روباتی که با هوای تحت فشار حرکت می کند

به گزارش تا بینهایت، ربات نرم و بدون الکترونیک محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو برای حرکت فقط به هوای تحت فشار احتیاج دارد و می تواند برای ربات هایی در دستگاه های ام آرآی و کاوش معدن استفاده شود.

روباتی که با هوای تحت فشار حرکت می کند

روبات های نرم، انعطاف پذیرتر از ربات های سنتی هستند و توانایی کوچک و فشرده سازی و کشف و کاوش مکان های بیشتری را دارند. با این حال، اغلب آنها برای کار، به قطعات الکترونیکی مانند صفحات مدار، دریچه و پمپ نیاز دارند. این اجزا به طور معمول سنگین و گران هستند و باید به ماشین آلات خارج از بدنه خود متصل شوند.

اکنون مهندسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو یک روبات نرم چهار پا تولید کرده اند که برای کار به هیچ یک از موارد گفته شده نیازی ندارد. در واقع این ربات اصلاً به هیچ قطعه الکترونیکی نیازی ندارد.

این روبات نرم دارای یک سیستم پردازنده پنوماتیک(بادی) است که از لوله ها و شیر آلات و دریچه های نرم تشکیل شده است. این سیستم پنوماتیک سبک وزن و کم هزینه برای حرکت و تأمین انرژی تنها به منبع ثابت هوای تحت فشار نیاز دارد.

همانطور که مشاهده می کنید، هر یک از پاهای این ربات از سه لوله استوانه ای پنوماتیک متصل ساخته شده است که هنگام فشار خم می شوند و حرکت می کنند و می توانند تغییر جهت هم بدهند.

مایکل تی تولی سرپرست این تیم تحقیقاتی گفت: با رویکرد ما، شما می توانید یک مغز روباتیک بسیار پیچیده بسازید. تمرکز ما در اینجا ساخت ساده ترین سیستم عصبی با انرژی هوا است.

این تیم معتقد است که کارش گامی در جهت ایجاد روبات های کاملاً مستقل از الکترونیک است. در آینده می توان از این فناوری برای ایجاد ماشین هایی استفاده کرد که بتوانند در محیط هایی که قطعات الکترونیکی نمی توانند کارایی داشته باشند، از جمله دستگاه های MRI و کاوش معدن کار کنند.

همچنین می توان از این فناوری برای ساخت اسباب بازی های کم هزینه استفاده کرد.

در حال حاضر مهندسان به دنبال بهبود نحوه حرکت این روبات هستند تا بتواند در مناطق طبیعی و سطوح ناهموار راه برود و به آن امکان پیمایش در محیط های مختلف را بدهند.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1486

به "روباتی که با هوای تحت فشار حرکت می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روباتی که با هوای تحت فشار حرکت می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید