یافته های جدیدی از نقش سلول های ایمنی را در محافظت از مغز در برابر آلزایمر کشف شد

به گزارش تا بینهایت، تهران (پانا) - پژوهشگران آمریکایی پیروز شده اند جنبه جدیدی از نقش سلول های ایمنی را در محافظت از مغز در برابر آلزایمر کشف نمایند. یافته های این پژوهش علاوه بر آشکارسازی جنبه جدیدی از بیولوژی انسان، ممکن است در زمینه آنالیز کاهش شناخت، زوال عقل و سکته نیز مهم باشند.

یافته های جدیدی از نقش سلول های ایمنی را در محافظت از مغز در برابر آلزایمر کشف شد

به گزارش ایسنا، پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا(UVA SoM) از نقش حیاتی اما ناشناخته سلول های ایمنی رونمایی نموده اند که از مغز در برابر بیماری و آسیب محافظت می نمایند. این سلول های موسوم به میکروگلیا(Microglia)، جریان خون را نیز تنظیم می نمایند و در حفظ رگ های خونی مهم مغز نقش دارند.

یافته های این پژوهش علاوه بر آشکارسازی جنبه نوی از بیولوژی انسان، ممکن است در زمینه آنالیز کاهش شناخت، زوال عقل و سکته نیز مهم باشند.

اوکپانگ ایو(Ukpong Eyo)، پژوهشگر بخش علوم اعصاب دانشگاه ویرجینیا و از اعضای این گروه پژوهشی گفت: عملکرد دقیق رگ های خونی، نقش مهمی در تامین احتیاج شدید مغز به انرژی دارد و برای عملکرد طبیعی مغز بسیار مهم است. یافته های این پژوهش، نقش ناشناخته این سلول ها را در حفظ خون رسانی به مغز نشان می دهند و فرصت های نوی را برای مداخله در شرایطی که خون رسانی به مغز مختل می گردد، ارائه می نمایند.

دانشمندان می دانستند که میکروگلیا، نقش های مهمی را در مغز بر عهده دارد. به عنوان نمونه، این سلول ها از سد خونی مغز که به محافظت از این اندام در برابر میکروب های مضر موجود در جریان خون می پردازد، محافظت می نمایند. بعلاوه، میکروگلیاها تشکیل شبکه پیچیده عروق خونی مغز را طی فرایند رشد، ساده تر می نمایند. این سلول ها، نقش مهمی در بسیاری از بیماری ها بر عهده دارند. برای مثال، پژوهش های اخیر در خصوص بیماری آلزایمر نشان می دهند که از دست دادن این سلول های ایمنی می تواند به تجمع پلاک های مضر در مغز منجر گردد.

با وجود این، دانشمندان مطمئن نبودند که میکروگلیا چه نقشی در حفظ رگ های خونی یک مغز طبیعی و سالم بر عهده دارد. پژوهش نو ایو و همکارانش نشان می دهد که این سلول ها از اعضای اصلی گروه پشتیبانی هستند که از رگ های خونی مراقبت می نمایند و حتی به تنظیم جریان خون می پردازند.

پژوهشگران در این پروژه، میکروگلیای مرتبط با مویرگ های مغز را شناسایی کردند و دریافتند که سلول های ایمنی در آنجا چه می نمایند و آنچه را که به کنترل این تعاملات می پردازد، معین کردند. یکی از وظایف مهم این سلول ها، یاری کردن به تنظیم قطر مویرگ ها و احتمالا محدود کردن یا افزایش جریان خون در صورت احتیاج است.

ایو گفت: پژوهشگران بیش از دو دهه، این سلول ها را در مغز زنده مورد آنالیز قرار داده اند اما این نخستین بار است که ما توانسته ایم از مکانیسم های تعامل میکروگلیا و رگ های خونی، ایده بگیریم.

پژوهشگران باور دارند که یافته های نو آنها می تواند پیامدهای قابل توجهی را برای بیماری هایی به همراه داشته باشد که رگ های کوچک مغز را تحت تأثیر قرار می دهند. تصور می گردد که این شرایط در سکته، آلزایمر، از دست دادن تعادل، زوال روانی و سایر مسائل جدی سلامتی نقش دارد.

ایو ادامه داد: ما در حال حاضر، در حال توسعه این پژوهش در زمینه بیماری آلزایمر در جوندگان هستیم تا به آنالیز این موضوع بپردازیم که آیا این پدیده نو در موش های بیمار تغییر نموده است و آیا می توانیم مکانیسم هایی را که کشف نموده ایم، برای بهبود نقایص شناخته شده در جریان خون این موش ها هدف قرار دهیم یا خیر. ما امیدواریم که یافته های به دست آمده در آزمایشگاه، به درمان های نوی در مراکز درمانی تبدیل شوند و به بهبود نتایج برای بیماران یاری نمایند.

این پژوهش، در مجله Nature Communications به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1847

به "یافته های جدیدی از نقش سلول های ایمنی را در محافظت از مغز در برابر آلزایمر کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافته های جدیدی از نقش سلول های ایمنی را در محافظت از مغز در برابر آلزایمر کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید