خبرنگاران برگ زرینی از تئوری موسیقی در شهر عبدالقادر مراغی ورق خورد

به گزارش تا بینهایت، مراغه - خبرنگاران - محفلی فرهنگی و مملو از متر، وزن، میزان و ضرب برپاست؛ اگرچه تعداد میهمانانش به خاطر کرونا محدود اما ریتم آن، نوای ورق زدن برگ های زرینی از کتاب تئوری موسیقی، آن هم در شهر موسیقیدان پرآوازه ای چون عبدالقادر مراغی است.

خبرنگاران برگ زرینی از تئوری موسیقی در شهر عبدالقادر مراغی ورق خورد

میهمانانش از تبریز و بناب و ملکان با یک همنوایی دلنشین، عشق موسیقایی یک کارمند بانک در سن 50 سالگی را تحسین می کنند و در حقیقت اینجا جمع هستند تا نخستین جلد از مجموعه کتاب های این کارمند عاشق و دو فرزندش را رونمایی کنند.

حکایت از این قرار است که محمدرضا صادق دوست حدود هشت سال قبل با عشق به موسیقی و ناامید از ادامه تحصیل دانشگاهی در رشته موسیقی به سراغ یک استاد آهنگسازی در تبریز می رود؛ استاد پرویز برزگر که خانواده صادق دوست وی را معلم می خواند، در آن زمان تازه از باکو فارغ التحصیل شده و به تبریز باز گشته بود و آموزش موسیقی به محمدرضا را به صورت خصوصی آغاز می کند.

کلاس های فشرده آنان روزها و ساعت های طولانی در طول هشت سال گذشته ادامه می یابد اما این میراث دار فرهنگ و هنر مراغه دست بردار نیست و فرزندانش مهرزاد و مهرداد را نیز همراه می کند و از آنجایی که هم خودش و هم یکی از فرزندانش فارغ التحصیل زبان انگلیسی هستند، با ترجمه بیش از 6 هزار برگ و حضور در کلاس های فشرده، دست به خلق مجموعه کتاب هایی می زنند تا آثارشان یکی از سفیران فرهنگی شهر عبدالقادر و اوحدی مراغی در جای جای سرزمین مان باشد.

بی سبب نیست که رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراغه در این آیین هنرمندان این شهر را میراث داران شخصیت های شاخص تاریخ این مرز و بوم همچون زین العابدین، اوحدی و عبدالقادر معرفی می کند.

احمد فیاضی این را هم می گوید که در کارزار هجوم بی امان فضای مجازی و مشغله های ذهنی، توجه به تعمیق فرهنگ مطالعه از نیازهای ضروری است و جای کار در زمینه تالیف و ترویج فرهنگ مطالعه به خصوص در زمینه موسیقی بسیار است.

رییس انجمن موسیقی آذربایجان شرقی نیز بی امان به سراغ پیشینه درخشان موسیقایی این کهن شهر می رود و اذعان می کند که این شهرستان در فرهنگ و هنر همواره پیشرو بوده است.

سعید میرزازاده تالیف و تحقیق را از خلاء های حوزه موسیقی عنوان می کند و این را هم می گوید که مجموعه کتاب های تئوری موسیقی از مبتدی تا آهنگسازی گامی در راستای پر کردن این خلاء محسوب می شود.

پرویز برزگر یا به قول خانواده صادق دوست معلم، سطح این مجموعه کتاب ها را فراتر از یک شهرستان و در حد پایتخت موسیقی می داند و به کاربردی بودن آن اشاره می کند.

وی این را هم اضافه می کند که اهالی موسیقی اگر تئوری ندانند، هارمونی و خیلی از موارد دیگر را درک نمی کنند اما تئوری نیز به تنهایی اهمیتی ندارد.

کارمند عاشق موسیقی چه می گوید؟

محمدرضا صادق دوست به عنوان سرپرست مولفان این مجموعه کتاب ها که سرتاپا عشق است و اراده، اینگونه احساسش را بیان می کند که با توجه به شرایط سنی و شغلی، امکان ادامه تحصیل در رشته موسیقی را نداشتم و پس از هشت سال تلاش شبانه روزی تصمیم گرفتم با کمک فرزندانم مجموعه کتاب هایی به رشته تحریر در بیاورم تا جوانان در شهرهایی که امکان تحصیل در رشته موسیقی را ندارند، از آن بهره مند شوند.

وی هنرآموزان، دانش آموزان هنرستان های موسیقی و حتی دانشجویان را از مخاطبان مجموعه کتاب هایش می داند و از عزم و اراده خود و فرزندانش برای چاپ 6 جلد دیگر از این مجموعه کتاب سخن به میان می آورد.

به گزارش خبرنگاران تئوری، آکوردها و هارمونی که نخستین جلد از مجموعه کتاب های تئوری موسیقی از مبتدی تا آهنگسازی است، مجلدی برای همه دوستداران و علاقه مندان موسیقی به شمار می رود.

این کتاب که نوشته محمدرضا صادق دوست و دو فرزندش مهرزاد و مهرداد بوده، در انتشارات عارف تهران به چاپ رسیده است و در این آیین از آن رونمایی شد.

این کتاب مقدمات و تئوری موسیقی را در بخش اول ارائه کرده و در بخش دوم نیز برای آنان که بیشتر می خواهند در مورد چگونگی همراهی و هماهنگی صداها در نوازندگی و آهنگسازی استفاده کنند، آکوردهایی آورده است.

بخش سوم کتاب تئوری موسیقی، آکوردها هارمونی مکمل دو بخش قبلی بوده و اصول پیوند آکوردها را نشان می دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1512

به "خبرنگاران برگ زرینی از تئوری موسیقی در شهر عبدالقادر مراغی ورق خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران برگ زرینی از تئوری موسیقی در شهر عبدالقادر مراغی ورق خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید