گزارش آکسفام از شرایط ناعادلانه رسیدگی به درخواست پناهندگی پناهجویان در یونان

به گزارش تا بینهایت، آکسفام به عنوان یکی از بزرگترین سازمان های بین المللی امدادرسان در گزارشی انتقاد شدیدی به شرایط فاجعه بار پناهندگان و نحوه رسیدگی به درخواست پناهندگی آنان در جزایر یونان وارد نموده است.

گزارش آکسفام از شرایط ناعادلانه رسیدگی به درخواست پناهندگی پناهجویان در یونان

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از هفته نامه اشپیگل، آکسفام به عنوان یکی از عظیمترین سازمان های بین المللی امدادرسانی برای ریشه کرن کردن فقر، گرسنگی و بی عدالتی با همکاری شورای پناهندگان یونان گزارشی درباره پیامدهای قانون جدید یونان در زمینه پناهجویی منتشر نموده است.

یونان اخیرا قانون پناهندگی خود را تغییر داده است. آکسفام عواقب این اصلاحات قانونی در یونان را مورد آنالیز قرار داده و آن را حمله آشکار به تعهدات بشر محبت آمیز اروپا می داند.

سازمان آکسفام یکی از عظیم ترین سازمان های امدادرسانی دنیا است که در عرصه مقابله با فقر و گرسنگی کوشش می نماید. در پی اعلام تجدید نظر در قانون پناهندگی یونان، نمایندگان این سازمان برای آنالیز عواقب و پیامدهای این تغییرات بر زندگی متقاضیان پناهندگی، راهی یونان و جزایر این کشور شدند.

در گزارش هفته نامه اشپیگل آمده است: ده ها هزار پناهجو در یونان از آینده خود هراسانند. به اعتقاد سازمان بین المللی آکسفام آن ها شانس یک فرایند پناهندگی عادلانه را ندارند. این سازمان بین المللی امدادی بر این باور است که قانون پناهندگی یونان به صورت منظم حقوق کسانی که به دنبال حمایت و یاری هستند را نقض می نماید.

در گزارش مشترک آکسفام و شورای پناهندگان یونان آمده است: پناهندگان به جای اینکه مورد حمایت قرار گیرند اخراج می شوند. این رویکرد یونان حمله به تعهدات بشر محبت آمیز اتحادیه اروپا است.

دولت محافظه کار یونان در طول ماه های گذشته نه تنها به رسیدگی به پفراینده متقاضیان شتاب بخشیده، بلکه صدها پلیس مرزی جدید برای مانع شدن از ورود پناهجویان، به کار گماشته است.

علاوه بر این، یونان حصار مرزی خود را با ترکیه گسترش داده است. دولت یونان در ماه مارس حتی رسیدگی به پفراینده متقاضیان را برای مدت یک ماه متوقف نموده است.

شرایط پناهجویان در جزایر واقع در شرق دریای اژه بسیار اسفناک ارزیابی شده است. در بعضی از کمپ های پناهندگی که ظرفیت پذیرش 8 هزار نفر را دارند، در سرانجام ماه ژوئن 35 هزار پناهجو اسکان داده شده اند. دولت یونان بسیاری از متقاضیان پناهندگی ساکن در جزایر لسبوس، خیوس، ساموس، لروس و کس را به خاک یونان منتقل نموده است.

در گزارش آکسفام به پدیده سوء رفتار با متقاضیان پناهندگی نیز اشاره شده است. در این گزارش آمده است که شماری از پناهجویان و حتی بچه ها و زنان باردار، بدون ذکر دلیل توسط مسئولان کمپ های پناهندگی بازداشت شده اند.

علاوه بر این، در جریان بحران کرونا، شماری از پناهجویان از آزار جنسی خود در کمپ های پناهندگی خبر داده اند. خشونت خانگی و تجاوز نیز از جمله مواردی است که پناهجویان در گفت وگوی خود با نمایندگان آکسفام مطرح نموده اند.

آکسفام از اتحادیه اروپا درخواست نموده است به شرایط پناهجویان در یونان رسیدگی کند. قرار است کمیسیون اروپا ماه آینده اصلاحات ناظر بر قوانین پناهندگی را به تصویب برساند.

این گزارش با استناد به گفته های پناهندگان، کارشناسان، وکلا و گزاش های دولت یونان و آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد تنظیم شده است.

اولین وان رومبورگ، از کارشناسان آکسفام در بروکسل در این باره می گوید: قانون پناهندگی جدید یونان یک حمله علنی به تعهدات بشر محبت آمیز برای حمایت از انسان هایی است که از خشونت و آزار و اذیت گریخته اند.

در این گزارش به ویژه به شرایط اسکان پناهندگان در جزایر اژه انتقاد شده است. علاوه بر این مهلت شکایت علیه رد تقاضای پناهندگی به اندازه ای کوتاه است که پیش از آنکه فرد برای آن اقدامات لازم را انجام دهد به سرانجام می رسد. بر اساس این گزارش در هر صورت برای مهاجران اقدام کردن علیه رد درخواست پناهندگی غیر ممکن شده است، چرا که برای این منظور به یک وکیل احتیاج دارند. همچنین اگر مترجمی برای زبان مهاجر وجود نداشته باشد درخواست پناهندگی او بدون رسیدگی رد می گردد.

رومبورگ همچنین گفته است: ما بسیار نگرانیم که قانون جدید پناهندگی یونان بتواند به عنوان اساسی برای اصلاحات بعدی سیستم پناهندگی به کار برده گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 985

به "گزارش آکسفام از شرایط ناعادلانه رسیدگی به درخواست پناهندگی پناهجویان در یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش آکسفام از شرایط ناعادلانه رسیدگی به درخواست پناهندگی پناهجویان در یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید