کدام روش ها در کاهش انتشار ویروس کرونا موثرتر هستند؟

به گزارش تا بینهایت، در یک مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه سایمون فریزر (SFU) کانادا مدلی برای آزمایش اثربخشی اقداماتی مانند رعایت فاصله فیزیکی، ماسک و حباب اجتماعی در شرایط مختلف ایجاد کردند.

کدام روش ها در کاهش انتشار ویروس کرونا موثرتر هستند؟

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، محققان دریافتند که فاصله فیزیکی از نظر جهانی موثر بوده است در حالی که حباب اجتماعی و زدن ماسک بیشتر به موقعیت وابسته بوده است.

حباب اجتماعی به گروه کوچکی از افراد یک خانواده که تنها با یکدیگر معاشرت می نمایند و با دیگر خانوارها دیدار نمی نمایند، اطلاق می گردد.

این مطالعه توسط پال توپر (Paul Tupper) و کارولین کولین (Caroline Colijn) که از استادان دانشگاه سایمون فریزر هستند، صورت گرفته است.

در این مدل، دانشمندان مفهومی بنام رویداد آر (event R) را معرفی کردند که طی آن تعداد افرادی که پیش بینی می گردد طی یک رویداد از فردی آلوده به ویروس کووید 19 آلوده شوند را اعلام می نماید.

دانشمندان عواملی مانند شدت انتقال، مدت قرار دریافت در معرض بیماری، نزدیکی افراد به یکدیگر و درجه شلوغی محیط را آنالیز کردند و سپس روش هایی را که برای جلوگیری از انتقال در شرایط مختلف، موثرترین هستند را مورد آنالیز قرار دادند.

در این مدل، دانشمندان داده های گزارش شده از شیوع کرونا در رویدادهای مختلف مانند مهمانی ها، کافی شاپ ها، کلوپ های شبانه، حمل و نقل عمومی و رستوران ها را وارد و سپس آنالیز کردند.

رویدادها به عنوان اشباع (احتمال انتقال زیاد) یا خطی (احتمال انتقال کم) طبقه بندی شدند. مکان هایی که احتمال انتقال در آنها زیاد بود شامل بارها، کلوپ های شبانه و محل های شلوغ کاری است در حالی که مکان هایی با احتمال انتقال کم شامل حمل و نقل عمومی در صورت زدن ماسک، رعایت فاصله در رستوران ها و فعالیت های خارج از منزل است.

آنها خاطرنشان کردند: زدن ماسک و رعایت فاصله فیزیکی ممکن است در مکان های شلوغ مانند مهمانی ها، گروه های کر، آشپزخانه های رستوران، دفاتر شلوغ، کلوپ های شبانه و بارها موثر نباشند زیرا حتی اگر زدن ماسک میزان انتقال را به نصف کاهش دهند، ممکن است تأثیر زیادی بر روی احتمال انتقال (و همین طور تعداد مبتلایان) نداشته باشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1323

به "کدام روش ها در کاهش انتشار ویروس کرونا موثرتر هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام روش ها در کاهش انتشار ویروس کرونا موثرتر هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید