کشف آسیب پذیری خطرناک در اینستاگرام، جاسوسی از کاربران

به گزارش تا بینهایت، به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز ماهر، محققان شرکت Check Point ‫آسیب پذیری خطرناکی را در نسخه اندروید و iOS برنامه کاربردی اینستاگرام شناسایی نموده اند که امکان اجرای کد از راه دور را برای هکرها به وسیله یک فایل تصویری مخرب فراهم می آورد.

کشف آسیب پذیری خطرناک در اینستاگرام، جاسوسی از کاربران

برای به دست دریافت کنترل اینستاگرام در گوشی کاربران کافی است هکر تصویری مخرب را به وسیله ایمیل، واتس اپ، پیامک یا دیگر روش ها ارسال کند. بعد از ذخیره تصویر در گوشی، کد مخرب پنهان شده در تصویر با اجرای برنامه کاربردی اینستاگرام فعال می گردد. به محض اکسپلویت آسیب پذیری، هکر کنترل کامل اینستاگرام قربانی را در دست می گیرد. برای نمونه می تواند پست جدیدی ارسال نموده یا پستی را پاک کند.

به علاوه از آنجایی که اینستاگرام حق دسترسی به بعضی از قابلیت های گوشی را نیز دارد، هکر می تواند با اکسپلویت این آسیب پذیری به موقعیت مکانی و به فایل های ذخیره شده در دستگاه قربانی دسترسی یابد، لیست مخاطبین او را جستجو کند، دوربین گوشی را روشن کند. همچنین هکر می تواند برنامه اینستاگرام را مختل کند و از ورود کاربر به اینستاگرام تا زمان حذف و نصب مجدد جلوگیری کند.

ریشه این آسیب پذیری استفاده از برنامه شخص سوم با نام MozJPEG برای پردازش تصاویر است. یک دستور آسیب پذیر در این برنامه به مهاجم اجازه می دهد که حافظه اختصاص داده شده به تصویر را دستکاری نموده و کد مخرب مورد نظر خود را اجرا کند.

Check Point قبل از انتشار خبر به صورت عمومی آسیب پذیری را به شرکت فیسبوک (فیسبوک اینستاگرام را در سال 2012 خریده است.) اعلام نموده است تا زمان کافی برای برطرف آسیب پذیری وجود داشته باشد. فیسبوک به سرعت وصله ای برای آسیب پذیری ارائه کرد. در نتیجه اگر اینستاگرام شما به روزرسانی شده است، نباید نگران این آسیب پذیری باشید.

مرکز ماهر به کاربران توصیه نموده است که برنامه اینستاگرام خود را به آخرین نسخه موجود به روزرسانی نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1218

به "کشف آسیب پذیری خطرناک در اینستاگرام، جاسوسی از کاربران" امتیاز دهید

1 کاربر به "کشف آسیب پذیری خطرناک در اینستاگرام، جاسوسی از کاربران" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آسیب پذیری خطرناک در اینستاگرام، جاسوسی از کاربران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید