سوئیچ خودروی خود را در فریزر نگه دارید!

خودروهای جدید که از سوئیچ های اصطلاحا بدون کلید بهره می برند در معرض خطر سرقت هستند و به تازگی سرقت آنها فرایند رو به رشدی داشته است.

سوئیچ خودروی خود را در فریزر نگه دارید!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سی نت، برای بعضی از کسانی که به تازگی یک خودروی جدید با سیستم ورود بدون کلید و شناسایی الکترونیکی خریداری نموده اند، پیش آمده است که شب خودرو را در خیابان یا پارکینگ پارک نموده اند، سوئیچ خود را روی میز کنار درب پرتاب نموده اند و به سراغ خوردن شام و غیره رفته اند. اما وقتی صبح از خواب برخاسته اند و به قصد رفتن به محل کار با عزیزان خود خداحافظی نموده اند، در کمال ناباوری با جای خالی خودروی خود روبرو شده اند.

این افراد با تصور اینکه با وجود سیستم شناسایی الکترونیکی کسی نمی تواند خودروی آنها را سرقت کند، قربانی حمله رله شده اند.

سوئیچ های بدون کلید جدید با سوئیچ ها و سارقگیرهای رایج متفاوت هستند، زیرا برای باز کردن درب خودرو احتیاجی به فشار دادن هیچ دکمه ای روی سوئیچ نیست و ورود به خودرو فقط به این احتیاج دارد که سوئیچ و خودرو نزدیک به یکدیگر باشند.

خودروسازان برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی، این فاصله را تا حدود دو متر محدود نموده اند.

حمله رله چیست؟

حمله رله بدین صورت است که یک سارق یک دستگاه به همین نام را در نزدیکی درب ورودی خانه، جایی که احتمال می دهد سوئیچ در همان نزدیکی رها شده باشد، نگه می دارد و به جستجوی سیگنال رادیویی از سوئیچ می گردد. هنگامی که دستگاه آن سیگنال را دریافت کرد، آن را به سمت همدستش که در کنار خودرو است و یک وسیله مشابه با سوئیچ خودرو در دست دارد، می فرستد.

به این ترتیب خودرو فریب خورده و فکر می نماید که مالک در محدوده مجاز قرار گرفته است و درب ها را باز می نماید. سپس سارقها با تکرار این فرایند پیروز به روشن کردن خودرو می شوند.

در تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته از سارقی های واقعی، سارقان را می بینیم که ابتدا از حمله رله برای باز کردن درب خودرو استفاده می نمایند، سپس این فرایند را برای استارت زدن خودرو تکرار می نمایند و خودرو را به راحتی سرقت می نمایند.

سابقه استفاده از حمله رله ها به سال 2011 برمی گردد، هنگامی که محققان سوئیسی آن را با استفاده از دستگاه هایی با هزینه چند هزار دلار نمایش دادند.

در سال 2016 محققان پیروز به فراوری حمله های رله هایی با هزینه 225 دلار شدند و آن را با خودروسازان در میان گذاشتند.

در سال 2017 محققان موسسه امنیتی پکن موسوم به Qihoo 360 یک حمله رله ساختند که فقط 22 دلار هزینه دربرداشت و جالب تر اینکه دامنه حمله به خودروهای پارک شده را تا 300 متر بهبود بخشید.

راه های مبارزه با حمله رله ها

طی پنج سال گذشته در انگلستان، سرقت خودرو 50 درصد افزایش یافته است، به طوری که در سال های 2017 و 2018 تعداد 112 هزار و 174 خودرو در این کشور به سرقت رفته که برابر با 307 دستگاه خودرو در هر روز است.

خودروسازان برای مقابله با این حملات، ردیاب حرکتی سوئیچ ها را اصلاح نموده اند. اگر سوئیچ طی مدت زمانی مشخص مثلا پنج دقیقه تکان نخورد، به طور اتوماتیک خاموش می گردد.

رتبه بندی های جدید که توسط Thatcham Research در انگلیس انجام و منتشر شده است، نشان می دهد سوئیچ های حرکتی شرکت های آئودی، بی ام و، فورد و فولکس واگن بهترین عملکرد را در مقابل حمله رله دارند. این نهاد از خودروهای آئودی A6، بی ام و سری 1، بی ام و سری 8، بی ام و X6 ، فورد پوما و فولکس واگن پاسات در این رابطه تمجید کرد.

ریچارد بیلیال مدیر فنی این نهاد گفت: سوئیچ مجهز به حسگر حرکتی یک راه حل کوتاه مدت است، اما هدف خودروسازان باید این باشد که این آسیب پذیری را به طور کامل رفع نمایند و تا آن موقع، این مشکل همچنان یک نقص اساسی امنیتی باقی می ماند.

اکنون مالکانی که قبل از اصلاح حسگرهای حرکتی سوئیچ ها و کسانی که از خودروسازانی که این فناوری را ارائه نمی نمایند، خودروی خود را خریداری نموده اند در شرایط سختی قرار دارند، چرا که هر لحظه خودروی خود را در معرض سرقت می بینند.

آنها می توانند سعی نمایند که سوئیچ خود را در یک محفظه که مانع از انتقال امواج رادیویی می گردد، قرار دهند. همچنین قرار دادن سوئیچ در جاهایی مانند یخچال یا فریزر نیز می تواند کارساز باشد.

دارندگان این خودروها همچنین می توانند دفترچه راهنمای خودروی خود را آنالیز نمایند تا ببینند که آیا می توانند سوئیچ خود را در مواقع عدم احتیاج به طور کامل خاموش نمایند یا نه.

همچنین قرار دادن سوئیچ در دورترین فاصله ممکن با درب منزل حداقل کاری است که می توان کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 12 دی 1398 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 566

به "سوئیچ خودروی خود را در فریزر نگه دارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوئیچ خودروی خود را در فریزر نگه دارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید