پاک ترین خودروی دنیا آزمایش شد

به گزارش تا بینهایت، به گزارش خبرنگاران به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، مرکز هوافضای آلمان(DLR) و شرکت مهندسیHWA یک وسیله نقلیه جاده ای را فراوری و به طور موفقیت آمیز آزمایش نموده اند که هیچ نوع گاز گلخانه ای منتشر نمی کند. این خودرو بخشی از پروژه ZEDU-1 است.

پاک ترین خودروی دنیا آزمایش شد

نمونه اولیه خودروی مذکور که همین نام را دارد، در جاده به طور موفقیت آمیز آزمایش شد و تقریبا هیچ گاز گلخانه ای منتشر نمی نماید به همین علت حافظ محیط زیست ترین خودروی جاده ای در دنیا است.

پروفسور تارک سیفکس(Tjark Siefkes) مدیر انستیتوDLR برای کانسپت های خودرو است. در پروژه مذکور فناوری های نوینی ارائه شده است و ترمز دیسکی سنتی در چرخ وجود ندارد. در عوض، ترمز چند دیسکی به عنوان یک راه چاره تازه برای برداشتن ترمز از چرخ و ادغام آن در واحد گیربکس موتور الکتریکی استفاده شده است.

بعلاوه محققان علاوه بر ترمز مکانیکی چند دیسکی، یک ترمز القایی برای نمونه اولیه ZEDU-1 ایجاد نموده اند. این ترمز القایی از میدان های مغناطیسی برای ایجاد عمل ترمز استفاده می نماید و تا زمانی که متوقف نگردد تقریباً هیچ سایشی ایجاد نمی نماید.

چرخ این خودرو از لحاظ آئرودینامیکی طوری طراحی شده تا هنگام حرکت فشار منفی فراوری کند. در نتیجه سایش تایر روی یک ناحیه متمرکز می گردد. یک فن در جلوی خودرو ذرات مربوط به فرسایش تایر و ترمز را از بین می برد و فیلتر می نماید. به این ترتیب خودرو فقط هوای خالص منتشر می نماید.

طبق بیانیه DLR این خودرو در آزمایش اولیه به طور موفقیت آمیز تمام ذرات ریز و میکروذراتی که تایر و ترمز تا سرعت 50 کیلومتر برساعت پراکنده می نمایند را جمع آوری می نماید. در سرعت بالاتر از حد گفته شده خودرو 70تا80 درصد ذرات مربوط به فرسایش خودرو را جمع آوری کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 مهر 1401 بروزرسانی: 19 مهر 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2140

به "پاک ترین خودروی دنیا آزمایش شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاک ترین خودروی دنیا آزمایش شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید