بیشترین لکه های جنگل های هیرکانی برای ثبت در یونسکو در استان مازندران قرار گرفته است

به گزارش تا بینهایت، مدیر کل میراث فرنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اظهار کرد: بیشترین لکه های جنگل های هیرکانی در سه استان شمالی برای ثبت در یونسکو، در استان مازندران واقع شده است.

بیشترین لکه های جنگل های هیرکانی برای ثبت در یونسکو در استان مازندران قرار گرفته است

به گزارش تا بینهایت به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی استان امروز یکشنبه 6 آبان 97 با اعلام این خبر گفت: مناطقی چون حوزه 46 کجورمنطقه حفاظت شده خشکه داران، سری تولیدی غیر چوبی شورآب، منطقه جنگلی دمبان، منطقه جنگلی سری 1و2 لنگر، سنگده، اشک، جنگلهای حوزه فریم الندان - ایلال- بولا، جنگلهای واز، جنگلهای الیمستان آمل و جنگلهای تیرتاش و چناربن از جمله جنگل های هیرکانی است که توسط سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور معرفی شده است.

او توضیح داد: در مجموع تعداد 12 سایت در سه استان گیلان، مازندران و گلستان با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان محیط زیست، سازمان جنگلها و مراتع و دانشگاه تربیت مدرس برای ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو پیشنهاد شده که از این تعداد 6 منطقه در استان مازندران قرار گرفته است.

فرزانه با اشاره به انتخاب 6 منطقه بولا، الیمستان، واز، کجور، خشکه داران و چهارباغ جهت ثبت در یونسکو اضافه نمود: سایت بولا نمونه شاخصی از جنگل های راش هیرکانی است که تحت تاثیر مستقیم اقلیم نیمه مرطوب هیرکانی و نیمه خشک ایران و تورانی قرار گرفته است. شیب های تند، جنگل های بکر و مناطق دست نخورده و دور از دسترس این سایت زیستگاه مناسبی است که طبق نظر کارشناسی قابلیت ثبت در آثار ملی جهانی را دارد.

او به شناسایی طیف وسیعی از رویشگاه های کوهستانی، جنگلی، صخره ای، رودخانه ای و مرتعی در منطقه الیمستان اشاره نمود و یادآور شد: وجود پستی بلندیهای فراوان، منابع آبی متنوع، پوشش گیاهی انبوه، جنگل های راش از میانبند تا ارتفاعات جنگل های هیرکانی شناسایی حدود 237 گونه گیاهی، و وجود گونه های اندمیک هیرکانی و گونه های جانوری شاخص های منطقه واز جهت ثبت است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دتی و گردشگری مازندران به منطقه کجور و خشگداران نیز به عنوان مناطق انتخابی اشاره نمود و اضافه نمود: سایت چهارباغ محل تقاطع دو رویشگاه هیرکانی و ایران و تورانی است و بدلیل تنوع ارتفاعی، پوشش گیاهی منطقه تنوع وسیعی از گونه های درختی، درختچه ای و علفی را تشکیل می دهند. مناطق بکر و دست نخورده و گونه های گیاهی و جانوری نادر از مشخصات شاخص این منطقه است.

جنگل های هیرکانی یکی از منحصربه فردترین نوع جنگل ها در جهان هستند و تنها جنگلهای باقیمانده از دوران ژوراسیک (عصر دایناسورها) در کره زمین بوده و 98 درصد میزان پوشش آن نیز در شمال ایران میباشد، این جنگلها مانند نوار سبزی به طول 850 کیلومتر از جلگه گرگان تا قسمتی از کشور آذربایجان کشیده شده اند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 287

به "بیشترین لکه های جنگل های هیرکانی برای ثبت در یونسکو در استان مازندران قرار گرفته است" امتیاز دهید

1 کاربر به "بیشترین لکه های جنگل های هیرکانی برای ثبت در یونسکو در استان مازندران قرار گرفته است" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشترین لکه های جنگل های هیرکانی برای ثبت در یونسکو در استان مازندران قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید