شکستن قلنج به مفاصل آسیب می زند؟

به گزارش تا بینهایت، یک متخصص ارتوپدی گفت: بسیاری از افراد عادت دارند برای برطرف خستگی بدن خود، قولنج بشکنند که این عادت، آسیب زا است.

شکستن قلنج به مفاصل آسیب می زند؟

به گزارش بهداشت نیوز، علی ترکمان، با بیان اینکه صداهایی که در مفاصل ایجاد می گردد تقریباً در همه مفاصل از مفاصل انگشتان تا ستون فقرات و ناحیه زانو و مچ پا وجود دارد، اضافه کرد: این روزها افراد شکستگی قلنج را زمانی انجام می دهند که در عضلات خود احساس درد و خستگی می نمایند، با فشار آوردن به ناحیه مربوطه، باعث شکستن قلنج شده و احساس راحتی می نمایند.

وی ادامه داد: البته این کار، هیچ مسئله ای برای افراد ایجاد نمی نماید و در واقع پاتولوژی یا بیماری به حساب نمی آید؛ اما اگر به طور مرتب افراد مجبور هستند، این کار را انجام دهند که به آن آرامش برسند، در طولانی مدت به مفاصل و غضروف ها آسیب وارد می نمایند؛ زیرا که ما برای این کار به مفاصل فشار زیادی وارد می کنیم تا قولنج انجام گردد. از این رو تکرار و انجام مداوم آن سبب شل شدن مفاصل و آسیب به آنها می گردد.

ترکمان اضافه کرد: خود این حرکت (قولنج) که با فشار روی مفصل انجام می گردد اگر تکرار و در طولانی مدت استفاده گردد می تواند به مفصل آسیب بزند. بنابراین پیشنهاد می کنیم که این کار را انجام ندهند؛ البته انجام آن اگر به ندرت باشد مسئله ای ایجاد نمی نماید ولی نباید به این قضیه عادت کنیم تا همواره مجبور باشیم که این کار را انجام دهیم تا احساس راحتی کنیم؛ چون اگر این عادت را ترک کنیم به راحتی و بدون انجام این کار می توانیم به آن راحتی که مدنظرمان هست، چه از نظر عصبی و چه از نظر شرایط جسمانی برسیم و دیگر احتیاجی به قولنج نباشد.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به حساس بودن ناحیه گردن در بدن گفت: گردن مهم است؛ به خاطر اینکه نقاط گردن نسبت به ستون فقرات کمری، در ناحیه گردن باریک تر است و اگر فشارهای خیلی زیاد به ناحیه گردن وارد کنیم ممکن است، که به نخاع و ریشه های عصبی هم آسیب بزند. بنابراین در ناحیه گردن باید حساس تر باشیم و بیش تر دقت کنیم.

وی با اینکه برخی افراد هستند که در موقع ایستادن یه اندازه قوز می نمایند، ادامه داد: در واقع آن انحناهایی که به طور طبیعی در ستون فقرات وجود دارد در این حالت بیش از حد افزایش پیدا می نماید یعنی در واقع آن قوزی که به طور طبیعی در ناحیه ستون فقرات پشتی وجود دارد و آن گودی یا فرو رفتگی که به طور طبیعی در ناحیه ستون فقرات کمری وجود دارد، گاهی اوقات افزایش پیدا می نماید. اگر ما به طور نرمال ننشینیم و درست نایستیم، ممکن است باعث خستگی عضلات و ستون فقرات گردد همین امر منجر گردد که فرد این احساس را پیدا کند که باید یک ماساژ بدنی یا قولنج انجام دهد؛ اما برای این کار بهتر است به کلینیک های فیزیوتراپی مراجعه کرد تا با آموزش های صحیح درست ایستادن و درست نشستن آشنا شد.

ترکمان در انتها گفت: در واقع صحیح ایستادن و صحیح نشستن پارامترهایی دارد که در کلینیک های فیزیوتراپی آموزش می دهند تا چطور باید به طور صحیح بنشینیم و چطور به طور صحیح بایستیم. یعنی باید عضلات تقویت شوند تا ما بتوانیم آن قامت طبیعی را در موقع نشستن یا راه رفتن یا خوابیدن رعایت کنیم و اینها احتیاج دارد که یک سری از گروه های عضلانی همانند عضلات ناحیه شکم، عضلات بین دو کتف و…، حتماً تقویت گردد تا بتوانیم قامت نرمالی در موقع فعالیت های روزانه داشته باشیم.

منبع: فرارو
انتشار: 12 خرداد 1402 بروزرسانی: 12 خرداد 1402 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2241

به "شکستن قلنج به مفاصل آسیب می زند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکستن قلنج به مفاصل آسیب می زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید