بلغارستان، کشوری زیبا در شرق اروپا

به گزارش تا بینهایت، یکی از مهمترین جاهای دیدنی فرانسه که بعید است تا به امروز تصویر آن را ندیده باشید، بنای طاق پیروزی پاریس است؛ یک طاق سنگی سفید که با ارتفاع 50 متری، در میان میدانی عظیم و شلوغ جای گرفته است. این طاق زیبا در کنار برج ایفل…

بلغارستان، کشوری زیبا در شرق اروپا

با ما سفر کنید و با کمترین قیمت تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

هیچ شکی نیست که خیابان شانزلیزه پاریس فرانسه را می توان مشهورترین و معروف ترین خیابان دنیا دانست که در قلب پایتخت نور و عشق کشیده شده است. کمتر کسی پیدا می گردد که در تور پاریس شرکت کند اما در طول بلوار شانزلیزه پاریس قدم نزند و…

کلیسای سنت شاپل یکی از شگفت انگیزترین جاهای دیدنی پاریس است که معمولا کمتر توسط توریستان تور فرانسه مورد بازدید قرار می گیرد. هنگامی که نام کلیسا و شهر پاریس کنار هم می آیند، کلیسای نوتردام اولین نامی است که در ذهن بیشتر افراد نقش می بندد. اما باید…

مارسی یکی از مقصدهای توریستی مهم فرانسه است و سالانه بیش از 5 میلیون توریست برای تماشای جاذبه های توریستی مارسی فرانسه، به این شهر سفر می نمایند. مارسی عظیمترین بندر فرانسه است که پس از پاریس، رتبه دوم جمعیت در میان شهرهای فرانسه را در اختیار…

بلغارستان کشوری در شرق شبه جزیره بالکان در جنوب شرق اروپاست. این کشور در قرن هفتم میلادی بنیان گذاشته شد و یکی از قدیمی ترین کشورهای قاره اروپا است. مسیرهای تاریخی مهمی از این کشور عبور می کردند که از شمال و شرق اروپا به سمت مدیترانه و از غرب و مرکز اروپا به خاورمیانه می رفتند. قبل از ایجاد کشور بلغارستان، امپراتوری های رم باستان، یونان و بیزانس در این منطقه حضوری قوی داشتند و مردم و کالاها به تناوب از این منطقه عبور می کردند. سفر به بلغارستان و یا منطقه ای که آن موقع جای بلغارستان بود، امری عادی بود، البته در آن موقع سفارت بلغارستان وجود نداشت که در خصوص رفت و آمد سختگیری کند و کسی برای عبور از بلغارستان ویزا لازم نداشت.

بلغارستان که سال ها تحت سلطه عثمانی بود، بالاخره در اواخر قرن 19 به استقلال دست یافت و به جناح بازنده چند درگیری در نیمه اول قرن 20 میلادی پیوست و با وجود اینکه در جنگ دنیای دوم سمت قدرت های پیروز بود، تا اواخر همان قرن، خود را در حلقه اتحاد جماهیر شوروی یافت.

این کشور بخاطر مناظر طبیعی و جاهای دیدنی خود قابل توجه است و کوهستان ها و دریای سیاه بلغارستان باعث شده اند افراد زیادی برای سفر به بلغارستان تمایل پیدا نمایند و راهی سفارت بلغارستان برای دریافت ویزا شوند. فرهنگ بلغارستان هم مانند باقی کشورهای شبه جزیره بالکان، ترکیبی از فرهنگ شرقی و غربی است. صوفیه بلغارستان، عظیم ترین شهر و پایتخت این کشور است و در مرکز جغرافیایی منطقه بالکان واقع شده است. صوفیه بلغارستان با بیش از یک میلیون جمعیت، سه برابر دیگر شهرهای عظیم بلغارستان وارنا و پلودیو، جمعیت دارد. در سفر به این کشور حتماً از جاهای دیدنی بلغارستان دیدن کنید و همچنین خیالتان از بابت قیمت غذا در بلغارستان هم راحت باشد.

در این مقاله قصد داریم در خصوص سفر به بلغارستان اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. اگر شما نیز قصد دارید به صورت گروهی یا با تور انفرادی به بلغارستان سفر کنید، بهتر است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. سرفصل های عنوان شده در این مقاله عبارتند از:

جغرافیا و آب و هوا

اقلیت های قومی

زبان

مذهب

اقتصاد

فرهنگ

جغرافیا و آب و هوا

بلغارستان کشوری مستطیل شکل است که از شمال توسط رومانی، از شرق توسط دریای سیاه، از جنوب توسط ترکیه و یونان، از جنوب غربی توسط شمال مقدونیه و از غرب توسط صربستان احاطه شده است. بیشتر مرز شمالی بلغارستان با رومانی توسط رود دانوب معین شده است. صوفیه بلغارستان که پایتخت این کشور است، در دامنه ای کوهستانی در غرب کشور واقع شده است. همچنین در کرانه دریای سیاه و شرق بلغارستان وارنا واقع شده است. بلغارستان دارای چشم انداز گسترده و متنوعی است.

بیشتر مناطق بلغارستان دارای آب و هوای قاره ای و معتدل هستند، اما جنوب این کشور تحت تأثیر آب و هوای مدیترانه ای قرار گرفته است. میانگین دمای سالانه این کشور 10.5 سانتی گراد است، در حالیکه کمینه دمای آن تا -38 درجه سانتی گراد و بیشینه دمایی تا 45 درجه سانتی گراد در این کشور ثبت شده است. میزان بارش سالانه هم از حدود 450 میلی متر در شمال شرقی تا 1190 میلی متر در کوهستان ها، متغیر است. زمین های پست بلغارستان هم از اواسط اکتبر تا اواسط مه شاهد بارش برف هستند و به صورت میانگین سالانه 25 تا 30 روز پوشیده از برف هستند. بین ماه مه و آگوست هم این کشور شاهد طوفان و تگرگ است. بنابراین اگر می خواهید به سفارت بلغارستان بروید تا برای سفر به بلغارستان ویزا بگیرید، بهتر است برای اواخر تابستان برنامه بریزید.

بخارا، شهری ایرانی در ازبکستان

اقلیت های قومی

جمعیت بلغارستان از لحاظ قومیتی تقریباً همگن است. بیش از چهار پنجم جمعیت این کشور، بلغاری هستند. قوم های اسلاو هم که قرن 6 پیش از میلاد، در بخش شرقی شبه جزیره بالکان سکونت پیدا کردند، به صورت عمده، جذب فرهنگ تراسی شدند که ریشه های آن به قرن 4 پیش از میلاد می رسد، و با هم یک اقلیت قومی واحد را تشکیل دادند. بلغاری هایی که برای اولین بار در سال 681 میلادی، کشور بلغارستان را تأسیس کردند، جزئی دیگر را تشکیل دادند. با محو تدریجی قبایل اسلاو، بلغارها و اسلاوها با هم یکی و به عنوان بلغارستانی ها شناخته شدند.

ترک ها که عظیمترین اقلیت بلغارستان هستند، حدود یک دهم از شهفرایندان این کشور را تشکیل می دهند و در برخی از مناطق شمال شرفی و در شرق کوهستان رودوپ زندگی می نمایند. کولی ها هم یکی دیگر از اقلیت های قابل توجه هستند. تعدادی از مقدونیان هم در بلغارستان سکونت دارند. چند هزار ارمنی، روس، یونانی، رومانیایی و تاتار هم ساکن این کشور هستند.

جمعیت بلغارستان ازلحاظ قومیتی تقریباً همگن است و بیش از چهار پنجم جمعیت این کشور را بلغاری ها تشکیل داده اند. ترک ها عظیمترین اقلیت بلغارستان هستند که حدود یک دهم از شهفرایندان این کشور را تشکیل می دهند.

زبان

زمانی که برای سفر به بلغارستان به سفارت بلغارستان مراجعه می کنید تا برای مسافرت به بلغارستان ویزا بگیرید، یکی از عوامل مهم و مشخص نماینده در دریافت ویزا، آشنایی شما با زبان است. زبان بلغارستان، همراه با صربستانی-کرواسیایی و اسلوونی، متعلق به گروه زبان های اسلاوی جنوبی است و به زبان مقدونی هم خیلی نزدیک است. زبان بلغارستانی با الفبای سیریلیک نوشته می گردد.

مذهب

پس از اصلاحات دهه نود و ورود موج کمونیست که منجر به آتئیسم شد، آزادی کامل در مذهب برقرار شد. هیچ مذهب رسمی در بلغارستان وجود ندارد، اما اغلب مردم این کشور به کلیسای ارتدکس بلغاری اعتقاد دارند. گروه های اقلیت مذهبی هم شامل مسلمانان، پروتستان ها، کاتولیک ها، یهودیان و ارمنی های گریگوری می شوند.

گستردگی سنت های مذهبی بلغارستان را می توان از جاهای دیدنی بلغارستان که به عنوان مکان های دیدنی آن در میراث دنیای یونسکو ثبت شده اند، دید. از معابد فرقه های تراسی مربوط به قرن 3 و 4 پیش از میلاد گرفته تا سنگ نگاره سوارکار مادارا در نزدیکی روستای شومن که نماد اعتقاد بلغارها به مسیحیت در قرن 9 میلادی است. صومعه ریلا هم در قرن 10 میلادی توسط جان مقدس از ریلا بنیان گذاشته شد که توسط کلیسای ارتدکس بلغارستان به عنوان قدیس شناخته شد. کلیسای بویانا هم که در خارج از صوفیه واقع شده است و در قرن 10 تا 19 میلادی روی آن کار شد یکی از جاهای دیدنی بلغارستان است که جنبه مذهبی دارد و شامل آثار هنری مذهبی دوران قرون وسطی است.

اقتصاد

فرایند سریع صنعتی شدن بلغارستان پس از جنگ دنیای دوم و تغییرات مالی که با سقوط شوروی متحمل شد، تأثیر عمیقی روی جامعه بلغارستان داشت. آزادسازی کنترل قیمت ها در اوایل دهه 90 میلادی منجر به افزایش قیمت ها شد. در نتیجه، تورم افزایش یافت و اعتصاب های زیادی رخ داد. برای تسویه بدهی های سنگین خارجی باید بخش خصوصی را تقویت می کردند و اصول مالی سخت گیرانه ای وضع می کردند که این اتفاق هم منجر به دوره ای از بیکاری شدید و کاهش خدمات اجتماعی شد. اما در نهایت دولت بلغارستان با یاری سازمان های مالی دنیای و اصلاحات دیگر توانست تورم را کاهش دهد. با شروع قرن 21، دولت صنایع دولتی را خصوصی سازی کرد و اقتصاد بازسازی شده بلغارستان به شدت بهبود یافت تا اینکه در نهایت در سال 2007، این کشور به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. فراوری ناخالص ملی بلغارستان سالانه بیش از 4 درصد رشد می نماید و قیمت غذا در بلغارستان هم دیگر مانند گذشته به ساکنان این کشور فشار وارد نمی نماید.

صربستان، کشوری پرتلاطم اما زیبا

فرهنگ

فرهنگ بلغارستان تلفیقی از سنت های قدیمی و جدید و فرهنگ رسمی تر است که در بیدار شدن هوشیاری ملی تحت سلطه عثمانی و توسعه کشوری مدرن، نقشی حیاتی داشت. به دلیل همگن بودن جمعیت بلغارستان، میزان تنوع فرهنگی، حتی در سطح منطقه ای هم خیلی کم است. این کشور، توسعه فرهنگی در تمام سطوح جامعه را تشویق می نماید و از پخش شدن فرهنگ، به خصوص به وسیله مدارس، کتابخانه ها، موزه ها و رسانه ها حمایت می نماید. سالن های تئاتر، شرکت های اپرا و ارکستراهای بلغارستان در دهه 90 میلادی با هم تلفیق شدند و واحدهای عظیمتر و رقابتی تری را به وجود آوردند.

بلغارستان یکی از پیشرفته ترین کشورهای شرق اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. از مهم ترین شهرهای بلغارستان وارنا، صوفیه و پرودیو را می توان نام برد. بلغارستان کشوری نسبتاً ارزن است و خیال مسافران از بابت قیمت غذا در بلغارستان و موارد دیگر راحت است. بلغارستان کشوری آرام، دارای فرهنگی همگن و مناسب سفر برای افرادی است که می خواهند از طبیعت اروپای شرقی لذت ببرند.

منبع: ققنوس
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1307

به "بلغارستان، کشوری زیبا در شرق اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلغارستان، کشوری زیبا در شرق اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید