3 تکنیک جالب برای تشخیص فریب

به گزارش تا بینهایت، راه هایی وجود دارد که از طریق آن ها می توانید تشخیص دهید که چه کسی دارد شما را فریب می دهد.

3 تکنیک جالب برای تشخیص فریب

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، افزایش بار شناختی شما از یک فرد دروغگو باعث خواهد شد که احتمال تشخیص فریب را در ذهنتان افزایش دهید چراکه یک فرد راستگو به سادگی حقیقت را منتقل می نماید و به پردازش شناختی کمی احتیاج دارد اما در مقابل، افراد دروغگو باید پردازش شناخت و ادراک خود را بالاتر ببرند، زیرا آن ها باید مجموعه ای از واقعیت های ساخته شده در ذهنشان را به خاطر بسپارند و علاوه بر این، باید مراقب کلام و رفتارهای خود باشند تا قادر به کنترل کردن هدف دروغشان باشند تا بتوانند باورپذیری دروغشان را بالا ببرند.

مطالعات اخیر روی فریب، فعالیت هایی را معرفی نموده اند که بار ادراک بیشتری از مسئله فریب را به انسان اضافه می نماید و باعث می گردد که دریابیم چه کسی در حال دروغ گفتن به ما است و با این فعالیت ها می توانیم تشخیص دهیم که چه کسی قصد فریب دادن ما را دارد که علائم آن می تواند عدم قطعیت، ابهام در جزئیات روایت، تأخیر در پاسخ دادن به سؤالات با مکث مکرر در کلام یا بروز بعضی نشانه ها در اعضای بدن است که با سه تکنیک مؤثر می توان افراد فریبکار را شناخت.

یادآوری وارونه رویداد

اولین تکنیک برای تشخیص این که یک فرد قصد فریب دادن شما را دارد، این است که از او بخواهید تا داستان خود را به ترتیب معکوس تعریف کنید چون افراد فریبکار تمایل دارند داستان های خود را به ترتیب تاریخی طراحی نمایند به گونه ای که داستان را از ابتدای ماجرا آغاز می نمایند و واقعیت های ساختگی را به ترتیب کنار هم می چینند و پس از ساخته شدن، آن را بارها و بارها تمرین می نمایند تا زمانی که تمام اتفاقات را به خاطر سپردند، آن داستان دروغین را بدون تردید تکرار نمایند.

افراد فریبکار به ندرت داستان های خود را به ترتیب معکوس به خاطر می سپارند و این عمل می تواند تضمین نماینده تشخیص فریب باشد. در این میان، افراد راستگو در بیان یک داستان به ترتیب معکوس مشکل کمی دارند اما در مقابل، افراد دروغگو برای اینکه داستان را از آخرین اتفاق به سمت اولین رویداد تعریف نمایند، احتیاج به پردازش ادراکی بیشتری دارند پس اگر فکر می کنید کسی قصد فریب دادن شما را دارد، از او بپرسید: چه اتفاقی افتاده است؟ اما داستان را از آخرین رویداد آغاز کنید.

تردید در گفتار افراد فریبکار به وضوح مشاهده می گردد و واقعیت هایی که آن ها از داستانشان بازگو می نمایند در ترتیب منطقی قرار نمی گیرند و در نهایت خسته می شوند که همه این ها، علائم دروغ گفتن فرد است.

پرسیدن سؤالات غیر قابل پیش بینی

تکنیک دوم این است که از فردی که به او مشکوک شده اید، سؤالات غیر قابل پیش بینی بپرسید چون افراد

فریبکار به آن ها فکر ننموده اند و پاسخ آن ها را نمی دانند.

افرادی که قصد دارند دیگران را فریب دهند، معمولاً جواب سؤالات احتمالی را دارند چراکه آن ها را تمرین می نمایند اما به ندرت به سؤالاتی درباره احساسشان هنگام وقوع آن حادثه فکر می نمایند و با مشقت درباره احساساتشان صحبت می نمایند زیرا در واقعیت چنین احساسی را تجربه ننموده اند و از آنجا که سؤال پرسیده شده از آن ها غیر قابل پیش بینی بوده، نمی توانند احساس خود را بازگو نمایند.

تردید در گفتار، پاسخ دادن به سؤال با سؤالی دیگر و استفاده از کلمات پر نماینده ای مانند آ و آم همگی نشانه این است که فرد در حال فکر کردن است و دروغ می گوید.

حفظ ارتباط چشمی

سومین تکنیکی که می توانید از آن بهره ببرید این است که از طرف مقابلتان بخواهید تا ارتباط چشمی خود را با شما حفظ کند چرا که این کار می تواند شناخت شما را از فرد مقابل افزایش دهد و این نوع برقراری ارتباط تفاوت های چشمگیر بین یک فرد دروغگو و راستگو را مشخص می نماید اما باید بدانید که اگر درخواست شما از طرف مقابل برای ارتباط چشمی افزایش پیدا کرد، می تواند نشان دهنده این باشد که فرد در حال دروغ گفتن به شما است.

درخواست تماس چشمی باعث تشدید شاخص های کلامی و غیرکلامی فریب می گردد و احتمال تشخیص فریب را افزایش می دهد و مدت هاست که والدین از این روش برای مشخص دروغ گفتن فرزندان خود استفاده می نمایند و این خواسته که اغلب شنیده می گردد وقتی با من صحبت می کنی در چشمانم نگاه کن شایسته است.

با این حال، هنگام صحبت با دیگران برای درخواست ارتباط چشمی از آن ها جانب احتیاط را رعایت کنید چون فرهنگ ها متفاوت است و بعضی از افراد با این مقوله مشکل داشته باشند و یا محتمل است که افراد خاصی مانند کسانی که از اوتیسم رنج می برند، از ارتباط چشمی جلوگیری نمایند.

با این روش ها و تکنیک ها افرادی را که قصد دارند به شما دروغ بگویند شناسایی کنید و دیگر فریب هیچکس را نخورید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1306

به "3 تکنیک جالب برای تشخیص فریب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 تکنیک جالب برای تشخیص فریب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید