بازار بزرگ تهران در حال تخریب

به گزارش تا بینهایت، بازار بزرگ تهران به عنوان قلب تپنده اقتصاد مرکز شناخته می گردد، اما فرسودگی بافت آن موجب نگرانی هایی شده است.

بازار بزرگ تهران در حال تخریب

به گزارش خبرنگاران، بازار بزرگ تهران از جمله مکان هایی است که برای همه نام آشناست و شاید حداقل برای یکبار هم که شده گذر هر فردی به آنجا خورده است، بیشتر مردم بر این باورند که این بازار به عنوان قلب تپنده اقتصادی مرکز و حتی سایر شهر های دیگر است.

معماری بازار 15 خرداد جنبه تاریخی دارد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بعلاوه در زمان ناصرالدین شاه بود که ورودی اصلی به نام بازار بزرگ بنا شد و حتی ورودی های دیگر در این دوره سازماندهی شدند. در این دوره، ساخت و ساز های زیادی در بازار تهران صورت گرفت و بعد از آن تعداد راسته های بازار بیشتر و بیشتر شد.

اما این بازار تاریخی چندسالی است که مسائلی را هم با خود همراه دارد، بعضی از کارشناسان شهری بر این باورند که آن چیزی که منطقه 12 را از تمامی منطقه ها بیست و دو گانه شهر تهران متمایز می نماید؛ وجود بازار در قلب آن است، به همین علت است که این منطقه با مشخصات و ویژگی هایی که دارد در تمام ارکان جامعه نقش دارد، البته یکی از مسائل بازار تهران فرسودگی ساختمان ها و بنا های آن است که وجود معابر تنگ، باریک و فرسودگی ساختمان ها و بنا ها یکی از بزرگترین معضلات بازار تهران شناخته می گردد حال با توجه به آتش سوزی های اخیری که در مجموعه بازار و پیرامون آن ایجاد شد.

حوادثی همانند آتش سوزی می تواند در کسری از ثانیه هویت تاریخی و ملی بازار تهران و جان بسیاری از کسبه و مردمی را که جهت خرید و گشت و گذار به بازار رفته اند، به خطر اندازد و این درحالی است که فاجعه مذکور از لحاظ حجم خسارات جانی، اقتصادی و روانی شاید بتواند آسیبی صدها برابر بیش از حادثه دلخراش آتش سوزی پلاسکو به همراه داشته باشد و این بار مردم ایران در سوگ صدها و شاید هزاران نفر از هموطنان خود خواهند نشست.

مدیریت شهری دوره پنجم هم این دغدغه بازاری ها را در صحن علنی اعلام کرد، برای مثال مجید فراهانی عضو شورای پنجم شهر تهران در تاریخ 17 فروردین سال جاری گفته بود هزار و 519 هکتار به محدوده 3 هزار و 336 هکتاری بافت فرسوده شهر تهران افزوده شد، بعلاوه مالکان در این محدوده ها می توانند از مشوق ها و تسهیلاتی که سازندگان در بافت فرسوده دریافت می نمایند، استفاده نمایند.

بازار تهران و راسته های تجاری هم واحد های مسکونی که اقدام به اخذ پروانه تخریب و نوسازی می نمایند از این مشوق ها و تسهیلات قانون ساماندهی و حمایت از فراوری و عرضه مسکن بهره مند می شوند و از دولت انتظار داریم به تکالیف خود در مورد ارائه انشعابات رایگان به سازندگان بافت فرسوده عمل نمایند.

اما این موضوع همچنان پیگیری نشده و بازار تهران هم روز به روز در حال فرسوده شدن است، طبق آمارهای اخیر 72 درصد بنا های واقع در بازار بیش از 30 سال و 48 درصد بنا ها بیش از 50 سال عمر دارند، بازار تهران 200 سال قدمت دارد و همین بی توجهی ها باعث شده بخش قابل توجهی از سیم کشی ها مستهلک شده و در حوزه لوله کشی آب هم بخش عمده از آن ها حالت پوسیده پیدا کند.

بیداد شهردار ناحیه 3 منطقه 12 در گفت و گو با خبرنگاران درباره علت عدم نوسازی بافت بازار گفت:بخشی از بازار تهران در اختیار اوقاف است که در محدوده های مختلف بازار به صورت پراکنده است و بخشی مالک شخصی دارد که مسائل انحصار وراث دارد.

حالا مدیریت شهری پنجم هم کارش به خاتمه رسید و افراد نو دیگری وارد خیابان بهشت شدند.

چند روز گذشته هم زهرا شمس احسان عضو شورای شهر تهران طی تذکری گفت: بازار بزرگ تهران به عنوان مهمترین مرکز تجاری اقتصادی دارای سه شاخصه فرسودگی مفرط است. تراکم شدید جمعیتی و بورس فعالیت ها مستعد برای ایجاد حریق است. طبق بند 14 از ماده 55 قانون شهرداری ها برطرف خطر از بناها، دیوار های شکسته و خطرناک در معابر عمومی، کوچه ها و دالان های عمومی و خصوصی از وظایف اساسی شهرداری ها محسوب می گردد.

این عضو شورا بر این باور است که ضروری است با مدیریت یکپارچه و اقدامات فوریتی مانند صدور یا تمدید پروانه کسب شناسنامه ایمنی، هوشمند سازی اطفای حریق و تشکیل کمیته ایمنی نظارت بر بازار و اعتماد سازی میان بازاریان و مدیریت شهری و ارائه مشوق برای ترغیب بازاریان در دستور شهرداری تهران قرار گیرد بعلاوه از شهردار تهران تقاضا داریم که کارگروهی ویژه برای این موضوع کاره جویی گردد.متاسفانه آمار آتش سوزی ها در بازار تهران زیاد است، به گفته دبیر کمیته ایمنی شورا 23 درصد آتش سوزی های تهران در بازاراتفاق می افتد که به علت سیم کشی های فرسوده برق و غیراستاندارد بودن آن است.

افزون بر این بر اساس مطالعه مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران که در مورد ایمنی بازار تهیه شده، سی عامل خطر آفرین بر مبنای چک فهرست های ممیزی ایمنی در بازار تهران را تهدید می نمایند که شامل فرسودگی، نامناسب بودن و آسیب دیدگی کابل ها، سیم کشی و فیوزها و پست های برق، مصرف غیرمجاز از شبکه برق، عدم اجرای اصولی سیستم آب آتش نشانی در ساختمان، خرابی عملکرد تجهیزات کشف و اعلام حریق، غیراصولی بودن تجهیزات اطفای حریق، ساخت غیراصولی بناها، عدم رعایت استانداردها و الزام روش های انباشت مواد و کالاهای قابل احتراق در انبارها و عدم رعایت استانداردهای ساخت بنا، سیستم کنترل و اطفای حریق مانند سیستم فشار مثبت، سیستم بازدارنده اتوماتیک و...، غیراصولی بودن تجهیزات الزامی اعلام و اطفای حریق در ساختمان ها، تهدیدات اصلی بازار می شوند.

با توجه به این موضوع مهم، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفته است که دعا کنید که در تهران زلزله نیاید شنیدن همین یک جمله از زبان او کافی بود تا لرزه به تن ساکنین بافت های فرسوده تهران به خصوص بازاریها بیفتد زیرا محل عایدی آنها است و مساله قابل انکاری نیست در این راستا رئیس ستاد مدیریت بحران شهر تهران هم معتقد است که اگر زلزله ای در تهران رخ دهد، بازار تهران با خاک یکسان می گردد.

بیشتر بخوانید

  • گلایه کسبه بازار تهران از مسدود شدن خیابان 15 خرداد + تصاویر
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1899

به "بازار بزرگ تهران در حال تخریب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار بزرگ تهران در حال تخریب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید