قصه ناشادِ طرحِ شاد، طرح آموزشِ مجازی آموزش و پرورش که اشک اولیاء دانش آموزان را درآورد

به گزارش تا بینهایت، مسائل شبکه آموزش دانش آموزی یا شاد نشان می دهد که این برنامه تنها برای ارائه یک گزارش خوش نما ساخته شده و این اپ برای حل مشکل مسئله آموزش مجازی خام تر از این حرف هاست که بتوان آن طور که وزیر آموزش وپرورش به آن می بالد، به آن افتخار کرد.

قصه ناشادِ طرحِ شاد، طرح آموزشِ مجازی آموزش و پرورش که اشک اولیاء دانش آموزان را درآورد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات فوق لیسانس در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش وپرورش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، شیوع ویروس کرونا در کشور با تمام مشکلاتی که ایجاد نموده، ایرادها و نواقص بسیاری از زیرساخت ها در بخش های مختلف را هم آشکار کرد. حوزه آموزش وپرورش هم از این قاعده مستثنا نبوده و ساختار سنتی آن در برابر حمله ناجوانمردانه کرونا به ما، غافلگیر شد و از پای درآمد.

کرونا ثابت کرد به آموزش مجازی فکر ننموده ایم

باوجود بلاخیز بودن جغرافیای کشور و تعطیل شدن بسیاری از روزهای سالهای اخیر که به دلایل مختلف ازجمله آلودگی، سیل و زلزله روبرو است ، آموزش وپرورش هم نشان داده، قصد و اراده ای برای تقویت ساختارهای آموزش مجازی نداشته است به گونه ای که در سخت ترین شرایط آلودگی هوا و تعطیلی مدارس هم نتوانست کاری برای دانش آموزان کلان شهرها انجام دهد جز اینکه جلسات جبرانی را در روزهای تعطیل توصیه نماید که خود این امر به هزینه خانوارها منجر می شد.

کرونا سنگ محک سخت آموزش وپرورش

حالا کرونا آمده و به جان تمام ساختارهای معیوب و ناقص و ناکافی افتاده است و تا اینجا وزارت بهداشت و درمان، آن هم با ازخودگذشتگی مردم و پرستاران تا حدودی توانسته شرایط را مدیریت کند تا مسئله کرونا به بحران تبدیل نگردد. کوشش آموزش وپرورش مثل غالب اقدامات قبلی به بخشنامه و دستورهای منطقه ای که به سرنوشت های معلومی نمی رسد منتهی شد.

شاد می آید؟ شاد نمی آید؟

بعد از مدت ها از آزمودن راه چاره های مختلف و متنوع بالاخره و باکش و قوس های فراوان وزیر آموزش وپرورش با مسرت و به وسیله حساب توییتر خود از راه اندازی شبکه آموزش دانش آموز یا همان شاد اطلاع داد. تا اینجای ماجرا بارقه امیدی برای تغییر روشن شد اما این قضیه مثل خیلی از شیوه های قبلی اقدامات وزارت در برابر ازکارافتادن سیستم آموزشی باوجود نمای زیبا، درون پردرد و غصه ای داشت.

شاد برای اثرگذاری احتیاج به چیزهایی دارد که دانش آموزان و معلمان ندارند

اصل ماجرا اینجاست که برنامه شاد یک برنامه بر پایه اینترنت است و سخت افزارهای ویژه ای مثل گوشی های هوشمند تلفن جدید دارای سیستم عامل اندروید و یا لپ تاپ و یا رایانه است و این ها دقیقاً همان چیزهایی هستند که داشتن آن ها برای بسیاری از دانش آموزان مناطق محروم کشور و حتی والدینشان آرزویی دور از دسترس به حساب می آید.

قیمت روزافزون موبایل و تجهیزات سخت افزاری

با بسته شدن مرزها و کاهش ترددهای تجاری و شاید به دلایل متعدد دیگر ورود گوشی تلفن همراه به کشور کاهش یافت و در بازار همواره ملتهب تلفن همراه و تجهیزات مرتبط که حالا ازقضا برای استفاده شاد مورداحتیاج است، افزایش قیمت ناگهانی و روزافزون را شاهد هستیم به گونه ای که در ساعات مختلف روز هم قیمت های متفاوتی از فروش این تجهیزات از بازار شنیده می گردد. به این دلایل و این شرایط بیفزایید افزایش قیمت دلار را که دمار از روزگار قیمت موبایل در آورده است.

آیا واقعاً این برنامه برای ایران طراحی شده است؟

وجود محرومیت در بین دانش آموزان بسیاری از نقاط دورافتاده و حتی حاشیه نشین نقاط مرکزی کشور، واقعیتی است که بارها مسئولین و مدیران دولتی و آموزش وپرورش به آن اذعان نموده اند و موضوعی نیست که بتوان آن را پنهان کرد و نادیده گرفت. حالا با دانستن این موضوع وقتی برنامه ای با این احتیاج به سخت افزار گران قیمت تهیه می گردد باید در خصوص حساب شده و برنامه ریزی شده بودن اپلیکیشن شاد، به شدت تردید کرد.

شادیِ آموزش وپرورش؛ شرمندگی والدین!

یک فروشنده موبایل و تجهیزات ارتباطی در مصاحبه با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران می گوید: من مالک فروشگاه تلفن همراه هستم که سه روزی است با اجازه ستاد مبارزه با کرونا مغازه خود را بازنموده ام و در این چند روز با صحنه هایی روبرو شده ام که واقعاً انسان را به گریه وا می دارد.

وی با تلخی می افزاید: پدرانی را دیده ام که با یک گوشی قدیمی اندروید با ورژن پایین به مغازه می آیند که به دلیل قدیمی بودن نسخه اندروید قادر به نصب شاد (اپلکیشن آموزش از راه دوره آموزش وپرورش) نیستند ورژن گوشی نیز قابل ارتقا نیست.

این فروشنده و تعمیرکار موبایل می گوید: همچنین والدینی را دیده ام که با یک گوشی خراب جهت تعمیر مراجعه می نمایند ولی متأسفانه گوشی قابل استفاده نبوده و حتی در صورت تعمیر هم ، به خاطر قدیمی بودن نرم افزار سیستم عامل، گوشی ، قابلیت نصب برنامه شاد را ندارد و یا والدینی دیده ام که همراه فرزند خود جهت خرید ارزان ترین گوشی اندروید جهت استفاده از برنامه شاد مراجعه می نمایند که پس از شنیدن قیمت ها شرمگین از فرزند خود مغازه را ترک می نمایند.

حتی این فروشنده که مستقیماً با این مسئله روبرو بوده عمق دردناک ماجرا را درک نموده و می گوید: ای کاش وزارت آموزش وپرورش بجای واژه شاد از یک واژه دیگری برای اپلکیشن خود استفاده می نمود تا حداقل اسم واژه شاد معنی خود را برای خانواده ها از دست ندهد .

حالا که شاد به طور مطلوب کار نمی کند، معلمان باید توبیخ و تهدید شوند؟

تازگی ها کار به جایی رسیده بود که ناکارآمدی شاد را حداقل در یک استان به گردن معلمان و عدم نصب این نرم افزار از طرف آن ها انداختند بدون اینکه به این نکته اشاره نمایند که نه اینترنت رایگان به همه معلم ها رسیده و نه لپ تاپ، تبلت یا حداقل گوشی هوشمندی از طرف آموزش وپرورش در اختیار آن ها قرار گرفته است.

این آش تهدید معلمان آن قدر شور شد که حمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس متذکر شد: آموزش وپرورش در موضوع شبکه شاد باید انعطاف داشته باشد؛ اجبار کردن و تهدید معلمان که حتماً باید شاد را نصب نمایند و در غیر این صورت پرونده به هیئت تخلفات اداری ارسال می گردد در شأن آموزش وپرورش و معلمان نیست.

وی با اشاره به اینکه بعضی معلمان و دانش آموزان برای نصب شاد گوشی ندارند، اظهار کرد: بعضی هم ممکن است گوشی آن ها مدل پایین باشد که احتیاج به ارتقا دارد از سوی دیگر مشکل اینترنت هم وجود دارد .

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: بعضی خانواده ها اعتقاد ندارند که به فرزند خود گوشی بدهند و بعضی دیگر سر کار هستند و دانش آموز باید منتظر بماند تا پدر و مادر از سرکار برگردند بنابراین نمی تواند در ساعات مشخص شده از آموزش ها استفاده کند همچنین بعضی معلمان هم فرزند دانش آموز دارند که ممکن است در ساعات تدریس معلم، کلاس درس فرزندش برگزار گردد .

وی ادامه داد: اگر آموزش وپرورش بر شبکه شاد اصرار دارد باید گوشی لازم را در اختیار معلمان قرار دهد که بازهم دانش آموزان مشکل دارند .

با شاد باشید وقتی که پول اینترنت هم نیست

عدم وجود زیرساخت مناسب اینترنت در بسیاری از نقاط کشور که آن هم به دلیل کم کاری وزارت ارتباطات در ایجاد شبکه ملی اطلاعات ایجادشده و حالا نبود زیرساخت سخت افزاری در دست کاربران که استفاده از آن را ناممکن ساخته نشان می دهد، مطالعه درستی در خصوص امکان سنجی کاربرد این برنامه انجام نشده است .

از طرف دیگر هزینه گزاف اینترنت هرچند مشکل اصلی هم نیست و مشکلاتی مثل قطع وصلی های مداوم، انبوه کاربرانی که درآن واحد آنلاین شده و راه را بر دیگران می بندند و بسیاری ازاین دست مسائل که باید در فرصتی دیگر به آن پرداخت، نشان می دهد شاد تنها برای ارائه یک گزارش خوش نما ساخته شده و این اپ برای حل مشکل مسئله آموزش مجازی خام تر از این حرف هاست که بتوان آن طور که وزیر آموزش وپرورش به آن می بالد، به آن افتخار کرد.

تحصیل رایگان فراموش شده و دولت ها قانون اساسی را زیر پا گذاشته اند

اصل سی ام قانون اساسی می گوید: دولت موظف است وسایل آموزش وپرورش رایگان را برای همه ملت تا سرانجام دوره متوسطه فراهم سازد وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفائی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

در این اصل از قانون اساسی که حقوق حقه بلا تردید مردم را مشخص می سازد، نه خبری از مدارس با هزار نام مختلف پولی هست و نه در این مورد جدید اثری از هزینه گزاف آموزش مجازی در آن دیده می گردد. باید در فرصتی دیگر به این بیندیشیم که مدافع قانون اساسی چه طور برخلاف قانون اساسی عمل نموده است و کدام مجلس می توانست یا می تواند از حقوق مردم دفاع کند؟

4145/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 948

به "قصه ناشادِ طرحِ شاد، طرح آموزشِ مجازی آموزش و پرورش که اشک اولیاء دانش آموزان را درآورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قصه ناشادِ طرحِ شاد، طرح آموزشِ مجازی آموزش و پرورش که اشک اولیاء دانش آموزان را درآورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید