آمریکا: اروپا خواهان تمدید بند های زوال پذیر برجام است، درگیری با ایران را نمی خواهیم

به گزارش تا بینهایت، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران مدعی شد کشور های اروپایی هم خواهان تمدید بند های زوال پذیر برجام هستند.

آمریکا: اروپا خواهان تمدید بند های زوال پذیر برجام است، درگیری با ایران را نمی خواهیم

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا لحظه آخری از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، الیوت آبرامز، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در مصاحبه ای که بامداد آدینه (به وقت تهران) منتشر شده گفته کشور های اروپایی خواهان تمدید بند های زوال پذیر برجام هستند.

منظور از بند های زوال پذیر در برجام که با نام بند های غروب آفتاب هم شناخته می گردد بند هایی در توافق هسته ای است که محدودیت های تعریف شده ذیل آن ها برای فعالیت های هسته ای ایران بعد از دوره های زمانی معین منقضی می شوند.

منتقدان برجام در آمریکا منقضی شدن بعضی از محدودیت های ایران در این توافق با گذشت زمان را جزو معایب این توافق دانسته و مدعی هستند که این محدودیت ها باید تمدید و دائمی شوند. آن ها از این بند های مندرج در برجام که محدودیت های آن ها با گذشت زمان از بین می فرایند به عنوان بند های غروب آفتاب یاد می نمایند.

برطرف تحریم ها در دولت آینده آمریکا

آبرامز در مصاحبه با الشرق الاوسط درباره برنامه های احتمالی دولت آینده آمریکا برای بازگشت به برجام گفت: بعضی از تحریم های ما علیه ایران به برنامه هسته ای مربوط می شوند، اما پاره ای دیگر تحریم های حقوق بشری یا ضد تروریستی هستند.

وی اضافه نمود: سخت می توان تصور کرد که یک رئیس جمهور بخواهد همه این تحریم ها را- در حالی که می دانیم موارد نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم ادامه دارند- لغو کند.

نماینده ویژه دولت آمریکا در ادامه مدعی شد بازگشت به برجام پیچیده است و به آسانی فشار دادن یک کلید برق نیست. او گفت: بازگشت به برجام، مثل فشار دادن کلید برق نیست [استعاره از ساده بودن]. کار بسیار پیچیده ای است و برای من روشن نیست چطور این اتفاق می تواند در یک روز یا حتی ظرف چند ماه بیفتد.

همگرایی اروپا و آمریکا علیه ایران

او در ادامه به همگرایی های آمریکا و اروپا در مورد سیاست های دو طرف در قبال ایران هم اشاره نمود و مدعی شد که کشور های اروپایی هم خواهان تمدید بند هایی از برجام هستند که با گذشت زمان منقضی می شوند.

آبرامز توضیح داد: متحدان اروپایی ما ممکن است تمایل داشته باشند ما به برجام برگردیم، ولی آن ها خودشان هم می خواهند از این توافق فراتر بفرایند.

وی اضافه نمود: روشن است که آن ها هم خواهان رسیدگی به برنامه موشکی ایران، یا صادرات تروریسم توسط ایران هستند و آن ها هم می خواهند بند های زوال پذیر برجام برای سال های بیشتری تمدید شوند.

آلمان، انگلیس و فرانسه سه عضو اروپایی گروهی هستند که از سال 2015 به توافقی با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور دست پیدا نموده اند. این توافق قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش هایی از برنامه هسته ای، تحریم های اعمال شده به بهانه هسته ای علیه ایران را برطرف کند.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از این توافق خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشور های اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل این توافق را کاهش داد.

تکذیب شایعات درباره درگیری با ایران

الیوت آبرامز در ادامه بعضی شایعات درباره اینکه دولت فعلی آمریکا به دنبال جنگ با ایران است را رد کرد و گفت دونالد ترامپ دنبال درگیری جدید در منطقه خاورمیانه نیست.

او گفت: اخیراً شاهد بوده ایم که رئیس جمهور شمار نیرو های آمریکایی را کاهش داد و درباره تمایلش برای سرانجام دادن به جنگ اظهارنظر کرد. آشکار است که او دنبال هیچ درگیری جدید نیست. مسئله، واقعاً رفتار ایران است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1310

به "آمریکا: اروپا خواهان تمدید بند های زوال پذیر برجام است، درگیری با ایران را نمی خواهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: اروپا خواهان تمدید بند های زوال پذیر برجام است، درگیری با ایران را نمی خواهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید