بلاتکلیفی منوریل در قم، سکونت 30 درصد جمعیت شهر در بافت فرسوده

به گزارش تا بینهایت، محسن بهشتی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که ظهر سه شنبه به مناسبت روز شهرسازی در محل خانه مطبوعات قم برگزار گردید، گفت: منوریل قم یک پروژه ای غیر منطقی بود و هنوز با گذشت چندین سال از آن تصمیم قطعی برای آن گرفته نشده است و برنامه ای برای تخریب آن نداریم با توجه به این که این پروژه 220 میلیارد تومان اعتبار دولتی را هدر داده و شهرداری هم هنوز سهم 50 درصدی خود را پرداخت نکرده است.

بلاتکلیفی منوریل در قم، سکونت 30 درصد جمعیت شهر در بافت فرسوده

وی اضافه نمود: صحبت هایی درباره تغییر کاربری ستون های منوریل شده که به یک شوخی شبیه است هنوز تصمیم جدی درباره این پروژه گرفته نشده است.

معاون استاندار قم بیان نمود: رسانه ها نقش مهمی در اجرای مناسب پروژه های عمرانی در استان قم دارند باید در انتخاب و اجرای پروژه ها نگاه بلند مدتی داشته باشیم ولی اغلب دیده شده است که به دلیل محافظه کاری بعضی مسئولان متأسفانه برای قبل از اجرا، حین و بعد از اجرای پروژه عملاً تصمیم گیری کارشناسی نخواهد شد.

وی با اشاره به بافت فرسوده استان قم گفت: بافت فرسوده قم باید به دو بافت تاریخی با ارزش و بافت فرسوده بی ارزش تفکیک گردد و تنها بیش از 30 درصد مردم بومی در این بافت ساکن و در بهترین محله های قدیمی تنها 50 درصد رغبت به سکونت دارند و بحث فرسودگی باعث فرار ساکنان اصلی این مناطق شده است.

بهشتی گفت: بافت فرسوده را بازآفرینی کردیم و برای این منظور هم دولت اعتبار مناسبی هم اختصاص داده است در بعضی محله ها کف سازی و جداره سازی صورت گرفته تا انگیزه مردم برای سکونت در این مناطق بیشتر گردد.

وی اضافه نمود: هرگونه تغییر کاربری و یا عملیات عمرانی در بافت فرسوده باید با شرایط این بافت اجرا گردد و شبکه معابر و استحکام معابر مد نظر است و با گذشت زمان بناهای بی ارزش استحکام خود را از دست می دهند و برای بافت فرسوده شهر در طرح تفضیلی شاخص هایی مورد بحث قرار گرفته است.

نبود هیچ مجوز رسمی و مطالعه کارشناسی برای بنای فرودگاه قم

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم گفت: در مورد فرودگاه قم هیچ مطالعه کارشناسی و مجوزی صادر نشده است بعضی مسئولان در جریان یک تفاهم نامه این پروژه را آغاز و کار کلنگ زنی را انجام داده اند پروژه را به یک سرمایه گذار هم واگذار کردند.

وی با بیان اینکه سرمایه گذار هم هنوز کاری صورت نداده و در ابتدای امر با شاکی و اعتراض مردمی روبرو شده است، اضافه نمود: برای این پروژه عمرانی بیش از 19 معارض اعم از مرغداری، دامداری و معدن وجود دارد برطرف معارضه بر عهده سرمایه گذار است در حالی که سرمایه گذار خود مشکل قضایی دارد.

بهشتی بیان نمود: باید از ظرفیت های مسئولان بومی در اجرای پروژه ها استفاده کرد ولی مسئولان غیر بومی همیشه یک چالش نیستند می توان از تجربه های آن ها در توسعه شهری استفاده کرد گاهی محافظه کاری ها در مدیریت به پروژه های عمرانی و شهری آسیب جدی وارد نموده است.

قم چهارمین استان آپارتمان نشین در کشور

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در طی سال های اخیر با تغییر سبک زندگی مردم و طرح های شهری جدید با رشد آپارتمان نشینی روبرو بودیم به طوری که طبق آخرین تحقیقات مرکز آماری کشور استان قم چهارمین استان آپارتمان نشین کشور به شمار رفته است و رشد آپارتمان نشینی در آن رو به رشد است.

به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم، جای خانه های بزرگ و محله هایی که هویت افراد را معین می کردند امروز آپارتمان های کوچکی را گرفته که با فرهنگ مردم در تضاد است و در اجرای پروژه های شهری به سرمایه اجتماعی توجه نشده است و تنها به سرمایه مادی توجه به سزایی شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 94

به "بلاتکلیفی منوریل در قم، سکونت 30 درصد جمعیت شهر در بافت فرسوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی منوریل در قم، سکونت 30 درصد جمعیت شهر در بافت فرسوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید