تنگ تامرادی یاسوج، دیدنی بکر در دل طبیعت

به گزارش تا بینهایت، تنگ تامرادی یاسوج از جمله نقاط طبیعی و چشم نواز در ایران بحساب می آید که به سبب بهره مندی از موقعیت جغرافیایی ناهموار کوهستانی، طبیعت بکر و سرسبز و همچنین آبشاری پرخروش، یکی از برجسته ترین مقاصد طبیعت دوستان ایرانی در سالهای گذشته بخصوص در فصول گرم و معتدل سال بود. پس، اگر شما برای رفتن و به نظاره نشستن این محیط خارق العاده بی تاب هستید، با در مقاله آبشار تنگ تامرادی ما همراه شوید تا برایتان بگوییم که تنگ تامرادی کجاست.

تنگ تامرادی یاسوج، دیدنی بکر در دل طبیعت

آشنایی

قبل از هر چیزی بد نیست بدانید نام این تنگه به سبب وجود یکی از عظیمترین طایفه های استان کهگیلویه و بویراحمد در نواحی کناری آن است. تنگ تامرادی یاسوج تا همین چند سال گذشته، با تمام جذابیتهای بصری که در خود جای داده، با سختی و بی مهری های زیادی از جمله نبود یک راه آسفالت برای خود روبرو بود که مدتی است با راهسازی های مناسب برای آن، کمی از مسائل این منطقه کاسته شده است! این منطقه از اقلیم آب و هوایی معتدل و دلپذیری برخوردار بوده که قطعا با فرا رسیدن فصول سرد سال، شرایط جوی آن نیز دچار تغییرات فراوانی می گردد!

تنگ تامرادی یاسوج از مکانهای تاریخی و قدمتی ایران نیز بحساب می آید که در طول سالیان دور و نزدیک، منزلگاه جنگهای متعدد و با اهمیتی بوده است. درب ورودی تنگه در مجاورت روستای حسین آباد قرار گرفته و با وجود یک فضای کوچک و مقبره ای مانند که به گفته مورخان مرتبط است به عصر هخامنشیان، تعلق دارد به یک فرمانده یا شخصیت عظیمی در آن دروان. مردم روستای تنگه تامرادی اغلب به گویش جنوبی زبان لری تکلم می کنند؛ زبانی که بیشتر برای لرهای بختیاری قابل فهم است!

اطلاعات مختصری پیرامون آبشار

آبشار تنگ تامرادی اگر پدیده ای تازه در آن شکل نگیرد، تا امروز شامل 4 آبشار کوچک و عظیم و تعداد زیادی حوضچه آبی شفاف بوده که ارتفاع کمترین آن 8 متر و بیشترین آن 50 متر هست! این آبشار در فاصله ای قریب به 45 کیلومتری از شهر یاسوج واقع شده است. مجوعه آبشار تنگه تامرادی به سبب اقلیم خنک و تا حدی سرد پیرامون خود، از دمای آبی بسیار پایین بهره مند بوده که می تواند در فصل تابستان یک ایستگاه خنک کننده برای تمام کسانی باشد که به سردی خو نموده اند. این آبشارها از غارهایی نیز برخوردار بوده و تمامی غارهای خود را در زیر آبی پرخروش پنهان نموده اند.

براساس مقاله تنگ تامرادی کجاست باید بدانید که اگر اهل طبیعتگردی باشید و به درون غارهای این مجموعه بروید، هم با چکه های قطره ای مانند آب آبشار از سقف روبرو می شوید هم با صدا و تصویری خارق العاده که شاید هیچ وقت مثل آن را نه شنیده باشید و نه دیده! اگر فکر می کنید با دیدن آبشار از نزدیک به اوج لذت رسیده اید، سخت در اشتباه هستید! خواهی نخواهی به مکانی وارد شده اید که باید لااقل تا نصف جهتش را بروید تا متوجه لذتهای خدادادی این منطقه شوید. پس، پاچه های شلوار خود را بالا بزنید، از خیس شدن نیم تنه پایین خود نترسید و راه را ادامه دهید تا به آبشار اول این مجموعه که به آن سرچشمه نیز می گویند، برسید.

آبشار نخست بسیار پرآب، پر انرژی و دل انگیز بوده که حجم زیاد آبش از بین تخته سنگهای عظیمش به پایین ریخته می گردد. در اینجا هم می توانید از طریق پله های سنگی به قسمتهای پایین دست آبشار بروید و هم با صرف نظر از آن، به راه خود ادامه دهید!

تماشای زیبایی ها

برای لذت بردن از آبشار تنگ تامرادی تا نصفه های جهت رفتن نیز می تواند کافی باشد اما، از قلم نیاندازید که آبشار مرتفع این مجموعه که ارتفاعی در حدود 50 متر را داراست، در انتهای جهت قرار گرفته است که البته باید برای رسیدن به آن باید از تجیهزات سنگ نوردی مناسب بهره گیری نمایید که قطعا برای افراد مبتدی این کار می تواند هم سخت و پر مشقت باشد و هم خطرناک! برای آن دسته از کسانی که تمایل به رفتن و دیدن آبشار 50 متری ندارند، باید بگوییم که این آبشار کلا در مقایسه با دیگر مناطق تنگه از استقبال کمتری بهره می برد.

براساس مقاله تنگ تامرادی کجاست لازم به ذکر هست که می توان به جای ادامه دادن جهت از داخل طبیعت، از کنار جاده یاسوج به طرف گچساران شاهد خروش غرورمند این آبشار 50 متری بود. آبشار تنگ تامرادی در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا واقع شده و از تنوع هوایی زیادی برخوردار هست! بهترین نوع آب و هوایی این منطقه معتدل و مرطوب بوده که با شروع فصول گرم سال (بهار - تابستان) بر منطقه چیره و با فرا رسیدن فصول سرد سال (پاییز - زمستان) تغییر می نماید.

آبشار تنگ تامرادی در میان کوه های زرآور و ساور شکل گرفته و همه ساله با شروع فصل مسافرت، مورد استقبال بسیار زیادی از سوی گردشگران داخلی و حتی خارجی قرار می گیرد. به جز خود آبشار تنگ تامرادی، طبیعت دست نخورده و موجود در محیط پیرامون آبشارها نیز می تواند به تنهایی فریبنده و چشم نواز باشد! این طبیعت چهار فصل گونه سرسبز، بی شک آرزوی هر دوستدار طبیعتی است و با احاطه کردن اغلب مناطق تنگ تامرادی یاسوج و همچنین مناظر کناری جاده، سبب ایجاد تصاویری بی نظیر برای تمام گردشگران می گردد.

براساس مقاله تنگ تامرادی کجاست از قلم نیاندازید که در پوشش طبیعی این منطقه گیاهان مختلفی را با خواص گوناگون می توان پیدا نمود که از جمله آنان، گیاهی است به نام جاشیر که در ظاهر شباهتهای زیادی به شوید دارد و در عمل، یک گیاه مغذی بحساب می آید!

نشانی جغرافیایی

برای رسیدن به آبشار چاره ای نیست جز اینکه در جهت جنوب غربی شهر یاسوج حرکت کنید، چرا که این آبشار در فاصله 45 کیلومتری از جنوب غربی یاسوج واقع شده است. در ابتدا باید از جاده چشم نواز بابا میدان به سمت گچساران حرکت نموده و آنقدر بروید تا در 25 کیلومتری این جاده به سه راه سپیدار برسید. از اینجا باید جهت خود را عوض نموده، از جاده بابا میدان خارج شده و رهسپار سپیدار شوید. با وارد شدن به جهت سیپدار و طی کردن تقریبا 10 کیلومتر، دوباره با سه راهی دیگری روبرو می شوید که این سه راهی آخرین نقطه در جهت بوده و ما با گذشت از آن، به سمت تنگ تامرادی یاسوج خواهیم رفت.

براساس مقاله تنگ تامرادی کجاست توجه داشته باشید که از اینجا تا انتهای جهت، تنها پیچهای کوچک و عظیم هستند که انتظار شما را می کشند. پس، بهتر است برای طی کردن آنان، رانندگی آرامی را انجام دهید. در کنار جهت تماما جنگلهای بلوط واقع شده و سبب زیبایی جهت برای مسافران هستند. با نزدیک شدن به تنگه، ارتفاع جهت رفته رفته افزایش پیدا می نماید و شما به نقاط بالاتری می رسید که قادر خواهید بود دره و تنگه های بیشتری را مشاهده نمایید.

کلام آخر

تقریبا هر مکان تفریحی و گردشگری به خصوص آنهایی که از ویژگی طبیعی برخوردار هستند، کم و بیش با مسائلی روبرو بوده که نقطه گردشگری تنگ تامرادی نیز از این قضیه مستثنی نیست! یکی از مسائلی که بطور جدی سبب نارضایتی گردشگران و رانندگان این منطقه شده است، عدم نصب تابلوهای هدایت و رانندگی مخصوصا در قسمت 10 کیلومتری جهت پر پیچ و خم و ناهموار آن هست. البته، عدم وجود امکانات رفاهی و بهداشتی، غذاخوری و نبود سیستم روشنایی در ساعاتی که رو به تاریکی می رویم نیز از دیگر کمبودها بوده که امید است مسئولان مربوطه به این مسائل اولیه اما ضروری و مهم رسیدگی و توجه کنند!

در ادامه بخوانیدتنگ تامرادی، تجلی تاریخ و طبیعت ایران زمین !!منبع: همگردی
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1144

به "تنگ تامرادی یاسوج، دیدنی بکر در دل طبیعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگ تامرادی یاسوج، دیدنی بکر در دل طبیعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید