7 فیلم کالت محبوب تارانتینو؛ از جالوهای ایتالیایی تا کمدی های والتر ماتئو

به گزارش تا بینهایت، هر سن و سالی که می خواهید داشته باشید، برای همه پیش می آید که با فهرستی از فیلم هایی روبه رو شوند که هنوز کشفشان نکرده اند. با توجه به قدمت سینما تعداد شاهکارهایی که خلق شده و فراموش شده اند به دلیل طبیعت فانی و ناپایدار زمان بیش از حد انتظار است. تعداد زیادی گنجینه سینمایی داریم که از زیر گرد و خاک زمان بیرون آورده می شوند و برخی از آن ها در سکوت منتظر تحسین هستند. برخی از آن ها در آرشیوها هستند و باید دوباره احیایشان کرد. حتی در خصوص فیلم های معاصر زمان خودمان هم چالش فروتنانه ای وجود دارد که خیلی از آن ها از زیرزمین بیرون بیایند و اکران شوند. آن ها بعد از نمایش با چالش بزرگتری هم روبه رو می شوند چون صنعت سینما روز به روز در حال توسعه است و هر روز هم شاهد تماشای بلاک باسترهای و فرنچایزهای پیروز هستیم. در این اوضاع کوئنتین تارانتینو به عنوان یک کارگردان و فراتر از آن یک خوره فیلم دست به معرفی فیلم های محبوبش زده است. این فهرستی از فیلم های کالت محبوب تارانتینو است که گاهی ردی از آن ها در فیلم هایش هم یافت می گردد.

7 فیلم کالت محبوب تارانتینو؛ از جالوهای ایتالیایی تا کمدی های والتر ماتئو

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

طبعا امکان ندارد هر فیلم خوبی را نگاه کنیم چون الگوریتم اکران فیلم های خیلی ماشینی است و به بعضی از فیلم ها حتی فرصت اکران هم داده نمی گردد. چه کسی می تواند منجی آن فیلم ها باشد؟ این جاست که پای خوره فیلم ها وسط می آید که این آثار را از فراموش شدن نجات بدهند. به خصوص خوره فیلم هایی که سلیقه و دیدگاه پالوده ای دارند چون در هنر فیلمسازی خودشان متخصص هستند. ما درباره امثال مارتین اسکورسیزی و کوئنتین تارانتینو صحبت می کنیم. کسانی که می توانند با کشف های وسواس گونه شان از فیلم های بزرگ دیده نشده که نیازمند تماشاگران بیشتری هستند، راه را برای ما روشن نمایند. فیلم های کالتی که سال ها بعد از ساخته شدن شان می توانند تبدیل به آثار کلاسیک شوند. فیلم های کالت آثاری هستند که عموما ربطی به جریان اصلی سینما ندارند اما در زمان اکران یا حتی سال ها بعد از نمایش شان به دلایل مختلف هواداران پروپاقرص خودشان را پیدا می نمایند. بدون هیچ حرفی برویم سراغ فیلم های کالت محبوب تارانتینو.

Rolling Thunder

کارگردان: جان فلین

بازیگران: ویلیام دیوین، تامی لی جونز

امتیاز متاکریتیک: 66 از 100

محصول 1977

برچسب فیلم کالت متاسفانه همواره تداعی نماینده خشونت و سینمای درجه دو است که فقط برای گروه خاصی از مخاطبان خلق شده. البته این گزاره برای بسیاری از فیلم های کالت درست است اما فیلم های زیادی هم وجود دارند که از کیفیت خوبی بهره می برند و موقع تماشایشان باید حواستان کاملا جمع باشد. بعضی از آن ها جزو بهترین فیلم های ژانرشان می توانند باشند.

اما Rolling Thunder جزو این دسته از فیلم ها نیست اما اسم زیبای آن به نتیجه ای مشابه اشاره می نماید. فیلمنامه فیلم را پل شریدر نوشته که یکی از بزرگان سینمای تیره و تار است و سال 1977 هم ساخته شده و کاملا حس و حال فیلم بزرگ راننده تاکسی را دارد. فیلمی که به اندازه سرد است تا با بهترین فیلم های نوآر و نئونوآر رقابت کند. فیلم در زمان خودش به دلیل فضای وحشی و خونین اش محل منازعه و بحث و جدل بود اما واقعیت این جاست که وقتی به گذشته نگاه می کنیم تماشاگرانش را بیشتر از آن که معذب کند سرگرم نموده است.

جان فلین خیلی خوب تنش را کارگردانی نموده و طرح داستانی را به نتیجه رسانده است. به علاوه از بازیگرانش بازی های فوق العاده ای گرفته است. این فیلم آنالیز عمیق یک ذهن آسیب دیده است و به ما درباره جنگ و بدترین نتایج شخصی آن هشدار می دهد و اتمسفر سیاسی استبدادی را امروز را تصویر می نماید. کوئنتین تارانتینو آن قدر فیلم را دوست دارد که نام دفتر پخش فیلمسازی اش را از روی آن گذاشته است.

فیلم داستان سرباز کهنه کاری است که از جنگ برگشته و خانواده اش را در یک هجوم خشن از دست می دهد. او تصمیم می گیرد دنبال مسببان این حمله بگردد و از آن ها انتقام بگیرد.

The Bad News Bears

کارگردان: مایکل ریچی

بازیگران: والتر ماتئو، تاتوم اونیل

امتیاز متاکریتیک: 84 از 100

محصول 1976

عشق ظریف و مطلق تارانتینو به سینما را می گردد در سوژه فیلم هایی که انتخاب می نماید، دید. از کمدی تا درام و از تریلر تا وحشت، تارانتینو برای همه پیشنهادهای سینمایی دارد. The Bad News Bears از آن کمدی های کمیابی است که در آن خنده ها به صورت بداهه و بی اختیار هستند و به نظر نمی رسد برنامه ریزی شده باشند و شما را مجبور به خنده نمایند.

مایکل ریچی با این فیلم اغلب اوقات تماشاگرش را رنجیده می نماید چون داستان یک تیم در لیگی کوچک است و این که بدون تظاهر و ادعا سرشار از نکات عامیانه است. رقابت غیر سالم آمریکایی ماهرانه در فیلم دست انداخته می گردد و به شدت فیلم سرگرم نماینده ای از کار درآمده است. فیلم از ژانر درام های ورزشی می آید که می تواند به راحتی برای تماشاگران خسته نماینده باشد.

ساختن یک فیلم بیس بالی سرگرم نماینده برای کسانی که هوادار این بازی نباشند کار ساده ای نیست، و The Bad News Bears پیروز می گردد به دلیل کمدی خنده داری که دارد از این ورطه خودش را بیرون بکشد. این یکی از آن جواهرات کمیابی است که باید خیلی زود توسط تماشاگران عاشق سینما در سرتاسر دنیا دیده گردد.

داستان یک مربی پا به سن گذاشته که یک تیم از بچه های ناجور را برای لیگ کوچک کالیفرنیا راهنمایی می نماید.

King Boxer

کارگردان: چانگ هوا جیونگ

بازیگران: پینگ وانگ، لیه لو

امتیاز متاکریتیک: -

محصول 1972

این فیلم که به نام پنج انگشت مرگ هم به نمایش درآمده است یک فیلم رزمی است که برای دوستداران سینمای چین نامی آشناست. عنوان فیلم تقریبا لو می دهد که با چه مدل فیلمی طرف هستیم. فیلم درست پیش از آن که پدیده بروس لی دنیا را تسخیر کند و بین مخاطبان بین المللی به پیروزیت دست پیدا کند به نمایش درآمد. فیلمی که طراحی هنرهای رزمی اش فوق العاده است و البته بسیار خشن و پر از خون و خونریزی است به همین دلیل می گردد گفت همه ویژگی هایی که بتواند کوئنتین تارانتینو را جذب کند در این فیلم وجود دارد. قبل از پیروزیت فوق العاده ای فیلم اژدها وارد می گردد در آمریکا، فیلم King Boxer حسابی در گیشه سینماها پیروز ظاهر شد. فیلم البته مشکل دوبله داشت اما سکانس های اکشن در این مدل فیلم ها اهمیت دارند و کارگردان فیلم هم به خوبی به این موضوع واقف بود.

در واقع کل فیلمنامه King Boxer بهانه ای است برای این که سکانس های اکشن، گروتسک و کشت و کشتار بیشتری وارد فیلم گردد. باید اعتراف کنیم که فیلم در این زمینه به پیروزیت کامل دست پیدا می نماید. وقتی انتها تراژیک و خونین فیلم را می بینیم، برای همواره روی ذهن تماشاگر تاثیرش را باقی خواهد گذاشت.

فیلم داستان دو مدرسه رزمی است که برای یک سری مسابقات مهم خودشان را آماده می نمایند.

Master of the Flying Guillotine

کارگردان: جیمی وانگ یو

بازیگران: جیمی وانگ یو، کانگ چین

امتیاز متاکریتیک: 57 از 100

محصول 1976

یک فیلم رزمی چینی دیگر که در میان کالت های محبوب تارانتینو قرار گرفته است. این یکی از تاثیرگذارترین فیلم های دهه هفتادی هنگ کنگی است که به موج فیلم های مربوط به هنرهای رزمی تعلق دارد. فیلمی که در زمان اکرانش به همان اندازه که میان منتقدان توفیق پیدا کرد به لحاظ تجاری و فروش هم پیروز بود. این فیلم در حقیقت دنباله فیلم بوکسور یک دست بود که درباره یک استاد یوگاست و یک بوکسور تایلندی که شخصیت عجیب و غریبی دارد به علاوه تعداد زیادی کاراکترهای دیگر که آش شله قلمکاری را تشکیل می دهند و به راحتی می گردد انتظار داشت که فیلم بامزه سرگرم نماینده ای در انتظارمان باشد که واقعا هم همین طور است.

استانداردهای فیلم های هنرهای رزمی معمولا بالا و پایین زیاد دارد اما فیلم Master of the Flying Guillotine واقعا به لحاظ ساختار فیلم قابل توجهی است و پیروز می گردد آدرنالین خونتان را در اوج نگهدارد. این فیلم اکشن که با بوجه کم هم ساخته شده بود موسیقی متن درجه یکی دارد که با سینتی سایزر اجرا می گردد و در پیشبرد فیلم نقش تعیین و متمایزی دارد از جمله استفاده از یکی از آلبوم های گروه معروف تنجرین دریمز. ساوندترک این فیلم تارانتینو را بسیار تحت تاثیر قرار داده است. آن قدر که در فیلم بیل را بکش به آن ادای دین نموده است. کاراکتر آدمکش فیلم آن قدر خارق العاده است که در تاریخ هم سینما و هم بازی های ویدیویی بارها به آن ارجاع شده است.

داستان یک معلم نابینای کونگ فو که بعد از کشته شدن شاگردانش به دهکده ای سفر می نماید که در آن مسابقات رزمی برگزار می گردد و سوگند می خورد که سر همه قاتلان شاگردانش را از بدن جدا کند.

The Psychic

کارگردان: لوچو فولچی

بازیگران: جنیفر اونیل، گابریل فرزتی

امتیاز متاکریتیک: -

محصول 1977

با اسم اصلی هفت نت سیاه رنگ یک فیلم جالوی ایتالیایی است. فیلم جالو به آثار اسرارآمیز ترسناک ایتالیایی گفته می گردد. فیلم هایی که معمولا شامل ژانر اسلشر و وحشت روانشناسانه می شدند. این جالوی ایتالیایی فیلمی پیچیده اما در اجرا دیوانه وار است. قصه ای پر از پیچش های داستانی. تریلری مجذوب نماینده و دلخراش. این فیلمی است که وحشت را به مخاطبش القا می نماید. یکی از سایت های آمریکایی آن را جزو ده فیلم برتر دست کم گرفته شده ژانر وحشت گذاشته است. استفاده مدیر فیلمبرداری فیلم، سرجیو سالوات، از رنگ ها فوق العاده است و تصاویر فیلم وهم انگیز و رویاگونه هستند که با روایت جذاب فیلم متناسب اند.

تمرکز روی داستان در طول فیلم کمرنگ نمی گردد. این فیلم پازلی است که با وسواس چیده شده. گروه بازیگران کار خارق العاده ای انجام می دهند و همه این عوامل کنار هم باعث شده شاهد فیلم کلاسیکی باشیم که در طول زمان رنگ نباخته است. به علاوه این فیلمی است که در آن چند ژانر از وحشت گفته تا تریلر و پلیسی با هم ترکیب شده اند. فولچی فیلمش را آرام پیش می برد. این فیلم حتی بعد از این که تمام می گردد تا چند روز مخاطبش را مسحور نگه می دارد و این نه فقط به خاطر چرخش های داستانی که بیشتر به دلیل دستکاری های ظریف روانی است. یکی از هدایای بزرگ تارانتینو برای عشاق سینماست.

داستان زنی که در دیوارهای خانه شوهرش یک اسکلت کشف می نماید و می خواهد به راز آن پی ببرد.

Cactus Flower

کارگردان: جن ساکس

بازیگران: گلدی هاون، والتر ماتئو، اینگرید برگمن

امتیاز متاکریتیک: 67 از 100

محصول 1969

زیبایی و توانایی های بازیگری اینگرید برگمن نقل محافل سینمایی است اما چند نفر پیش از اکران فیلم گل کاکتوس می دانستند که او استعداد کمدی هم دارد؟ این فیلم کمدی اسلپ استیکی است که توانایی های کمدی برگمن را به نمایش می گذارد.

فیلم از روی یکی از نمایشنامه های برادوی به همین نام اقتباس شده است. کاراکتر تومی سیمونز شخصیت محوری فیلم است. پایکوبی اینگرید برگمن در این فیلم یکی از ویدیو کلیپ های سینمایی است که در اینترنت زیاد جست وجو می گردد. جای تاسف دارد که این فیلم را افراد زیادی ندیده اند.

داستان یک دندانپزشک که وانمود می نماید ازدواج نموده تا از تعهد فرار کند. اما وقتی عاشق زنی می گردد و به او پیشنهاد ازدواج می دهد باید از منشی اش که از قضا عاشق اوست بخواهد نقش همسرش را بازی کند که دروغش برملا نگردد.

فیلم برای گلدی هاون اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به ارمغان آورد.

City of the Living Dead

کارگردان: لوچو فولچی

بازیگران: کریستوفر جورج، کاتریونا مک کول

امتیاز متاکریتیک: -

محصول 1980

اسم انتخابی دیگر فیلم دروازه های جهنم بود. هر دو اسم هم کاملا به فیلم می خورند. فیلم یک جور وحشت جهنمی به مخاطبش وارد می نماید. این دومین فیلم از این جالوساز ایتالیایی در این فهرست است. در این یکی فیلم طرح داستانی از قبلی شلوغ تر است اما اتمسفر ترسناکش در تمام طول فیلم حفظ می گردد. بعد از دیدن این فیلم خیلی ها با معصومیت در چشم دوستانشان نگاه می نمایند.

داستان یک گزارشگر و یک بیمار روانی که بعد از خودکشی یک کشیش که باعث شده درهای جهنم باز گردد برای زودتر رسیدن به در جهنم با هم وارد مسابقه می شوند و به مردگان اجازه می دهند که از گورهایشان بعضیزند.

کوئنتین تارانتینو از فیلمسازان محبوبش می گوید

10 فیلم تارانتینو به ترتیب میزان فروش

منبع: tasteofcinema

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 954

به "7 فیلم کالت محبوب تارانتینو؛ از جالوهای ایتالیایی تا کمدی های والتر ماتئو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فیلم کالت محبوب تارانتینو؛ از جالوهای ایتالیایی تا کمدی های والتر ماتئو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید