افزایش وام ساخت مسکن به 300 میلیون تومان

به گزارش تا بینهایت، ابوالقاسم رحیمی انارکی در نشست خبری به تشریح کلیات افزایش سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم پرداخت و گفت: بانک مسکن طی حیات خود در 80 سال اخیر تاثیرات بسیار خوبی را برای تامین اقتصادی خانوارهای متوسط به پایین داشته است. در 81 سال اخیر تامین اقتصادی خرید و احداث 10 میلیون واحد مسکونی توسط بانک مسکن صورت گرفته است.

افزایش وام ساخت مسکن به 300 میلیون تومان

جهت دریافت خدمات ساخت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

وی با بیان این که حدود یک میلیون واحد از این تعداد قبل از انقلاب تا سال 58 رخ داده است، اضافه نمود: طی 41 سال اخیر نیز تامین اقتصادی 9 میلیون واحد مسکونی توسط بانک مسکن عملیاتی شده است. هم اکنون تعداد شعب بانک نیز 6 برابر و تعداد کارکنان نیز به همین میزان افزایش یافته است.

وی با اشاره به این که بانک مسکن تاثیر مستقیمی در تامین یک سوم خانوارهای کشور داشته است، گفت: در حوزه مسکن روستایی حدود 500 هزار واحد تامین اقتصادی شده و تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک مسکن به فعالیت این بانک در سال 98 اشاره نمود و اضافه نمود: سال جاری کل تسهیلات اهدایی بانک 200 هزار میلیارد ریال تا 14 دیماه بوده است؛ این رقم نسبت به دوره مشابه سال گذشته یک درصد افزایش یافته است. از این تسهیلات حدود 171 هزار میلیارد ریال در حوزه مسکن پرداخت شده که به لحاظ مبلغی 4 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

رحیمی انارکی ادامه داد: این کاهش به دلیل رکود بازار مسکن روی داده است. در مدت یاد شده 427 هزار واحد از تسهیلات بانک مسکن استفاده نموده اند که نسبت به پارسال 8 درصد کاهش یافته است.

وی بیان نمود: تسهیلات خرید 58 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 34 درصد کاهش یافته، ضمن این که 115 هزار فقره وام خرید از ابتدای سال جاری تا 14 دیماه پرداخت شده که به لحاظ تعداد 37 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است. همچنین در تسهیلات جعاله 24 هزار میلیارد ریال پرداخت شده که 15 درصد نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است.

وی به آمار صندوق پس انداز یکم اشاره و اظهار کرد: تا به امروز تعداد واحدهایی که از وام صندوق پس انداز یکم 140 هزار واحد به ارزش 109 هزار میلیارد ریال بوده است. در مجموع 642 هزار فقره در صندوق مذکور سپرده گذاری صورت گرفته که 108 هزار فقره حساب را بدون دریافت تسهیلات حساب را بسته اند. تعداد حساب های زنده 350 هزار و منابع صندوق پس انداز یکم هم اکنون 45 هزار و 600 میلیارد ریال است.

مدیرعامل بانک مسکن با اعلام این که کماکان فرایند استفاده تسهیلات در صندوق پس انداز یکم مطلوب است به آخرین آمار مربوط به مسکن مهر اشاره نمود و گفت: تعداد واحدهای این طرح تا امروز بیش از 2 میلیون و 380 هزار واحد است که از این تعداد یک میلیون و 926 هزار فروش اقساطی شده است. همچنین 89 هزار واحد معین تکلیف شده مسکن مهر داریم و در مجموع حدود 373 هزار واحد مسکن مهر به جامانده است. از این تعداد حدود 328 هزار واحد شهری و بیش از 35 هزار واحد روستایی است.

رحیمی انارکی به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار در مورد افزایش سقف وام خرید از محل اوراق حق تقدم اشاره و توضیح داد: تسهیلات جدید مسکن برای واحدهای تا 25 سال قدمت پرداخت می گردد. برای واحدهای با سن 25 تا 30 سال یک سقف تسهیلات جداگانه ای در نظر گرفته شده است. بر این اساس در تهران این سقف قبلا برای انفرادی 45 میلیون تومان بود که به 80 میلیون تومان و در زوجین از 80 به 160 میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهرها بالای 200 هزار نفر از 40 به 60 میلیون تومان و برای زوجین از 70 میلیون و به 120 میلیون تومان افزایش می یابد.

وی بیان نمود: همچنین از محل اوراق حق تقدم تا 80 درصد هزینه به جامانده اجرای طرح را در مشارکت های مدنی تا سقف 300 میلیون تومان مشروط بر این که 20 درصد را سازنده تامین اقتصادی انجام دهد، پرداخت می کنیم.

وی گفت: در طرح ملی مسکن نیز بانک اعلام آمادگی نموده در مرحله اول تا 140 هزار واحد را پوشش تسهیلات دهیم. از این تعداد تا به حال تفاهمنامه 25 هزار با ستاد اجرایی فرمان امام امضا شده و سهمیه 50 هزار واحد بنیاد مستضعفان به ما ابلاغ شده است. مطابق تفاهم صورت گرفته برای واحدهای ستاد اجرایی فرمان امام 100 میلیون تومان و برای واحدهای مربوط به بنیاد مسکن 75 میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان این که 80 درصد تسهیلات مسکن در حوزه سنتی سازی استفاده می گردد، اظهار کرد: نرخ سود تسهیلات سنتی ساز 18 درصد است که در صورت ساخت به شیوه صنعتی نرخ سود یک درصد کاهش می یابد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 بهمن 1398 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 696

به "افزایش وام ساخت مسکن به 300 میلیون تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش وام ساخت مسکن به 300 میلیون تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید