آپارتمان های پرطرفدار در میان خریداران مسکن

به گزارش تا بینهایت، بازار مسکن همزمان با شوک قیمتی در سه سال گذشته، با تغییر نوع تقاضا هم روبرو شده و واحد های مسکونی کوچک متراژ (تا 60 مترمربع مساحت) بیشترین سهم را در فروش آپارتمان در تهران به خود اختصاص داده اند.

آپارتمان های پرطرفدار در میان خریداران مسکن

به گزارش دنیای اقتصاد، شوک قیمتی سال های اخیر در بازار مسکن، در مقاطع مختلف نوع واکنش بازیگران یعنی خریداران و فروشندگان را دستخوش تغییر نموده است.

آنالیز های آماری از شرایط بیشترین تقاضای بازار مسکن از نظر مساحت و زیربنا، نشان می دهد از ابتدای سال جاری فرایند تمایل به خرید آپارتمان های کوچک به واسطه جهش قیمتی افزایش پیدا نموده و در مقابل از سهم واحد های متوسط نیز کاسته شده است.

بر این اساس، فرایند معاملات واحد های مسکونی حاکی از آن است که از ابتدای سال جاری به تدریج همزمان با تورم دورقمی ماهانه مسکن، تقاضا برای آپارتمان های کوچک بیشتر شده است به طوری که سهم معاملات آپارتمان های کوچک متراژ از اول سال جاری 7/ 7 واحد درصد افزایش پیدا نموده است.

در ابتدای سال جاری (فروردین ماه) آپارتمان های 80 تا 120 مترمربعی با سهم 34 درصدی از کل معاملات، بیشترین حجم فروش و تقاضا را داشتند در حالی که آمار ها نشان می دهد این سهم در دی ماه برای این واحد های مسکونی به 28 درصد کاهش پیدا نموده است، در مقابل تعداد فروش آپارتمان های تا 60 مترمربع نسبت به سایر واحد های مسکونی با رشد روبرو بوده است.

آنالیز سهم معاملات آپارتمان های کوچک متراژ (تا 60 مترمربع مساحت) نیز حکایت از آن دارد که این سهم از 9/ 22درصد در فروردین سال جاری، در حال حاضر به 6/ 30 درصد رسیده است.

در عین حال سهم معاملات آپارتمان های با مساحت 60 تا 80 مترمربع هم رشد خفیف داشته به این ترتیب که سهم معاملات این واحد های مسکونی از 4/ 24 درصد در ابتدای سال جاری، به 8/ 25 درصد رسیده است. این رشد خفیف برای معاملات آپارتمان های 60 تا 80 مترمربعی در کنار افزایش قابل توجه سهم آپارتمان های تا 60 مترمربعی و همچنین کاهش سهم آپارتمان های با مساحت 80 تا 120 مترمربع از راهنمایی تقاضای خرید مسکن از واحد های متوسط و عظیم به واحد های کوچک متراژ به واسطه جهش قیمتی مسکن در پایتخت حکایت دارد.

بر این اساس، طبق آخرین آمار ها واحد های مسکونی تا 60 مترمربع با سهم 6/ 30درصدی از کل معاملات شهر تهران بیشترین فروش را در دی ماه به خود اختصاص دادند، پس از آن واحد های مسکونی 60 تا 80 مترمربع 8/ 25 درصد، واحد های 80 تا 120 مترمربعی 3/ 28درصد و واحد های مسکونی 120 مترمربع و بالاتر 4/ 15 درصد از فروش مسکن را در اختیار دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1489

به "آپارتمان های پرطرفدار در میان خریداران مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپارتمان های پرطرفدار در میان خریداران مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید