اصول دکوراسیون به سبک ژاپنی چیست؟

به گزارش تا بینهایت، ژاپن همواره و از جنبه های مختلف یکی از کشورهای رؤیایی مردم در سایر نقاط دنیا بوده است. این کشور با فرهنگ، فلسفه و نظم و انضباطی که شهروندانش دارند، شناخته می گردد. دکوراسیون ژاپنی هم از همین قاعده پیروی می نماید. اگر بخواهیم دکوراسیون به سبک ژاپنی را در یک کلمه خلاصه کنیم، آن یک کلمه ذن (zen) خواهد بود. این سبک از دکوراسیون برگرفته از آیین هزاران ساله ژاپنی است و نه تنها آرام می بخشد، بلکه نمایشی فرهنگی از سبک زندگی ژاپنی هم هست. دکوراسیون به سبک ژاپنی با سال ها تجربه و آزمون و خطا برای زیبایی خانه اصول محکم و ساده ای را به وجود آورده است. در این مقاله، با دکوراسیون به سبک ژاپنی آشنا می شوید.

اصول دکوراسیون به سبک ژاپنی چیست؟

فلسفه دکوراسیون به سبک ژاپنی

در ژاپن، سادگی به عنوان یک مفهوم اساسی زیبایی شناختی نه تنها در طراحی داخلی، بلکه در معماری، مد و سایر موضوعات اهمیت بسیاری دارد. برخلاف باورهای غربی که اضافه کردن اجزای بیشتر به دکوراسیون داخلی را بهتر می داند، طراحان ژاپنی دکوراسیون کمتر را ترجیح می دهند و عناصر مزاحم را حذف می نمایند. به عبارت دیگر، دکوراسیون به سبک ژاپنی از قانون کمتر، بیشتر پیروی می نماید.

طراحی ژاپنی از مفهوم MA الهام می گیرد. MA به معنای خلأ، فضای خالی یا چیزی است که میان دو چیز دیگر قرار می گیرد. در فرهنگ ژاپنی MA نه تنها یک مفهوم هنری است، بلکه به عنوان مفهومی فرهنگی نیز شناخته می گردد. این مفهوم بر فضا و زمان اشغال نشده ای تمرکز می نماید که به افراد اجازه می دهد کمی مکث نمایند و نفس بکشند. در طراحی دکوراسیون داخلی، MA با اجتناب از پر کردن کامل اتاق ها از اثاثیه، فضای داخلی آن ها را تا حد امکان خالی نگه می دارد. علت هم این است که باز بودن فضای داخلی اتاق ها باعث ایجاد هماهنگی میان فضاهای داخلی و خارجی می گردد.

دکوراسیون به سبک ژاپنی بازتابی از باغ های سرسبز و معماری این کشور هم هست. فرهنگ ژاپنی فرهنگی بسیار زیبا است و دکوراسیون برگرفته از این فرهنگ نیز همین ویژگی را دارد. سبک دکوراسیون مردم این کشور هنوز هم مانند 600 سال پیش زیبا است.

اصول دکوراسیون به سبک ژاپنی

زبان دکوراسیون داخلی ژاپنی به درک فلسفی عمیقی احتیاج دارد و در عین حال، بیانی احساسی، بازیگوشانه و متفکرانه دارد. فلسفه طراحی دکوارسیون ژاپنی، وابی سابی، ایجاد ذن بر اساس 7 اصل طراحی است.

1. کانسو یا سادگی

اصل کانسو (Kanso) به معنای استفاده از عناصر ساده در فضایی است که یافتن، استفاده، نگهداری و جایگزینی این اجزا در آن ساده تر خواهد بود. هر کسی می تواند با تفکر و تفکیک موارد ضروری از غیرضروری به کانسو دست یابد.

2. فوکینزی یا عدم تقارن یا بی نظمی

ذن که نماد تعادل است، بر این تأکید دارد که تعادل را می توان در بی نظمی نیز ایجاد کرد. فوکینزی (Fukinsei) نمایشی از عدم تقارن متوازن است. شاید این مفهوم در ابتدا مانند یک ترکیب ضد و نقیض به نظر برسد اما در نهایت، میان اجزای همین ترکیب نیز هماهنگی وجود دارد.

3. شیزن یا طبیعی

شیزن (Shizen) صفتی است که مردم را تشویق می نماید تا به جای تصورات مصنوعی محدود خود به جریان آزاد طبیعت نگاه نمایند. می توان شیزن را با گنجاندن طبیعت در فلسفه دکوراسیون به سبک ژاپنی وارد این سبک کرد.

4. شیبومی یا زیبایی ساده

شیبومی (Shibumi) زیبایی اشیاء را به روش طبیعی شان بدون زیاده روی برای تزیین آن ها نشان می دهد. این مفهوم برخلاف دست کاری زیبایی شناختی است که برای بهبود ظاهر اشیاء انجام می گردد.

5. یوگن یا زیبایی رازآلود

اساس مفهوم یوگن (Yugen) را فلسفه کمتر بیشتر است، تشکیل می دهد. این اصل راهی برای نمایش فضایی بدون نشان دادن همه چیز است. مفهوم یوگن در دکوراسیون به سبک ژاپنی به وسیله مبلمان تمیز و شیک بیان می گردد.

6. داتسوزوکو یا فرار از عادات

21 روز تمرین مداوم برای ایجاد یک عادت کافی است اما سال ها طول می کشد تا آن را ترک کنید. عادات اغلب تخیلات و تصورات انسان را دربرمی گیرند و او را از رسیدن به شیوه های نو بازمی دارند. داتسوزوکو (Datsuzoku) فرد را قادر می سازد تا از عادات رها گردد و به چیزهای غیرمعمول دست یابد.

7. سیجاکو به معنای آرامش، سکون یا تنهایی

حس بکر، آرامش و خونسردی که فرد هنگام قدم گذاشتن به باغ ذن ژاپنی به آن می رسد، نماد سیجاکو است.

علت محبوبیت دکوراسیون ژاپنی

دکوراسیون به سبک ژاپنی قدمت بسیاری دارد اما در طول سال های اخیر در سراسر دنیا معروفیت یافته است. استفاده طراحان ژاپنی از مواد باکیفیت و عناصر طبیعی به خوبی با سبک زندگی سازگار با محیط زیست همخوانی دارد.

در سال های اخیر، خانه ها ارزش زیادی پیدا نموده اند چون مردم زمان زیادی را در داخل خانه می گذرانند. آن ها در فضاهای مسکونی خود در پی معنا بوده و هستند. دکوراسیون به سبک ژاپنی با فضاهای آرام و بی نظیرش از این طریق محبوب شد. این پس زمینه مینیمالیستی با داشتن عناصری که طراحی جاودانه و تأکید بر کیفیت به جای کمیت را نشان می دهند، به یک اولویت محبوب تبدیل شده است. این سبک مسیرهای فرهنگی و سنتی را طی نموده که با سناریوهای کاربردی مدرن سازگار شده اند.

ایده هایی برای طراحی دکوراسیون به سبک ژاپنی

همان طور که شرح دادیم، دکوراسیون ژاپنی 7 اصل اساسی دارد. بااین حال، بهتر است برای اینکه دکوراسیون داخلی را طبق این اصول طراحی کنید، با ایده هایی از این طراحی آشنا باشید.

1. از فضاهای باز بهره ببرید

یک خانه ژاپنی همواره فضای کافی دارد، حتی اگر خانه ای کوچک باشد. این اصل با مفهوم MA هماهنگی دارد و یک سبک طراحی و هنر زندگی است که به وسیله آن طراحان داخلی در ژاپن یک جریان طبیعی از تمام اثاثیه و مبلمان اتاق ایجاد می نمایند. هر چیزی یک هدف و یک مکان عالی دارد. مبلمان در یک یا دو طرف اتاق به خط می شوند و بقیه فضای نشیمن باز و نامرتب است.

با چیدمان مبلمان در امتداد 2 تا 3 دیوار اتاق، این سبک طراحی خارق العاده را در طراحی داخلی خود به کار ببرید. هنگام انتخاب مبلمانی که روی زمین قرار می گیرند مفهوم مینیمالیسم را در نظر داشته باشید. یک کمد، یک گنجه بزرگ یا یک میز با کشوها و کمدهای داخلی انتخاب کنید. این مبلمان برای نگهداری وسایل ضروری و در عین حال شلوغ نگه داشتن اتاق عالی هستند.

علاوه براین، می توانید از دیوارکوب ها برای زیباتر کردن فضای اتاق بهره ببرید. تا زمانی که ایده های طراحی شما جریانی از مواد طبیعی را در فضاهای باز بزرگ حفظ می نماید، طراحی اتاق به سبک ژاپنی است.

2. کاغذدیواری با ریزه کاری های ژاپنی انتخاب کنید

می توانید در اتاق نشیمن کاغذدیواری هایی با طرح های ژاپنی نصب کنید. کف پوش یا فرش بزرگی هم انتخاب کنید که مکمل این طرح ها باشد. چند مبلمان چوبی مدرن با رنگ های تیره تر و یک میز جلومبلی بزرگ هم در مرکز اتاق بگذارید. به این ترتیب، یک اتاق نشیمن زیبا به سبک ژاپنی با ویژگی های مدرن دارید. برای پیروی از سبک دکوراسیون ژاپنی، اتاق را با فضاهای باز بزرگ مینیمال نگه دارید.

3. عناصر طبیعی را در سبک طراحی خود وارد کنید

ژاپنی ها در ترکیب مواد و عناصر طبیعی با مدرنیسم عالی هستند. برای پیاده سازی این سبک طراحی، مینیمالیسم و فرم را با وارد کردن عناصر طبیعی در طراحی داخلی خود به کار ببرید.

از نور خورشید، پنجره های بزرگ و درهای شیشه ای بهره ببرید تا بر طرح های داخلی تان نور طبیعی زیادی بتابد. حالا چند کاغذدیواری ساخته شده از مواد طبیعی یا فرش های حصیری و مبلمان ساخته شده از چوب طبیعی با طراحی مینیمال را به آن اضافه کنید.

می توانید گیاهان داخلی مختلفی مانند درختان بونسای و سرخس را هم داخل اتاق نگه داری کنید. علاوه براین، می توانید از گل آرایی به سبک ژاپنی که با نام هنر ایکبانا نیز شناخته می گردد، برای رنگ دادن به اتاق بهره ببرید. با رنگ های طبیعی بژ، قهوه ای و سایه های آبی و سبز بازی کنید تا حس طبیعت را به داخل اتاق بیاورید. تا جایی که می توانید از فضای سبز در داخل خانه بهره ببرید بدون اینکه به طرح فضای باز آن آسیبی وارد گردد. وجود گیاهان در خانه باعث می گردد که صاحب خانه احساس آرامش کند. این عناصر طبیعی مفهوم ذن را وارد خانه می نمایند.

4. از الگوهای طراحی مینیمالیستی با تناژ رنگی سفید بهره ببرید

آیا می دانید که چرا در مراکز اسپا از رنگ سفید برای طراحی فضای داخلی، مبلمان و وسایل کوچک زیاد استفاده می نمایند؟ علت آن است که رنگ های سفید حس آرامش و ظرافت را القا می نمایند. سفید اصلی ترین رنگ است و آرامش ایجاد می نماید.

دکوراسیون به سبک ژاپنی به برترین وجه از سایه های رنگ سفید استفاده می نماید. این رنگ به معنای واقعی کلمه مینیمالیسم و مفاهیم فلسفه ذن را منتقل می نماید. رنگ سفید و تمام سایه های آن را در طراحی کابینت، کمد، درهای کشویی و دیوارها بگنجانید. علاوه براین، می توانید مقداری نور طبیعی را به وسیله شیشه ها و پنجره های شیشه ای وارد فضای اتاق کنید.

استفاده از رنگ سفید باعث ایجاد توهم فضای باز بزرگ می گردد. بعلاوه به آرامش فکر یاری می نماید. این رنگ ساده سنت های ژاپنی مینیمالیسم و ذن را بدون هیچ تلاشی به خانه شما دعوت می نماید.

5. از درها، پرده ها و پارتیشن های کشویی بهره ببرید

ژاپنی ها از درها و پنجره های کشویی نیز برای یاری به صرفه جویی در فضای ارزشمند خانه های مینیمالیستی خود استفاده می نمایند. در گذشته، شوجی برای صرفه جویی در فضا و در عین حال روشن نگه داشتن خانه با نور طبیعی ساخته شد. شوجی به درهای معروف ژاپنی گفته می گردد که مشبک بودند و به جای شیشه، کاغذهای شفافی داشتند. با گذشت زمان، شوجی به درهای کشویی شیشه ای تبدیل شد. این سیستم در طراحی پنجره ها نیز برای صرفه جویی در فضا به کار می رود و در عین حال، به خانه های ژاپنی سبک طراحی مدرنی می دهد.

شما می توانید علاوه بر درها و پنجره های کشویی یا به جای آن ها، از پارتیشن های کشویی نیز بهره ببرید. این پارتیشن ها اگر طرح های مینیمالیستی و ژاپنی داشته باشند، به خانه شما حس و حال ژاپنی می بخشند.

6. محصولات ساخته شده از بامبو و نی را به کار ببرید

از آنجایی که معماری و طراحی داخلی ژاپنی تا حد زیادی بر دنیای طبیعت متمرکز شده، برای طراحی دکوراسیون به سبک ژاپنی، از مواد طبیعی در فضای زندگی خود بهره ببرید. از تشک های تاتامی، در و پنجره هایی به سبک شوجی، پارتیشن های چوبی و پرده های ساخته شده از نی و بامبو بهره ببرید.

مبلمان ساخته شده از چوب طبیعی هم با طراحی داخلی سنتی ژاپنی و هم با طراحی های داخلی مدرن کاملا مطابقت دارد. این مبلمان اتاق را طبیعی تر و زیباتر نشان می دهند. می توانید از کابینت های چوبی، کمدها یا پیشخوان چوبی آشپزخانه نیز بهره ببرید. به علاوه، می توانید با استفاده از آثار منبت کاری از جمله دیوارکوب و چراغ های چوبی در اتاق غذاخوری و نشیمن سبک ژاپنی را به کار ببرید.

7. ورودی ها را به سبک ژاپنی طراحی کنید

می توانید با طراحی یک گذرگاه کوچک در نزدیکی دربی که به اتاق نشیمن منتهی می گردد، ورودی ها را به سبک ژاپنی طراحی کنید. برای این کار، طراحی ورودی را روی زمینی بالاتر از سطح فضای داخلی خانه انجام دهید. در خانه های سنتی ژاپنی نباید با کفش وارد شوید. بنابراین، می توانید در قسمت ورودی خانه یک جاکفشی هم قرار بدهید. چند پادری گلیمی و حصیری با رنگ های طبیعی هم نزدیک درب پهن کنید. این قسمت را با گیاهان سنتی ژاپنی تزئین کنید یا در اطراف آن تشک های تاتامی بچینید.

اگر نمی خواهید قسمت ورودی خانه بالاتر از بقیه بخش ها باشد، می توانید از فرش ها و پادری های بزرگ برای پوشاندن منطقه ورودی خانه بهره ببرید. دور در و کنار دیوارها هم چند گیاه قرار بدهید تا ورودی حالت ایوان پیدا کند.

8. وان بزرگ برای حمام را از قلم نیاندازید

کمتر کسی پیدا می گردد که به غوطه ور شدن در وان حمامی بزرگ و خنک که می تواند مسائل را از یادش ببرد، نه بگوید. برای داشتن وانی به سبک ژاپنی ها احتیاجی به وان چوبی ندارید. وان های مدرنی که از سنگ مرمر یا سرامیک درست شده اند هم می توانند شما را به طراحی حمام به سبک ژاپنی نزدیک نمایند.

یک وان بزرگ را در حمام نصب کنید. به این ترتیب، حمام شما شبیه به یک حمام آبگرم ژاپنی می گردد و افراد می توانند برای مدتی طولانی در آب وان غوطه ور شوند. اگر فضای حمام خانه شما کوچک است، می توانید وانی با عمق بیشتر انتخاب کنید. سایر بخش های حمام را هم تمیز و با طرح های ساده طراحی کنید.

کلام آخر

وقتی به ذن و زندگی مینیمالیستی فکر می کنید، دکوراسیون به سبک ژاپنی یا استایل اسکاندیناوی در فکرتان تداعی می گردد. سبک ژاپنی و فرهنگی که این روش طراحی داخلی از آن الهام گرفته، ادای دینی به سنت های باستانی، مینیمالیسم، ذن و زندگی هماهنگ با دنیای طبیعی است. در یک خانه ژاپنی، مراسم هایی مانند مراسم چای ژاپنی برگزار می گردد که همه یادآور درک سادگی و مفهوم عمیق زندگی هستند.

منبع: lovethatdesign

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2297

به "اصول دکوراسیون به سبک ژاپنی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصول دکوراسیون به سبک ژاپنی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید