تاندونیت کشکک یا پاتلار چه علائمی دارد و چطور درمان می گردد؟

به گزارش تا بینهایت، تاندونیت کشکک Patellar tendinitis آسیب التهابی به تاندون متصل کننده کاسه زانو (کشکک) به استخوان ساق پا است. تاندون کشکک با عضلات جلوی ران شما عملکردش این است که زانوی شما را باز کند تا بتوانید لگد بزنید، بدوید و بپرید.

تاندونیت کشکک یا پاتلار چه علائمی دارد و چطور درمان می گردد؟

تاندونیت کشکک که به عنوان زانوی جامپر نیز شناخته می گردد، در ورزشکارانی که ورزش هایشان شامل پرش های مکرر است - مانند بسکتبال و والیبال - شایع تر است. با این حال، حتی افرادی که در ورزش های پرش شرکت نمی نمایند نیز می توانند به تاندونیت کشکک مبتلا شوند.

برای بیشتر افراد، درمان تاندونیت کشکک با فیزیوتراپی برای کشش و تقویت عضلات اطراف زانو آغاز می گردد.

علائم

درد اولین علامت تاندونیت کشکک است که معمولاً بین کاسه زانو و جایی که تاندون به استخوان ساق پا (درشت نی) متصل می گردد.

در ابتدا، ممکن است فقط با آغاز فعالیت بدنی یا درست بعد از یک تمرین شدید، درد در زانو احساس کنید. با گذشت زمان، درد بدتر می گردد و آغاز به تداخل در انجام ورزش شما می نماید. در نهایت، درد با حرکات روزانه مانند بالا رفتن از پله ها یا بلند شدن از روی جایگاه تداخل پیدا می نماید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

برای زانو درد، ابتدا اقدامات خودمراقبتی را امتحان کنید، مانند یخ زدن در ناحیه و به طور موقت کاهش یا اجتناب از فعالیت هایی که باعث ایجاد علائم شما می شوند.

در صورت درد با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ادامه یا بدتر می گردد
 • در توانایی شما برای انجام فعالیت های معمول روزانه اختلال ایجاد می نماید
 • با تورم یا قرمزی مفصل همراه است

علل

تاندونیت کشکک یک آسیب شایع در استفاده بیش از حد است که در اثر فشار مکرر روی تاندون کشکک شما ایجاد می گردد. استرس منجر به پارگی های ریز در تاندون می گردد که بدن شما سعی می نماید آن را ترمیم کند.

اما با تکثیر پارگی های تاندون باعث درد ناشی از التهاب و ضعیف شدن تاندون می گردد. هنگامی که این آسیب تاندون برای بیش از چند هفته ادامه یابد، تاندیوپاتی نامیده می گردد.

عوامل خطر

ترکیبی از عوامل ممکن است در ایجاد تاندونیت کشکک نقش داشته باشد، از جمله:

 • فعالیت بدنی. دویدن و پریدن بیشتر با تاندونیت کشکک همراه است. افزایش ناگهانی اندازه سختی یا تعداد دفعات انجام این فعالیت ها نیز به تاندون فشار می آورد، همانطور که می توانید کفش های دویدن خود را تعویض کنید.
 • سفتی عضلات ساق پا. عضلات سفت ران (چهارسر ران) و همسترینگ، که از پشت ران شما کشیده می شوند، می توانند فشار را بر روی تاندون کشکک شما افزایش دهند.
 • عدم تعادل عضلانی اگر بعضی از عضلات پا های شما بسیار قوی تر از سایرین هستند، عضلات قوی تر می توانند تاندون کشکک شما را با شدت بیشتری بکشند. این کشش ناهموار می تواند باعث تاندونیت گردد.
 • بیماری مزمن. بعضی از بیماری ها جریان خون زانو را مختل می نمایند که باعث ضعیف شدن تاندون می گردد. به عنوان مثال می توان به نارسایی کلیه، بیماری های خودایمنی مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید و بیماری های متابولیک مانند دیابت اشاره نمود.

عوارض

اگر سعی کنید با نادیده گرفتن علائم هشدار دهنده بدن، درد خود را رفع کنید، می توانید پارگی های بزرگتری در تاندون کشکک ایجاد کنید. زانو درد و کاهش عملکرد ممکن است در صورت عدم تمایل به مشکل ادامه داشته باشد و ممکن است به سمت تاندونوپاتی کشکک جدی تر پیشرفت کنید.

پیشگیری

برای کاهش خطر ابتلا به تاندونیت کشکک، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • با درد بازی نکن به محض اینکه متوجه زانو درد ناشی از ورزش شدید، ناحیه را یخ بزنید و استراحت کنید. تا زمانی که زانوی شما بدون درد نباشد، از فعالیت هایی که به تاندون کشکک شما فشار وارد می نماید خودداری کنید.
 • عضلات خود را تقویت کنید. ماهیچه های قوی ران بهتر می توانند با استرس هایی که می توانند باعث تاندونیت کشکک شوند، مقابله نمایند. تمرینات غیرعادی، که شامل پایین آوردن پای خود به آرامی پس از دراز کردن زانو است، بسیار مفید هستند.
 • تکنیک خود را بهبود بخشید برای اطمینان از اینکه از بدن خود به درستی استفاده می کنید، هنگام آغاز یک ورزش تازه یا استفاده از تجهیزات ورزشی، درس ها یا دستورالعمل های حرفه ای را دریافت کنید.

تشخیص

در طول معاینه، پزشک ممکن است به قسمت هایی از زانوی شما فشار وارد کند تا تعیین کند که کجا آسیب دیده اید. معمولاً درد ناشی از تاندونیت کشکک در قسمت جلویی زانوی شما، درست زیر کاسه زانو است.

تست های تصویربرداری

پزشک ممکن است یک یا چند مورد از آزمایش های تصویربرداری زیر را پیشنهاد کند:

 • اشعه ایکس. اشعه ایکس به حذف سایر مسائل استخوانی که می تواند باعث درد زانو گردد یاری می نماید.
 • سونوگرافی. این آزمایش از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از زانوی شما استفاده می نماید و پارگی تاندون کشکک شما را آشکار می نماید.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). MRI از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق استفاده می نماید که می تواند تغییرات ظریف را در تاندون کشکک نشان دهد.

درمان

پزشکان معمولاً قبل از در نظر گرفتن گزینه های دیگر، مانند جراحی، با درمان های کمتر تهاجمی آغاز می نمایند.

دارو ها

مسکن هایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن ممکن است درد های مرتبط با تاندونیت کشکک را کوتاه مدت تسکین دهند.

درمان

انواع تکنیک های فیزیوتراپی می تواند به کاهش علائم مرتبط با تاندونیت کشکک یاری کند، از جمله:

 • تمرینات کششی. تمرینات کششی منظم و ثابت می تواند اسپاسم عضلانی را کاهش دهد و به طولانی شدن واحد تاندون عضله یاری کند. در طول کشش خود پرش نکنید.
 • تمرینات تقویتی عضلات ضعیف ران به فشار روی تاندون کشکک شما یاری می نماید. ورزش هایی که شامل پایین آوردن خیلی آهسته ساق پا پس از دراز کردن آن می گردد، می تواند بسیار مفید باشد، مانند ورزش هایی که تمام عضلات ساق پا را به صورت ترکیبی تقویت می نمایند، مانند پرس پا.
 • بند تاندون کشکک. تسمه ای که به تاندون کشکک شما فشار وارد می نماید می تواند به توزیع نیرو از تاندون و راهنمایی آن به وسیله بند یاری کند. این ممکن است به تسکین درد یاری کند.
 • یونتوفورزیس: این درمان شامل پخش یک داروی کورتیکواستروئیدی روی پوست شما و سپس استفاده از دستگاهی است که بار الکتریکی کم را برای فشار دادن دارو به وسیله پوست شما ارسال می نماید.

جراحی و روش های دیگر

اگر درمان های محافظه کارانه یاریی نکرد، پزشک ممکن است درمان های دیگری مانند:

 • تزریق کورتیکواستروئید تزریق کورتیکواستروئید با راهنمایی اولتراسوند به غلاف اطراف تاندون کشکک ممکن است به تسکین درد یاری کند. اما این نوع دارو ها بعلاوه می توانند تاندون ها را ضعیف نموده و احتمال پارگی آن ها را افزایش دهند.
 • تزریق پلاسمای غنی از پلاکت این نوع تزریق در بعضی از افراد مبتلا به مسائل مزمن تاندون کشکک آزمایش شده است. مطالعات ادامه دارد. امید است که تزریق ها باعث تشکیل بافت تازه و یاری به بهبود آسیب تاندون شوند.
 • روش سوزن نوسانی. این روش سرپایی با استفاده از بی حسی موضعی انجام می گردد. پزشک شما از تصویربرداری اولتراسوند برای راهنمایی یک سوزن نوسانی کوچک استفاده می نماید که ناحیه آسیب دیده را قطع می نماید و در عین حال تاندون سالم را حفظ می نماید. این یک روش نسبتاً تازه است، اما نتایج امیدوارنماینده است.
 • عمل جراحی. در موارد نادر، اگر سایر درمان ها با شکست روبرو شوند، پزشک ممکن است دبریدمان جراحی تاندون کشکک را پیشنهاد دهد. بعضی از روش ها را می توان به وسیله برش های کوچک در اطراف زانو انجام داد.

شیوه زندگی و درمان های خانگی

اگر زانوی شما درد می نماید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • مسکن ها. دارو های بدون نسخه مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم ممکن است باعث تسکین کوتاه مدت درد شوند.
 • از فعالیت هایی که باعث درد می گردد خودداری کنید. ممکن است لازم باشد ورزش خود را کمتر تمرین کنید یا به طور موقت به یک ورزش کم تاثیر تغییر دهید. کار بر روی درد می تواند آسیب بیشتری به تاندون کشکک شما وارد کند.
 • یخ. بعد از فعالیتی که باعث درد می گردد، یخ بزنید. یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و کیسه را در یک حوله بپیچید. یا ماساژ یخ را امتحان کنید. آب را در یک فنجان فوم پلاستیکی منجمد کنید و در حالی که یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار می دهید، فنجان را نگه دارید.
منبع: یک پزشک
انتشار: 21 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2028

به "تاندونیت کشکک یا پاتلار چه علائمی دارد و چطور درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاندونیت کشکک یا پاتلار چه علائمی دارد و چطور درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید