بایدها و نبایدها در هفته اول ورود به کشور کانادا

به گزارش تا بینهایت، بسیاری از اوقات افراد فکر می کنند که بعد از دریافت ویزا کشور کانادا و ورود به این کشور تمامی اقدامات لازم را انجام داده اند و دیگر لازم نیست نگران چیزی باشند. اما باید به شما بگوییم که بایدها و نبایدها در هفته اول ورود به کشور کانادا وجود دارد که با انجام دادن آن ها اقامتی دلپذیر را در این کشور خواهید داشت. ورود به یک کشور نو و ادغام با فرهنگ آن می تواند برای هرکسی یک چالش محسوب شود. درک درست از اقدامات لازم و کارهایی که باید انجام دهید، شما را از سردرگمی و پرداخت هزینه های چشمگیر نجات خواهد داد.

بایدها و نبایدها در هفته اول ورود به کشور کانادا

ما در این مقاله با گردآوری تجربه هفته اول سایر مهاجرین و بررسی نکات مهم سعی کردیم تا شما را برای زندگی در کشور کانادا آماده کنیم.

اولین نکته مهم در هفته اول ورود به کشور کانادا

مردم کشور کانادا جز مودب ترین افراد جهان دسته بندی می شوند. اگر می خواهید تصویر خوبی از خود به جا بگذارید و خیلی زود در بین مردم کشور کانادا ادغام شوید، باید طرز برخورد مناسبی را داشته باشید. همچنین از قلم نیاندازید که پرداخت انعام در رستوران ها، آرایشگاه و.. کشور کانادا بسیار مرسوم است.

شما نمی توانید در مراکز عمومی مانند رستوران ها، فروشگاه ها، دفاتر خدماتی و… سیگار بکشید. چنانچه به صورت مشترک آپارتمان اجاره کردید باید بدانید که حق کشیدن سیگار در منطقه ها مشترک آپارتمان و البته لابی مجتمع را نخواهید داشت. شما فقط می توانید در فضای کاملا باز، منزل مسکونی و اتومبیل شخصی خودتان سیگار بکشید. البته حق کشیدن سیگار در اتومبیل در کنار بچه ها کم سن و سال را هم ندارید.

در بدو ورود به کشور کانادا چه اتفاقاتی می افتد؟

در فرودگاه در هنگام ورود شما به این کشور، درستی هویت شما بررسی می شود. در فرودگاه اثر انگشت شما چک میشود و سپس با اطلاعات شما در زمان تقاضای ویزا مقایسه می شود. در فرودگاه ممکن است این سوالات از طریق افسر گمرک از شما پرسیده شود:

  • دلیل اصلی رفتن شما به کانادا چیست؟
  • در کجا قرار است مستقر شوید؟
  • اگر ویزای دانشجویی دارید ممکن است از شما درباره دانشگاه و رشته تحصیلی تان سوال شود.

البته میزان پول نقد شما هم یکی از گزینه هایی اصلی است که در فرودگاه درباره آن سوال می شود.

شماره بیمه اجتماعی در هفته اول ورود به کانادا

قبل از هر چیزی باید در کشور کانادا برای شماره بیمه اجتماعی خود (SIN) اقدام کنید. بدون شماره بیمه اجتماعی خود نمی توانید بسکمک از فعالیت ها را انجام دهید مانند افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک های کشور کانادا، دریافت شماره تلفن تازه کانادایی، ثبت نام در دانشگاه و هر کاری که در آن بحث مالی مطرح است. اگر به صورت دائم به کانادا آمده باشید، یعنی از بدو ورود اقامت دائم داشته باشید، شماره بیمه اجتماعی (SIN) شما با عدد 5 شروع میشود و اگر دارای ویزای موقت باشید با عدد 9 شروع می شود.

چطور شماره بیمه اجتماعی خود را در بدو ورود به کانادا دریافت کنیم؟

راههای مختلفی برای دریافت شماره بیمه اجتماعی (SIN) وجود دارد.

  1. می توانید به محض ورود به کشور کانادا با داشتن ویزا و پاسپورت خودتان در فرودگاه به باجه خدمات کانادا مراجعه کنید. شما تنها احتیاج خواهید که آدرس محل سکونت فعلی خود در کشور کانادا را بدانید.
  2. بسکمک از خدمات ارائه شده در کشور کانادا به صورت آنلاین است. شما می توانید با استفاده از وب سایت خدمات کانادا برای اخذ شماره بیمه اجتماعی خود (SIN) اقدام کنید.
  3. البته همیشه می توانید با مراجعه یک دفتر خدمات کانادا برای اخذ شماره بیمه اجتماعی خود (SIN) اقدام کنید.

در صورتی که این مطلب نتوانسته است، سوال های شما را جواب دهد می توانید به سایت https://www.canada.ca/en/employment-social-development/services/sin.html مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

استفاده از تاکسی

معمولا افرادی که به کشور کانادا می آیند و می خواهند از خدمات تاکسی های اینترنتی استفاده کنند، متوجه نیستند که برای این کار احتیاج به کارت های حمل و نقل خواهند داشت. شما بعد از دریافت شماره بیمه اجتماعی خود (SIN) می توانید برای این کارت درخواست بدهید. این کارت ها در هر استانی از کانادا نام متفاوتی دارد و البته قابلیت استفاده در تمامی خدمات سیستم حمل و نقل را دارند. اگر می خواهید از فرودگاه تاکسی بگیرید با خودتان دلار کانادایی بیاورید. البته ایرانی های مقیم کانادا در چنین شرایطی می توانند به داد شما برسند و شما را به صورت رایگان به مقصدتان برسانند.

محل اقامت

شما باید قبل از ورود به کشور کانادا راجع به اینکه می خواهید در کجا ساکن می شوید تصمیم بگیرید. این موضوعی است که در فرودگاه و در زمان دریافت شماره خدمات اجتماعی خود به دانستن آن احتیاج دارید. شما می توانید در مسافرخانه، هتل و یا خانه یکی از آشنایانتان اقامت کنید. البته اگر می خواهید جایی بمانید از قبل هماهنگی لازم را انجام دهید. همچنین شما می توانید از قبل از ورود خود به کانادا محل سکونت خود را اجاره یا خریداری کنید.

ولی ما به شما توصیه می کنیم که محل سکونت دائمی خود را در داخل کانادا پیدا کنید تا از صرف هزینه های زیاد و مشکلاتی که به صورت آنلاین متوجه آن نخواهید بود، جلوگیری کنید. شما می توانید محل اقامت خود را به صورت یک ماهه اجاره کنید و قرارداد اجاره خود را دریافت کنید. فراموش نکنید که در هنگام پر کردن انواع فرم ها باید محلی ثابت را ذکر کنید چرا که نامه های شما از این به بعد به آنجا ارسال می¬شود. انواع مختلفی از وب سایت ایرانی و کانادایی می توانند شما را در پیدا کردن منزل ایده آل تان شما را راهنمایی کنند.

اگر می خواهید جایی را قبل از رسیدن به کشور کانادا اجاره کنید می توانید از وب سایت های View It و PadMapper استفاده کنید. اگر می خواهید خانه خود را قبل از ورود به کشور کانادا خریداری کنید، می توانید از وب سایت های مانند Zoocasa و Realtor استفاده کنید.

امور مالی خود را تنظیم کنید

یک حساب بانکی پول شما را ایمن و قابل دسترسی نگه می دارد و البته خرید وسایل مورد احتیاج و پرداخت قبض را هم راحت می کند. همچنین ممکن است بخواهید جعبه امانات را در شعبه بانک خود برای اسناد و مدارک با ارزش و وسایل شخصی تان اجاره کنید. البته به شما توصیه می کنم در هنگام افتتاح حساب بانکی خود از بانک های بزرگ کشور کانادا استفاده کنید. شرایط بانک ها را قبل از ورود به کشور کانادا را مطالعه کنید. برخی از بانک ها شرایط ویژه ای برای تازه واردین ارئه می کنند که شامل سقف اعتبارات مناسب برای شما خواهد بود.

معمولا توصیه می شود تا از آدرس موقت خود در فرم های افتتاح حساب بانکی استفاده نکنید، چون تمام نامه های شما از این به بعد به این آدرس می آید. اما شما می توانید بعدا این آدرس را به آدرس اقامت دائم خود تغییر دهید. شما برای افتتاح حساب خود فقط مدرک شناسایی معتبر و شماره بیمه خدمات اجتماعی را احتیاج خواهید داشت. شما می توانید فورا حساب جاری و حساب پس انداز خود را فعال کنید. برای حساب پس انداز خود از پول خارجی می توانید استفاده کنید، مانند دلار آمریکایی. بعدا می توانید پول های غیر کانادایی خود را برداشت کنید و به پول کانادایی تغییر دهید.

برای عوض کردن پول خارجی به دلار کانادا به شما توصیه می کنیم که از صرافی کانادایی استفاده کنید تا خدمات بهتری را دریافت کنید. اصلا توصیه نمی کنیم که در فرودگاه پول های غیر کانادایی خود را با پول کانادایی عوض کنید. فراموش نکنید که همه می توانند در کانادا حساب بانکی باز کنند، این موضوع ربطی به نوع ویزا شما ندارد.

بیمه درمانی در هفته اول ورود به کانادا

فراموش نکنید دریافت بیمه درمانی شما جز مهم ترین مواردی است که باید پیگیری کنید. کلیه شهفرایندان کانادایی و کسانی که دارای اقامت دائم هستند جز واجدین شرایط بیمه درمانی عمومی بشمار می فرایند. بیمه درمانی عمومی کشور کانادا می تواند هزینه بسکمک از احتیاجهای پزشکی شما را پوشش دهد. البته فراموش نکنید که تمامی اعضای خانواده شما به کارت سلامتی خود که از طریق دولت استانی یا فدرال صادر شده می شود، احتیاج دارند. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه درخواست بیمه درمانی خود، به این آدرس مراجعه کنید:

www.servicecanada.gc.ca/eng/subjects/cards/health-card.shtml

برخی از استانها و منطقه ها قبل از اینکه افراد تازه وارد واجد شرایط بیمه درمانی عمومی باشند، یک دوره انتظار دارند. تا زمانی که واجد شرایط لازم نشده اید، ممکن است بخواهید برای بیمه درمانی خصوصی موقت اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به سایت www.clhia.ca مراجعه کنید.

اگر شما جز پناهندگان کشور کانادا باشید، تحت پوشش برنامه بهداشت موقت فدرال (IFHP) قرار می گیرید، که به طور محدود و موقت مزایای مراقبت های بهداشتی را برای پناهندگان اسکان داده شده که واجد شرایط بیمه درمانی استانی یا فدرال نیستند، فراهم می کند. فراموش نکنید که IFHP خدمات یا محصولی را که شخص ممکن است طبق یک طرح بیمه خصوصی مطالبه کند، تحت پوشش قرار نمی دهد. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه درخواست بیمه بهداشت موقت فدرال (IFHP)، به این آدرس مراجعه کنید: http://www.cic.gc.ca/english/refugees/outside/summary-ifhp.asp

شماره تلفن همراه کانادایی

دریافت شماره کانادایی شما را از پرداخت هزینه های سرسام آور پول تلفن معاف می کند. چرا که هزینه تلفن شما بر اساس حجم اینترنت محاسبه می شود و تماس ها کاملا رایگان است. در ابتدا به شما توصیه می کنیم تا خط تلفن اعتباری را به صورت یک ماهه یا دو ماهه را خریداری کنید. بعد از مدتی متوجه می شوید که دقیقا استفاده از کدام سرویس تلفن همراه کانادایی برای شما مناسب تر است. شما می توانید برای گرفتن خط موبایل پیش پرداخت خود به پاساژها و مراکز تجاری و البته مرکز خدمات تلفن مراجعه کنید.

اخذ مدارک کانادایی

برای خود مدرک معتبر کانادایی تهیه کنید. شما نمی توانید از پاسپورت در همه جا استفاده کنید چون این کار خطرناک است. ممکن است تنها مدارک شناسایی خود را گم کنید. شما می توانید مدارک استانی برای خود را دریافت کنید، این کار در ازای مبلغی انجام می شود. البته توصیه ما به شما برای تهیه مدرک معتبر کانادایی، درخواست برای گواهینامه رانندگی است. گواهینامه معتبرترین مدرک شناسایی در کشور کانادا محسوب می شود.

البته شما برای رانندگی در کانادا، به گواهینامه رانندگی معتبر و بیمه اتومبیل احتیاج خواهید داشت. گواهینامه رانندگی از کشورهای دیگر ممکن است چند ماه معتبر باشد، اما برای داشتن مجوز معتبر باید یک آزمون عملی در جاده و یک آزمون کتبی از دانش خود در مورد قوانین رانندگی کانادا را پشت سر بگذارید. شما برای دریافت گواهینامه فقط احتیاج به پاسپورت، ویزا خودتان، شماره بیمه اجتماعی و البته مبلغ برای هزینه های آن خواهید بود. شما می توانید با شرکت در هر مرحله ایی از مراحل اخذ گواهینامه، گواهینامه آن مرحله را دریافت کنید. نگران نباشید اخذ گواهینامه در کشور کانادا ساده است.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط خاص محل زندگی خود، به آژانس صدور مجوز وسایل نقلیه موتوری در استان محل اقامت خود مراجعه کنید.

پیدا کردن شیوه زندگی خودتان در کشور کانادا

کانادا یک کشور چند فرهنگی محسوب می شود. سازمانهای بسکمک برای کمک به تازه واردان وجود دارد تا شما احساس کنید که در خانه خود هستند. همچنین مراکز اجتماعی و انجمن های قومی منابع بسیار خوبی برای اطلاعات، فعالیت ها و ایجاد پیوند دوستی ها هستند. از قلم نیاندازید که کتابخانه های عمومی مکان های بسیار خوبی برای یافتن منابع درباره جامعه و دولت کشور کانادا هستند و البته در این مکان ها شما می توانید اغلب دسترسی رایگان به اینترنت را داشته باشید.

شما می توانید اطلاعات لازم در مورد خدمات مربوط به دولت برای تازه واردان در انجمن های مختلف را در

آدرس www.servicesfornewcomers.cic.gc.ca بررسی کنید.

جستجوی فرصت های شغلی در بدو ورود به کشور کانادا

اگر در پی یک شغل مناسب در کشور کانادا هستید، خدمات دولتی برای تازه واردان مکان خوبی برای شروع جستجوی کار شما به شمار میرود. شما می توانید در پی فرصت های شغلی در اینترنت جستجوهای لازم را انجام دهید. اما قبل از شروع درخواست برای کار بهتر است از یک آژانس کاریابی مشاوره بگیرید، زیرا پیدا کردن شغل در کانادا متفاوت از کشور ایران است.

اگر شما یک متخصص آموزش دیده هستید، باید مدارک خود را همانندسازی کنید. شما می توانید مهارت های خود را ارتقا دهید یا اینکه با فرصت های شغلی در زمینه تخصصی خود در کانادا آشنا شوید. همچنین شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد فرصت های شغلی مورد نظر خود را در وب سایت بانک شغل فدرال کشور کانادا www.jobbank.gc.ca یا مرکز اطلاعات کانادایی برای اعتبارات بین المللی www.cicic.ca را جستجو کنید.

فراموش نکنید که بچه ها خود را برای مدرسه و یا مراقبت از بچه ها ثبت نام کنید

هر کودک در کانادا می تواند در مدرسه ابتدایی و دبیرستان دولتی به صورت رایگان تحصیل کند. طبق قانون کشور کانادا نیز، بچه ها در سن مدرسه باید در مدرسه باشند. البته تعریف از سن مدرسه با توجه به استان محل تولد شما خواهد بود. می توانید بچه ها خود را در مدرسه محلی یا دفتر هیئت مدیره مدرسه مورد نظر خودتان ثبت نام کنید. در زمان ثبت نام باید کارت اقامت دائم، سابقه تأیید اقامت دائم و پاسپورت فرزندتان و گواهی واکسیناسیون فرزند خود را به همراه خود داشته باشید.

نکته که از قلم نیاندازید این است که اگر قصد دارید به طور تمام وقت کار کنید یا قصد ادامه تحصیل دارید و به مراقبت از بچه ها خود احتیاج دارید، می توانید از سازمان های خدمات برای تازه وارد کمک بگیرید. آن ها به شما می گویند که چگونه مراقبت مناسب از بچه ها را در منطقه خود پیدا کنید.

برای خودتان پزشک عمومی و دندانپزشک پیدا کنید

پزشکان خانواده در کانادا، یکی از مورجهانزترین خدمات محسوب می شود. پس ممکن است که یافتن پزشک عمومی امری زمان بر باشد. می توانید از دوستان و همسایگان بخواهید کسی را توصیه کنند یا از وب سایت کالج پزشکان و جراحان استانی محل اقامت خود گزینه ها موجود را بررسی کنید. البته تا زمانی که پزشک خانوادگی خود را پیدا نکنید، می توانید در صورت احتیاج به مراقبت های پزشکی فوری از خدمات یک کلینیک یا بیمارستان استفاده کنید.

فراموش نکنید که باید دندانپزشکان مناسب منطقه خود را نیز پیدا کنید. معمولاً یافتن انواع دندانپزشکان در محله های مختلف، اغلب حتی در مراکز خرید، کار سختی نیست. شما فقط کافی است به مطب آن ها وارد شوید و سوال کنید که آیا بیماران تازه را می پذیرند یا خیر.

مهارت های زبانی خود را تقویت کنید

فراموش نکنید یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسوی به صورت مناسب برای شما ضروری است. شما می توانید برنامه های دولت کانادا را برای تازه واردان جستجو کنید تا به شما در بهبود مهارت های زبانی لازم کمک کنند. به عنوان مثال، برنامه دستورالعمل زبان برای تازه واردان به کانادا (LINC) که یک برنامه دولت فدرال است به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همچنین شما می توانید در مورد دوره های رایگان زبان انگلیسی که ارائه می شود با آژانس اسکان محلی خود مشورت کنید.

منبع: نقشه
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2102

به "بایدها و نبایدها در هفته اول ورود به کشور کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدها در هفته اول ورود به کشور کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید