درآمد میلیاردی مرد روستایی از یک هتل بی ستاره

به گزارش تا بینهایت، کارآفرین میلیارد دلاری ایران کارش را از دستفروشی و درآمد روزانه 3 هزار تومان آغاز نموده است. او تنها 38 سال دارد و درآمدزایی چشمگیرش با یک اتفاق معجزه آسا استارت خورده است. عباس برزگر، زاده و ساکن یک روستای بسیار کوچک به نام بزم شهرستان بوانات در استان فارس است. روستایی که نه چندان حاصلخیز است و نه جاذبه خاصی دارد اما با موقعیت شناسی درست این جوان روستایی توانسته در کتاب راهنمای گردشگری یونسکو، عنوان شگفت انگیزترین تجربه گردشگری ایران را از آن خود کند.

درآمد میلیاردی مرد روستایی از یک هتل بی ستاره

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

برزگر در یک شب بارانی 2 گردشگر آلمانی را به خانه فقیرانه خود میهمان و از آنها با دمپختک و ترشی لیته پذیرایی می نماید. میهمانان خارجی برزگر با پذیرایی صمیمانه و بی ریای او 2 روز تمام به سبک روستاییان ایرانی زندگی می نمایند و گویا این تجربه منحصربه فرد آن قدر برایشان جذاب بوده است که به سرعت موضوع را رسانه ای می نمایند و برزگر را با انبوهی میهمان ناخوانده از آن سوی مرزها روبرو می نمایند.

هوشمندی او برای بهره برداری از این اتفاق، به سرعت برزگر را شهره عام و خاص می نماید و شبکه های تلویزیونی از سراسر دنیا کارآفرین روستایی ایران را روی آنتن خود می برند. برزگر حالا علاوه بر دهکده توریستی اش در تدارک یک تور عشایری با 15 هزار سیاه چادر است. تور عشایری او تا سال 95 رزرو شده است و کارشناسان می گویند این تور می تواند درآمدزایی برزگر را به اندازه تمام صادرات نفت کشور برساند.

تا 5 سال آینده به اندازه چاه های نفت کشور درآمد خواهد داشت

عباس برزگر درحال حاضر مشغول آماده سازی 15 هزار سیاه چادر عشایری است. او با بزرگان طایفه های قشقایی و بختیاری به توافق رسیده است تا میهمانان خارجی را در سیاه چادرهایشان بپذیرند و هر خانواده عشایری در ازای پذیرایی از میهمانان درصدی از هزینه اقامت مسافران را دریافت کند. حالا شهرت عباس برزگر به اندازه ای رسیده است که تمام ظرفیت هتل منحصر به فردش در 365 روز سال اشغال می گردد. می گویند درآمدش تا 5 سال آینده به اندازه تمام صادرات نفت ایران خواهد رسید. یونسکو در کتاب راهنمای گردشگری خود، تور عشایری او را به عنوان شگفت انگیزترین تجربه گردشگری در ایران معرفی نموده است و مسافران خارجی تا آخر سال 95 تمام سیاه چادرهایش را رزرو نموده اند.

درحال حاضر هزینه هر شب اقامت در دهکده گردشگری او چیزی حدود 3 میلیون تومان است. کارشناسان صنعت گردشگری می گویند اگر او بتواند استانداردهای هتل خاص و منحصر به فردش را ارتقا دهد به راحتی می تواند درآمدش را به عنوان یکی از گرانقیمت ترین هتل های خاورمیانه و دنیا افزایش دهد.

درحال حاضر هتل برج العرب دوبی گرانقیمت ترین هتل خاورمیانه به شمار می آید، هزینه اقامت در این هتل شبی 19 هزار دلار است و تنها برای ورود به آن حدود 20 دلار دریافت می گردد. گران ترین هتل دنیا هتل رویال ژنو است که برای هر شب اقامت 53 هزار دلار دریافت می نماید. در توکیو نیز هتلی با عنوان سوئیت ریاست جمهوری که یک هتل خاص محسوب می گردد شبی 25 هزار دلار قیمت دارد. زهرا استادی، کارشناس گردشگری می گوید اگر هزینه اقامت در دهکده عباس برزگر نصف قیمت گرانترین هتل خاورمیانه و حتی کمتر باشد می تواند معادل کل صادرات نفت کشور درآمد داشته باشد. با این حساب اگر برزگر به ازای هر شب اقامت در 15 هزار سیاه چادر حدود 10 هزار دلار دریافت کند تنها در یک روز سال حدود 150 میلیون دلار درآمد خواهد داشت. این درآمد در یک سال به حدود 54 میلیارد دلار می رسد که معادل درآمد نفتی ایران است.

گردشگران خارجی زندگی عشایر ایران را تجربه می نماینداو این روزها مشغول آموزش خانواده های عشایری برای پذیرایی از میهمانان خارجی است. می گوید 100 نفر از جوانان خانواده های عشایر زبان انگلیسی آموخته اند تا بتوانند به راحتی با میهمانان ارتباط برقرار نمایند. آنها قرار است میهمانان خود را به تماشا و تجربه تمام روزمر گی های زندگی ایل قشقایی و بختیاری ببرند. میهمانان از دامنه های کوه بالا می فرایند و همراه با دختران جوان گیاهان دارویی می چینند. با چوپانان به صحرا می فرایند و در کنار آنها غذا می خورند. به سوگواری ها و جشن های عشایری دعوت می شوند. شبانه و در سکوت کوهستان به پیرمردهای نی انبان و سرنا نواز گوش می دهند و کنار دارهای زمینی گلیم و گبه می نشینند و بر تارهای آن گره می زنند. قصه های جن و پری کهنسالان ایل و تجربه های شگفت انگیزشان از روبروه با طبیعت را می شنوند و باورهایشان درباره تولد یک نوزاد جدید و رسوماتشان را تماشا می نمایند. برزگر می گوید، تور عشایری در مراحل نهایی راه اندازی است و تا آخر سال 95 مسافران خارجی تمام سیاه چادرها را رزرو نموده اند. بیشتر مسافرانش از اسپانیا، پرتغال و لهستان می آیند و او درحال حاضر همان 700 یورو برای هر شب اقامت در مجموعه اش را دریافت می نماید. او می گوید: تا 5 سال آینده کیفیت ها را با نظر کارشناسان بین المللی بالا خواهم برد و قیمت ها افزایشی نخواهد داشت.

اشتغالزایی برای بیشتر از 25 هزار نفر

برزگر پیش از این برای 9 هزار نفر از ساکنان روستای بزم شهرستان بوانات استان فارس اشتغال ایجاد نموده است و حالا 15 هزار خانواده دیگر در درآمد و کسب و کار او شریک می شوند. عباس به شهفرایند می گوید: تمام درآمدها به طور عادلانه بین مجموعه ام تقسیم می گردد. از تمام صاحبان مشاغل و کالاها به طور مساوی خرید می کنم و آنها به این شیوه من احترام می گذارند و باکیفیت ترین کالاها را برای پذیرایی از میهمانانم آماده می نمایند. مجموعه بزرگ او قدرشناس حسن نیت عباس برزگر هستند. روستاییان فقیر دهکده نه چندان حاصلخیز بزم حالا با کارآفرینی نمونه عباس و خانواده اش چند برابر گذشته درآمد دارند و مجموعه موفقی تشکیل داده اند.

همه چیز از یک اتفاق ساده شروع شد

مرد جوان روستایی که با نبوغ و خوش شانسی توانسته انتها صنعت توریسم ایران را به ایده آل های ارز آوری اش نزدیک کند کارش را با دستفروشی شروع نموده است. عباس برزگر 38 ساله به شهفرایند می گوید: دستفروشی برایم تنها روزی 3 هزار تومان درآمد داشت که این مبلغ هرگز جوابگوی مخارج زندگی من و خانواده ام نبود. جهت کسب و کار و زندگی عباس در یک شب بارانی به طور معجزه آسایی تغییر کرد. او می گوید: با موتورسیکلتم از کوچه پس کوچه های روستایمان عبور می کردم که ناگهان به دو گردشگر خارجی و مترجمشان رسیدم. باران، تاریکی و گم شدن در راه برگشت حسابی خسته و کلافه شان نموده بود. آنها را به خانه خود دعوت کردم تا شب را در آن جا بگذرانند.

میهمانان آلمانی سرزده آمده بودند و در سفره فقیرانه عباس برزگر به جز دمپختک گوجه فرنگی، ماست محلی و ترشی لیته چیز دیگری پیدا نمی شد. آنها شب را هم درکنار خانواده برزگر و در رختخواب ها و ملحفه های دست دوز همسرش گذراندند. یکی از میهمان ها که پسر جوان 20 ساله ای بود بی نهایت غمگین و پکر به نظر می رسید. مترجم در جواب کنجکاوی عباس می گوید که فردا روز تولد اوست و او از این که نتوانسته است به کشورش برگردد و تولدش را در کنار خانواده، دوستان و در زادگاهش جشن بگیرد ناراحت است. علی و زهرا فرزندان خردسال عباس برزگر موضوع را می شنوند. میز کوچک چرخ خیاطی مادر، چند بادکنک و کیک خانگی تنها بضاعت آنها برای مسرور کردن میهمان آلمانی است. میهمان جوان از دیدن جشن تولد روستایی اش هیجان زده می گردد و از صحنه ها فیلمبرداری می نماید. خانواده برزگر بعدتر می فهمند که مادر روزنامه نگار آن میهمان آلمانی جشن تولد در ایران را رسانه ای نموده است. استقبال مخاطبان خانواده برزگر را به سرعت محبوب می نماید از سازمان میراث فرهنگی به عباس برزگر خبر می دهند که میهمانان جدیدش در راهند. این سرشروع توسعه هتل روستایی عباس برزگر می گردد. حالا سیاه چادرهای عشایری هم به مجموعه هتل روستایی او اضافه می شوند. در همان محل اسکان واقعی عشایر...

راز موفقیت: میهمانانم را فریب نمی دهم

عباس می گوید:کار خاصی انجام ندادم تنها گردشگران خارجی را مانند اقوام و فامیل خودم در خانه پذیرایی نموده ام، با غذاهای محلی خودمان، چای آتشی، ماست و پنیر گوسفندی. البته میهمانان هم توقع زیادی نداشتند تنها می خواستند چند روز زندگی روستایی در ایران را تجربه نمایند. عباس برزگر میهمانانش را به تماشای علف چینی و میوه چینی روستاییان می برد، در عروسی ها و حنابندان های روستایی میهمان می نماید و به شب نشینی های هم ولایتی هایش کنار آتش دعوت می نماید. با آنها سیب زمینی کباب شده و چای آتشی می خورد. گاهی هم میهمانانش با او شیر می دوشند و کشک درست می نمایند اما این تمام کاری نیست که خانواده برزگر انجام می دهند.

عباس می گوید: من با میهمانانم صادق هستم و هیچ وقت نخواستم آنها را فریب بدهم یا چند برابر قیمت واقعی چیزی را به آنها بفروشم. صنایع دستی و تمام سوغات روستایی که در فروشگاهم گذاشته ام برای مشتریان ایرانی و خارجی یک قیمت دارد. من از ناآگاهی آنها نسبت به بازار ایران و قیمت هایش سوءاستفاده ننموده ام. او می گوید: برای غذای میهمانانش سنگ تمام می گذارد. تمام غذاها از باکیفیت ترین و مرغوب ترین مواد اولیه محلی و روستایی تهیه می شوند. 10 دقیقه پیش از غذا از مزرعه برای میهمانانش سبزیجات تازه می چیند و صبح ها قبل از طلوع آفتاب عسل تازه از کندو خارج می نماید و سرمیز صبحانه می برد. میهمانانش در دفتر یادگاری هتلش نوشته اند احساس می نمایند در کنار خانواده خود زندگی می نمایند. و این تفاوت اساسی کسب و کار عباس برزگر با دیگرانی است که اعتماد مشتریان خود را خدشه دار می نمایند.

منبع :تابناک

منبع: لست سکند
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 649

به "درآمد میلیاردی مرد روستایی از یک هتل بی ستاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد میلیاردی مرد روستایی از یک هتل بی ستاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید