تاثیر عجیب چاقی در زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان!

به گزارش تا بینهایت، پژوهشگران ایتالیایی در بررسی تازه خود دریافتند که چاقی می تواند مقدار زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته را افزایش دهد.

تاثیر عجیب چاقی در زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان!

پژوهش نوی نشان می دهد که بیماران چاق مبتلا به نوع پیشرفته ای از سرطان پروستات، بیشتر از بیماران دارای کمی اضافه وزن یا وزن طبیعی زنده می مانند. با خبرنگاران همراه باشید تا درباره تاثیر چاقی روی سرطان ها بیشتر بدانید.

پژوهشگران دانشگاه سن رافال ایتالیا در بررسی نو خود، بیش از 1500 بیمار را طی سه سال مورد بررسی قرار دادند. در این پژوهش، اندازه بقای بیماران چاق با شاخص توده بدنی بالای 30، 10 درصد بالاتر از بیماران لاغرتر بود.

اگرچه چاقی معمولا با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از انواع سرطان و برخی از بیماری های مزمن همراه است، اما شواهدی در مورد برخی از سرطان ها وجود دارند که اندازه بقای بیشتری را در بیماران دارای شاخص توده بدنی بالا نشان می دهند. این پدیده با عنوان پارادوکس چاقی (obesity paradox) شناخته می شود.

این گروه پژوهشی تصمیم گرفتند که به بررسی این موضوع بپردازند که آیا پارادوکس چاقی در مورد بیماران مبتلا به نوع پیشرفته ای از سرطان پروستات صدق می کند یا خیر.

آزمایش و پژوهش روی بیماران

میانگین سنی بیماران مورد بررسی این گروه پژوهشی، 69 سال و میانگین شاخص توده بدنی آن ها 28 بود. پژوهشگران دریافتند که شاخص توده بدنی، یک عامل محافظتی در اندازه نجات یافتن بیماران مبتلا به سرطان به شمار می رود. حتی هنگامی که پژوهشگران، دوز بالاتری از شیمی درمانی را تنظیم می کردند، دریافتند که اثر محافظتی به جای مانده است. طی 36 ماه، حدود 30 درصد از بیماران چاق زنده ماندند، در حالی که این آمار در بیماران دارای کمی اضافه وزن یا وزن معمولی، 20 درصد بود.

پژوهشگر این پروژه می گوید، ما با بررسی بیماران مبتلا به متاستاز سرطان پروستات دریافتیم که بیماران چاق، مدت بیشتری زنده می مانند. این بدان معناست که شاید بتوان از شاخص توده بدنی برای پیش بینی اندازه زنده ماندن این بیماران استفاده کرد.

وی اضافه کرد: پارادوکس چاقی، در برخی دیگر از انواع سرطان دیده شده است که شاید به خاطر ارتباط میان بافت چربی و ژنوم های سرطان باشد. پژوهش های بیشتری باید در زمینه تاثیر چاقی روی سرطان ها صورت بگیرند. بیماران چاق در این گروه سنی، داروهایی برای درمان بیماری های دیگر مصرف می کنند و ما درک نمی کنیم که این داروها چگونه به یکدیگر متصل می شوند.

با وجود این، پزشک ها اضافه وزن را به افراد مبتلا به این بیماری یا سایر بیماری ها توصیه نمی کنند. چاقی، یک عامل خطر برای بسیاری از سرطان ها و سایر بیماری ها است. هدف بیماران همیشه باید رسیدن به شاخص توده بدنی سالم باشد که بین 18 تا 24 است. اگر در پی کاهش وزن هستید مطلب لاغری سریع تر، فقط با 3 قلم خوراکی در دسترس را بخوانید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب 5 روش برای بهبود کیفیت هوای خانه در روزهای آلوده را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 16 تیر 1401 بروزرسانی: 16 تیر 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2074

به "تاثیر عجیب چاقی در زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر عجیب چاقی در زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید