هشدار پلیس فتا به فروشندگان؛ مراقب رسید های جعلی باشید

به گزارش تا بینهایت، سرهنگ مرتضی پاشایی رئیس معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره رسید ساز های جعلی، اظهار کرد: یکی از تکنیک های مجرمان سایبری استفاده از اپلیکیشن های رسید ساز است، کاربرد اولیه این اپلیکیشن ها شوخی و سرگرمی بوده است، اما مجرمان سایبری تغییراتی در آن انجام داده اند و برای منافع خود از آن استفاده می نمایند.

هشدار پلیس فتا به فروشندگان؛ مراقب رسید های جعلی باشید

به گزارش خبرنگاران، رئیس معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا ادامه داد: افراد شماره حساب را وارد این اپلیکیشن می نمایند و هیچ تراکنش اقتصادی اتفاق نمی افتد و تمام اقداماتی را که باید برای جابه جایی پول انجام داده گردد، انجام داده و در نهایت رسید می دهد که تراکنش با موفقیت صورت گرفته است.

وی اضافه نمود: مجرمان سایبری هم هنگامی که می خواهند خرید نمایند شلوغ می نمایند و از فروشنده شماره کارت می خواهند که برایشان پول را به وسیله تلفن بانک واریز نمایند و رسید جعلی را با استفاده از اپلیکیشن های رسید ساز به فروشنده نشان می دهند.

سرهنگ پاشایی توضیح داد: گاهی مجرمان سایبری کارت سوخته را به فروشنده می دهند و فروشنده به آن ها می گوید کارت سوخته و ادعا می نمایند به وسیله اپلیکیشن، پول را به حساب فروشنده واریز می نمایند، تمام مراحلی را که برای جابه جایی پول باید به وسیله تلفن بانک انجام گردد، طی می نمایند و در نهایت رسید جعلی که در آن درج شده تراکنش با موفقیت انجام شد را نشان فروشنده می دهند. بیشتر این مجرمان با فروشندگان طلا، تلفن همراه و... چنین اقدامی را انجام می دهند.

رئیس معاونت اجتماعی پلیس فتا ناجا به فروشندگان توصیه کرد: حتما پیامک واریز پول به حسابتان را چک کنید، گاهی مجرمان 20 میلیون تومان خرید و 2 میلیون به حساب فروشنده واریز می نمایند و تا زمانی که پول به حساب فروشنده واریز نشده است فروشنده نباید با رسیدی که خریدار نشان می دهد کالا را تحویل دهد، چراکه ممکن است خریدار با اپلیکیشن های رسید ساز، رسید جعلی ساخته و قصد کلاهبرداری دارد.

وی با بیان اینکه فروشندگان طلا، عطر، تلفن همراه و ... مقصد کلاهبرداران سایبری هستند، اضافه نمود: دقت کنید هنگامی که پول به حسابتان واریز شد بعد از آن کالا را تحویل دهید و با نشان دادن رسید توسط خریدار کالا را تحویل ندهید. در هنگام خرید های اینترنتی طلا فروشان، عطر فروشان و ... صنف هایی که بیشتر در معرض خطر هستند دقت نمایند که اگر خریدار قصد پرداخت اینترنتی دارد حتما احراز هویت نمایند و چهره فرد اگر معین نبود حتما بخواهند ماسک یا عینک خود را بردارد تا چهره اش معین گردد و کارت ملی را از خریدار بگیرند و آن را با چهره فرد تطبیق دهند.

سرهنگ پاشایی اعلام نمود: در مواردی که افراد به طلا فروشان مراجعه و با معینات شخص دیگری به هنگام خرید، مبلغ را به صورت اینترنتی واریز می نمایند حتما هویت شخصی که قصد پرداخت اینترنتی را دارد محرز گردد، اگر پوشش خاصی دارد بگویند پوشش را بردارد و به دوربین نگاه کند و اطلاعات او را نگه دارند تا اگر جرمی اتفاق افتاده، فروشندگان بتوانند اقدام نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1523

به "هشدار پلیس فتا به فروشندگان؛ مراقب رسید های جعلی باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار پلیس فتا به فروشندگان؛ مراقب رسید های جعلی باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید