آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران

به گزارش تا بینهایت، بشار لاتون در استان گیلان، 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته است . ارتفاع آبشار لاتون 105 متر است که از این حیث در دایره آبشارهای بلند ایران جای میگیرد.

آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران

بلند ترین آبشار ایران(لاتون)

آبشار لاتون آستارا در موقعیت جغرافیایی E484746 N381822 در استان گیلان و مرز استان اردبیل واقع است. آبشار لاتون در استان گیلان، 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته است . ارتفاع آبشار لاتون 105 متر است که از این حیث در دایره آبشارهای بلند ایران جای میگیرد. حجم آب آبشار در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد.

جهت دسترسی به آبشار لاتون

برای رسیدن به آبشار ابتدا به شهر لوندویل در جهت جاده تالش به آستارا سپس راه فرعی در جهت جنوب پس از گذشت چند کیلومتر به روستای کوته کومه منتهی میشود . برای رسیدن به آبشار باید راه مالرویی به طول تقریبی 6 کیلو متر را در دل جنگلهای زیبای منطقه پیمود . پیمایش این جهت حدود 4 ساعت به طول خواهد انجامید. برای طی جهت بهتر است از راهنمایان محلی استفاده شود تا از جهت آبشار در جنگل منحرف نگردید. هوای منطقه تقریبا گرم و شرجی است از این رو پیمایش این جهت بهتر است در اوایل بهار یا اواخر زمستان انجام گیرد.

ابتدای جهت از یک دامنه کوهستانی با درختانی جنگلی آغاز شده و در ادامه قسمتی از جهت را نیز در کنار رودخانه طی می کنید. در حاشیه رودخانه لوندویل یکی از زیباترین جنگل های گیلان با انبوهی از درختان آلو، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در سه فصل از سال، سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می کند. پس از گذشتن از این جنگل پردرخت، وارد کوهستان و سپس مراتع می شوید که به حدفاصل این دو نوع اکوسیستم اصطلاحا اکوتون می گویند.

بلندترین آبشار ایران - آبشار لاتون

پوشش گیاهی و جانوری منطقه

جنگل بسیار زیبایی لاتون را در آغوش کشیده است . جنگلی متراکم و بکر که در 9 ماه از سال کاملا سر سبز است و انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی در آن جای دارند.

در این جنگل جانورانی نیز وجود دارند که از میان آنها می توان به گرگ، گراز، خرس، جوجه تیغی و همچنین اسب، گاو و گوسفند که اهالی محلی منطقه نگهداری می کنند ، اشاره نمود.

سرچشمه آبشار لاتون

آب این آبشار از دامنه های شرقی بلندترین کوه منطقه آستارا یعنی کوه اسپیناس با 2105 متر ارتفاع سرچشمه می گیرد و در جهت از 3 حوض بزرگ طبیعی با 3 آبشار 10 متری عبور می کند و پس از سر ریز شدن از آبشار به رودخانه لوندیل که 17 کیلومتر امتداد دارد می ریزد . این رودخانه نیز با شیب تندی از کوته کومه و لوندیل عبور کرده و به دریای خزر می پیوندد.

آبشار بسیاری زیبای لاتون

جهت آبشار:

جهت آبشار لاتون از روستای کوته کومه آغاز می شود و تقریباً 4 ساعت پیاده روی (کوهپیمایی) دارد.

در جهت آبشار لاتون تپه های جنگلی و رودخانه ای که منبع آن آبشار لاتون است دیده می شود.

انتهای جهت نیز دارای پرتگاه های خطرناک و مرگبار است خصوصاً ما بین دو آبشار (105 متری و 65 متری).

آبشار از فاصله 500 متری قابل مشاهده است.

در جهت آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیوشوان گذر وجود دارد که تقریباً 5 خانوار در آن زندگی می کنند.

دیدنی ها و امکانات منطقه لاتون

در ابتدای جهت پیاده روی آب گرم کوته کومه وجود دارد که دارای 3 دوش و یک استخر است .البته آب آن خیلی هم گرم نیست اما می توان برای دوش دریافت از آن استفاده کرد. پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق های کرایه ای امکاناتی هستند که در این محل به شما ارائه می شوند.

جهت رسیدن به آبشار لاتون یکی از جهتهای پیاده روی چشم نواز است که شاید خستگی در آن کمتر احساس شود. در جهت رسیدن به آبشار به جاذبه های زیادی بر می خورید که گذر و دل کندن از آنها کمی مشکل است . یکی از این جاذبه ها روستای کوچک و متروکه آسیو واشون است که تقریبا خالی از سکنه می باشد و حداکثر 5 خانوار در آن زندگی می کنند .در خصوص نام این روستا باید بگوییم که در زبان تالشی آسیو به معنی آسیاب و واشون به معنای کنار رودخانه است. در این روستا قهوه خانه ای قدیمی به نام نورمحمد وجود دارد که محل خوبی برای یک استراحت کوتاه مدت و صرف چای است.

لاتون تنها یک آبشار ندارد ، آبشار 65 متری دیگری نیز در فاصله 10 متری آن واقع شده است و میزان آب و پهنای بیشتری نسبت به آبشار اصلی دارد.

بالای آبشار لاتون قلعه ای به همین نام وجود دارد که متعلق به بابک خرم دین و معروف به قلعه اسپینه یا اسپیناس می باشد. اگر اهل کوهنوردی هستید دیدن آن را که در ارتفاع 2005 متری است ، از دست ندهید. صخره نوردی هم در این مکان امکان پذیر است و صخره نوردان هم لذت بالا رفتن از آبشار را تجربه می کنند .در حاشیه آبشار زیبایی های زیادی وجود دارد .

جاذبه های گردشگری ایران - آبشار لاتون

بهترین فصل سفر

منطقه دارای آب و هوایی شرجی و گرم و برای رسیدن به آبشار پیاده روی لازم است. پس برای تجربه بهترین لحظات در کنار آبشار ، اواخر زمستان و یا اوایل بهار را برای سفر به آن انتخاب کنید.

منبع: نمناک
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 895

به "آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید