خاموشی ها تا چه زمانی ادامه دارد؟

به گزارش تا بینهایت، به گزارش خبرنگاران، مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات کمیسیون انرژی در مورد قطعی برق اتفاق افتاده در چند روز اخیر، اعلام کرد: قطعی های مکرر و خارج از برنامه برق در چند روز اخیر و در پی آن قطع آب و بعضا تلفن های همراه مسائل زیادی را برای مردم به وجود آورده است.

خاموشی ها تا چه زمانی ادامه دارد؟

وی اظهار کرد: مردم گلایه های به حقی را مطرح می نمایند. قطعی های چندین ساعت برق بعضا حدود 8 ساعت در طول روز سبب ایجاد مسائل و نارضایتی مردم شده است. کمیسیون انرژی تصمیم گرفت علی رغم اینکه نمایندگان در ایام سرکشی به حوزه های انتخابیه هستند، به علت اهمیت موضوع در روز چهارشنبه صبح جلسه ای با معاونین وزیر نیرو در حوزه برق، مدیرعامل توانیر و معاونین وزیر نیرو در حوزه آب برگزار کند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس توضیح داد: در این جلسه عللی که سبب شده شرایط موجود شکل بگیرد، مورد بحث و آنالیز قرار خواهد گرفت و برنامه وزارت نیرو برای حل مسائل مطروحه مورد واکاوی قرار خواهد گرفت.

وی گفت: طبیعتا اکنون تمرکز ما باید بر اقدامات کوتاه مدت باشد. اقدامات بلند مدت در کمیسیون به منظور افزایش ظرفیت فراوری و برطرف سایر مسائلی که سبب ایجاد این شرایط شده مدتی است که دنبال می گردد.

نخعی تاکید نمود: متاسفانه رکورد مصرف برق در کشور روز گذشته به عدد 66 هزار مگاوات رسید که در هیچ روزی تا حالا چنین تجربه ای نداشتیم. تقریبا بیش از 10 هزارمگاوات بیش از فراوری مصرف داریم. توازن بین فراوری و مصرف برهم خورده و نیروگاه ها به صورت فول تایم در حال کار کردن هستند. تمام برقی که در نیروگاه ها فراوری می گردد وارد مدار می گردد و کوچک ترین مسئله ای که به لحاظ فنی به وجود آید سبب مشکل شده و قطعی های ناخواسته ای را رقم خواهد زد. شرایط به لحاظ فنی بسیار خاص است.

وی اضافه کرد: مسئولان وزارتخانه در بحث مدیریت توزیع باید شرح دهند چه برنامه ای دارند؟ اکنون از کوتاهی هایی که منجر به این شده که ظرفیت های فراوریی که طبق قوانین پیش بینی شده بود تحقق نیابد و یا عقب ماندگی ها در نیروگاه های حرارتی و انرژی های تجدید پذیر، می گذریم اما در بحث مدیریت توزیع باید برنامه ای مشخص ارائه گردد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در ادامه درباره اینکه چرا به نحوی برنامه ریزی نمی گردد که این نارضایتی ها به وجود نیاید، اضافه کرد: اگر مدیریت بهینه تری در توزیع برق داشته باشیم طبیعتا می توان نارضایتی ها را کاهش داد. در این شرایط دو کار اولویت دارد یکی مدیریت توزیع برق است و یکی هم بحث کاهش مصرف می باشد. ما مسئولیت داریم به مردم بگوییم این مختص یک یا دو روز نیست ما حداقل تا یک ماه دیگر این شرایط را خواهیم داشت و ضروری است به شکل مناسبی مدیریت و اطلاع رسانی صورت گیرد.

نخعی گفت: در جلسه چهارشنبه کمیسیون انرژی همه این موارد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و به مردم اطلاع رسانی دقیق خواهد شد.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1736

به "خاموشی ها تا چه زمانی ادامه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاموشی ها تا چه زمانی ادامه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید