نوشته هایی با خط نستعلیق که روی آن حکاکی شده، تماشاگران را مجذوب خود می نماید و نمادی از آینده نانوشته بشریت است. موزه آینده تازه ترین بنای اضافه شده به کوشش های جسورانه معماری دبی است و در عین حال سفر امارات متحده عربی را به سوی آینده ای روشن نشان می دهد.

این بنا چیزی فراتر از یک معجزه مهندسی پیچیده را به دنیا ارائه می نماید. فضای داخلی موزه وعده می دهد که آینده را به وسیله یک سفر فوق العاده با یاری قدرت تکنولوژی، در اختیار بازدیدنمایندگان قرار دهد.

بازدید از موزه

بازدیدنمایندگان می توانند هر بلیط را با پرداخت 145 درهم تهیه نمایند و داخل موزه آینده دبی یک سفر دو ساعته به آینده داشته باشند. در طول این سفر، موزه بازدیدنمایندگان را به نمایی از سال 2071 می برد تا تجربه ای از بخش های مختلف در آینده به دست آورند.

بازدیدنمایندگان تجربه ای از فضا و کهکشان را تجربه خواهند کرد، این تجربه چندحسی با فکر، بدن و روح آنها ارتباط برقرار می نماید که با آخرین فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، تجزیه و تحلیل داده های بزرگ، تعاملات انسان و ماشین، و هوش مصنوعی فراهم شده است.

موزه آینده دبی، مردم را به تجربه فناوری ها و روندهایی دعوت می نماید که آینده بشریت را با رویکردی پیشگیرانه شکل می دهند. بعلاوه بازدیدنمایندگان را از سراسر دنیا تشویق می نماید تا در خلق آینده خود مشارکت داشته باشند.

علاوه بر میزبانی گفتگوها، سمینارها و بحث های مرتبط با آینده، این بنا یک بستر آزمایشی برای فناوری های نوظهور و بستری برای دانشمندان، متفکران، مبتکران و مخترعان برجسته دنیا فراهم نموده تا دور هم جمع شوند و راه چاره هایی را برای بزرگ ترین چالش های آینده توسعه دهند.

به نوعی می توان گفت که افتتاح موزه آینده، عصر جدیدی از اکتشافات علمی در منطقه و فراتر از آن را شروع می نماید.

چه چیزی این سازه را به یک معجزه مهندسی تبدیل می نماید؟

این سازه بیشتر به علت نمایش طرحی از آینده، ساخته شده از فولاد ضدزنگ و شیشه و حکاکی شده با 14000 متر خط عربی که به وسیله هنرمند و مجسمه ساز مشهور اماراتی متاربن لاهج طراحی شده، شناخته می گردد.

این معماری، موزه را به تنها ساختمانی در دنیا تبدیل نموده که سطح آن به طور کامل با هنر خوشنویسی پوشانده شده است. این حکاکی روح عربی را در یک سازه مدرن تحسین شده دنیای می دمد و میراث اماراتی و اشتیاق به هنر را منعکس می نماید.

نمای بیرونی بنا، با استفاده از 1024 صفحه و به طور کامل به وسیله ربات ها ساخته شد. هر صفحه از چهار لایه تشکیل شده که هر لایه طی یک فرآیند 16 مرحله ای ایجاد می گردد.

جالب است بدانید با توجه به معماری پیچیده ساختمان و خوشنویسی آن، هر پنل باید به صورت جداگانه از پیش ساخته و فراوری می شد، درنتیجه نمونه های اولیه متعددی طراحی و ساخته شد تا فرمول مناسب به دست آمد. بنابراین، دوره نصب بیش از 18 ماه طول کشید و هر پنل به طور جداگانه نصب شد.

حروف عربی روی هر پنل طوری طراحی شده که تعادل بهینه بین نور طبیعی، گرمای خورشیدی و تهویه مطبوع را بدون لطمه به زیبایی معماری آن تضمین کند.

این چند لایه از 1024 صفحه، به نوشته ها اجازه می دهد تا نور طبیعی را در روز به موزه بتاباند. در شب، نوشته ها با نور LED کم مصرف و با سخنان پرطنین شیخ محمدبن راشد مانند جمله معروف او روشن می گردد: آینده متعلق به کسانی است که می توانند آن را تصور، طراحی و اجرا نمایند. چیزی نیست که منتظرش هستید، بلکه چیزی است که باید آن را ایجاد کنید.

طراحی غیرمتعارف موزه حتی قبل از اتمام ساخت آن، جوایز متعدد دنیای و عنوان یکی از 14 موزه زیبای دنیا را به وسیله نشنال جئوگرافیک از آن خود کرد. این سازه نمادین پیروز به کسب جایزه بین المللی ساختمان Tikla به عنوان یک مدل معماری منحصربه فرد شد. بعلاوه نرم افزار طراحی Autodesk گفت که موزه آینده دبی، یکی از مبتکرانه ترین ساختمان ها در دنیا است.

طراحی ماندگار و به یادماندنی موزه آینده دبی

این ساختمان طوری طراحی شده که در فکر ها ماندگار بماند.

انرژی این موزه با 4000 مگاوات انرژی خورشیدی فراوریشده به وسیله یک ایستگاه متصل به ساختمان و با همکاری اداره برق و آب دبی تامین می گردد.

با استفاده از دو پل می توان به موزه دسترسی داشت. پل اول تا ساختمان های برج های جمیرا امارات به طول 69 متر امتداد دارد و پل دوم آن را به ایستگاه مترو تاورز امارات به طول 212 متر متصل می نماید.

اکنون که سازه به طور رسمی افتتاح شده، به اولین موزه در خاورمیانه تبدیل شده که گواهی پلاتینیوم را برای مدیریت انرژی و طراحی محیطی که بالاترین رتبه برای ساختمان های سبز در دنیا است، دریافت می نماید.

اطراف موزه یک پارک با بیش از 100 گونه گیاهی ساخته شده و مجهز به سیستم آبیاری هوشمند و اتوماتیک پیشرفته است.

از دیگر ویژگی های پروژه موزه آینده، می توان به مصرف کم کربن، انرژی و آب، و بعلاوه استفاده از انرژی خورشیدی با یاری نمای خارق العاده این سازه اشاره نمود.

منبع: علی بابا
انتشار: 10 تیر 1401 بروزرسانی: 10 تیر 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2069

به "تور دبی: موزه آینده دبی به طور رسمی با نورپردازی های حیرت انگیز افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور دبی: موزه آینده دبی به طور رسمی با نورپردازی های حیرت انگیز افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید