چگونه مصرف انرژی را بددون هزینه اضافی کاهش دهیم؟

به گزارش تا بینهایت، در مطلب زیر شما اطمینان می یابید که الگوی مصرف صحیحی را دنبال می کنید.

چگونه مصرف انرژی را بددون هزینه اضافی کاهش دهیم؟

به گزارش، هفده نکته کوچک را که تاثیر زیادی در قبوض شما دارد، بازگو خواهیم کرد. بهترین راه برای صرفه جویی در مصرف انرژی هشیاری کامل در هنگام استفاده و عادت کردن به روش های صحیح مصرف است. اگر موارد زیر را در نظر بگیرید، با توجه به مقیاس مصرف فعلی تان می توانید حداقل 500 هزار تومان در سال پس انداز کنید. شاید در حال حاضر شما خیلی از این موارد را رعایت می کنید.

1. نور های غیرضروری را کاهش دهید: اگر شما به طور متوسط در هر روز 2 ساعت کمتر از 2 لامپ 100 وات بهره ببرید، می توانید در هر سال تقریبا 30 هزار تومان از هزینه های غیرضروری بکاهید.2. از نور طبیعی بهره ببرید: پنجره جنوبی می تواند 20 تا 100 برابر مساحت خودش را روشن کند که این برابر است با خاموش کردن یک لامپ 60 وات در کل روز که به مقدار زیادی هزینه های روشنایی را کم می نماید.

3. استفاده درست از چراغ مطالعه: اگر برای انجام بعضی کار ها مثل مطالعه یا انجام ظریف کاری به نور بیشتری احتیاج دارید، چراغ مطالعه را امتحان کنید. البته توجه داشته باشید استفاده از این وسیله هنگامی که نور محیط کم باشد باعث آسیب دیدن چشم می گردد که باید به این موضوع کاملا دقت کنیم.

4. کوتاه کردن مدت حمام: استفاده از آب گرم هزینه زیادی به همراه دارد شاید در کشور ما به دلیل ارزان بودن حامل های انرژی این نکته زیاد به چشم نخورد، اما اگر همه افراد به این موارد دقت نمایند در سطح ملی بسیار موثر است.

5. شیر آب را حتی چند ثانیه باز رها نکنیم: باید این عادت را در خود ایجاد کنیم که در هنگام مسواک زدن، شستن دست ها و اصلاح صورت و... آب را به سرعت ببندیم.

6. تعمیر لوله ها و شیرآلات: اگر شیر آب گرم یا لوله های آب گرم دچار نشتی یا ضعف در عایق بندی باشند، هزینه های ما را به طرز نامحسوس، اما قابل تاملی افزایش می دهند.

7. وسایل برقی را پس از استفاده از برق بکشید: ما معمولا این کار را فراموش می کنیم؛ در حالی که علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق باعث افزایش عمر محصولات برقی نیز می گردد.

8. استفاده از کامپیوتر های کم مصرف: اگر هنوز از کامپیوتر های خانگی استفاده می کنید توجه داشته باشید استفاده از لپ تاپ در کاهش هزینه برق بسیار موثر است.

9. تلویزیون قدیمی تان را کنار بگذارید: اگر هنوز از تلویزیون های قدیمی استفاده می کنید بدانید آن ها بسیار پرمصرف تر از LED و LCD ها هستند. گول جثه کوچک آن را نخورید.10. ترموستات ها را تنظیم کنید: اگر از وسایل گرمایشی برقی استفاده می کنید، سعی کنید دما را کمی پایین تر بیاورید. اگر 2 درجه دما را پایین بیاورید، 5 درصد در هزینه گرمایش صرفه جویی نموده اید.

11. از پرده ها به صورت بهینه بهره ببرید: در تابستان جلوگیری از ورود اشعه های خورشید و در زمستان اجازه دادن به ورود آن در دمای داخل خانه بسیار تاثیرگذار است. پس استفاده از پرده ها امری استراتژیک است.

12. مراقب دمای آشپزخانه باشید: اگر در تابستان از اجاقتان استفاده می کنید، موجب افزایش دما و مصرف بیش از پیش انرژی در وسایل سرمایشی می شوید. شاید این امر شما را متقاعد کند تا از غذا های ساده تر و سالم تر بهره ببرید.

13. از تمام ظرفیت خالی بهره ببرید: برای شستند چند تکه لباس یا ظرف ماشین لباسشویی یا ظرفشویی را روشن نکنید و سعی کنید از ظرفیت موجود بیشتر بهره ببرید.

14. لباس ها را با آب سرد بشویید: در صورت امکان هنگامی که با لباسشویی لباس هایتان را می شویید، از آب گرم استفاده نکنید؛ چون لباسشویی برای گرم کردن این حجم آب به انرژی زیادی احتیاج دارد.

15. لباس هایتان را بیاویزید: می توانید به جای استفاده از خشک کن لباس هایی را که فورا لازم ندارید، بدون استفاده از خشک کن خشک کنید.

16. با فریزر هوشمندانه برخورد کنید: دمای مطلوب برای یخچال 2 درجه و برای فریزر 18 درجه است، پس آن ها را روی درجه مطلوب تنظیم کنید.

17. از اجاق های کم مصرف بهره ببرید: مایکروویو در 15 دقیقه کاری را انجام می دهد که اجاق گاز در 1 ساعت انجام می دهد. پس تا جایی که ممکن است از مایکروویو بهره ببرید.

منبع: ماهنامه معیشت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 149

به "چگونه مصرف انرژی را بددون هزینه اضافی کاهش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مصرف انرژی را بددون هزینه اضافی کاهش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید