روش قلمه زدن شمعدانی، تکثیر و نگهداری آن

به گزارش تا بینهایت، قلمه زدن شمعدانی بهتر است در بستر ماسه صورت بگیرد. تکثیر گل شمعدانی و روش قلمه زدن شمعدانی به روش معمول و در آب را در این مطلب بخوانید.

روش قلمه زدن شمعدانی، تکثیر و نگهداری آن

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - گل شمعدانی از دسته گیاهانی است که هم در باغچه و فضای باز و هم در گلدان و محیط آپارتمان به خوبی رشد می کند. این گیاه زیبا و خوشبو از طریق بذر، قلمه زدن و قطع کردن شاخه گیاه تکثیر می شود.برای کاشت و تکثیر گیاه شمعدانی بهترین فصل، بهار است. نگهداری، کاشت و تکثیر گل های شمعدانی، به کمی زمان، حوصله و سعی نیاز دارد، ولی برای انجام آن به مهارت خاص و یا فضای زیادی نیاز نخواهید داشت. در این مطلب قلمه زدن گل شمعدانی را به شما خواهیم آموخت.

در این مطلب آمده است:

 • روش قلمه زدن شمعدانی
 • قلمه زدن گل شمعدانی در آب
 • نحوه تکثیر شمعدانی از طریق بذر
 • شرایط نگهداری گل شمعدانی

روش قلمه زدن شمعدانی

این گیاه از دو طریق تکثیر می شود که بهترین شیوه قلمه زدن گل شمعدانی است.

افزایش شمعدانی از طریق قلمه علفی ساقه به راحتی قابل افزایش است. برای قلمه زدن شمعدانی مراحل زیر را دنبال کنید.

 • یک ساقه سالم و بدون آفت از گیاه را به عنوان قلمه انتخاب کنید. توجه داشته باشید، قلمه مورد نظر از شاخه های جدید گرفته شود که خود سبز بوده و در ضمنً رسیده و تا حدی خشک باشند .
 • آن ساقه را از گیاه جدا کنید. ساقه مورد نظر باید درست از زیر یک گره قطع شود.
 • بهترین قلمه دارای طول 8 تا 12 سانتی متر به همراه 3 تا 4 گره است.
 • لازم است، برگ های پایینی قلمه و گل ها نیز حذف شوند و فقط دو تا سه برگ از بالای ساقه را باقی بگذارید و بقیه برگ ها را بچینید.
 • قلمهها را داخل یک کیسه پلاستیک قرار داده و داخل کیسه کمی آب بریزید .
 • سپس قلمه ها را به گلدانی دارای بستر مناسب انتقال دهید. بهترین بستر برای قلمه زدن شمعدانی، ماسه است تا آب به راحتی عبور کند.
 • چند ساقه را از دیواره کناری گلدان داخل خاک طوری بگذارید که برگ ها از خاک دور باشند.
 • میتوانید با ایجاد پوشش پلاستیکی بر روی گلدانها و آبیاری منظم محیطی گرم و مرطوب برای رشد و ریشهدار شدن قلمهها فراهم نمایید. همچنین میتوانید برای ریشهدار شدن سریعتر گیاه، قبل از کاشت قلمهها، انتهای قلمه را پس از جدا کردن برگهای پایینی در پودر هورمون ریشهزایی فرو ببرید.
 • ریشهدهی قلمه شمعدانی یک ماه طول خواهد کشید. دمای محیط را در این مدت روی 18 درجه سانتیگراد تنظیم کنید .
 • گلدان ها را در مکانی روشن با نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.
 • آبیاری را به تدریج و به طور مرتب انجام دهید تا زمانی که شاخه های جدید بر روی گیاه ظاهر شوند. سپس میزان آبیاری افزایش می یابد .
 • پس از گذشت یک ماه گلدان را در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید.

قلمه زدن گل شمعدانی در آب

برای این کار لازم است مراحل بالا را دنبال کرده و پس از قلمه زنی، شاخه های بریده شده را تا زمانی که ریشه دار شوند، در آب نگهداری کنید و سپس به خاک مناسب انتقال دهید.

نحوه تکثیر شمعدانی از طریق بذر

گل شمعدانی را از طریق کاشت بذر در بستر مناسب میتوان تکثیر نمود. لازم به ذکر است، ازدیاد گل شمعدانی از طریق بذر باعث افت کیفیت گیاه و پرپشت نبودن گلهای گیاه میشود. پس بهترین راه اضافه کردن از طریق قلمه زدن شمعدانی است.

شرایط نگهداری گل شمعدانی

شرایط محیطی مورد نیاز برای کاشت و نگهداری شمعدانی به شرح زیر میباشد:

نور: گل شمعدانی نسبت به نور بسیار واکنش میدهد به طوری که نیاز به آفتاب مستقیم دارد و نور آفتاب گلدهی گیاه را بیشتر میکند .

آبیاری: بیشتر انواع گل شمعدانی به محیطی خشک نیاز دارند، در نتیجه فاصله آبیاری باید به گونه ای باشد که سطح خاک گلدان خشک شده باشد .

دما: گیاه شمعدانی در گستره دمایی بین 10 تا 25 درجه بهترین رشد را خواهد داشت. در زمستانها و شبهای پاییزی که هوا خنک است؛ بهتر است شمعدانی را به خانه آورده و در گلخانه نگهداری کنید .

خاک: خاکی برای شمعدانی مناسب است که کمی سنگین باشد. این خاک را اگر متشکل از ده قسمت در نطر بگیرید باید شامل : دو قسمت خاکبرگ، چهار قسمت خاک باغچه، دو قسمت کود دامی پوسیده و دو قسمت شن باشد .

کوددهی: تغذیه و کوددهی این گیاه با یک کود ساده و کمپوست، باعث شادابی و پر گلی شمعدانی شما در چهار فصل سال (از تابستان تا شروع فصل سرما) می شود. توصیه میکنیم، برای رشد هرچه بهتر گل شمعدانی خود، گل های خشک شده گیاه را جمع آوری کرده تا جا برای رشد گل های تازه فراهم شود .

توجه داشته باشید، نگهداری گل شمعدانی در زمستان مشکل تر می باشد و لازم است به آن کمتر آب بدهید (خاک نیمه خشک) و آن را تا یک سوم هرس کنید و ماهی یک بار کود دهی را انجام دهید .

سخن آخر

امیدورایم با استفاده از نکات بالا، گل شمعدانی شما به خوبی رشد و نمو کرده و سالم بماند. پیشنهاد می کنیم با روش های قلمه زدن حسن یوسف و نحوه قلمه زدن گل ناز و نگهداری آن نیز آشنا شوید.

منابع: سایت نارگیل، بوستان، باغبانی سبز

منبع: setare.com
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1375

به "روش قلمه زدن شمعدانی، تکثیر و نگهداری آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش قلمه زدن شمعدانی، تکثیر و نگهداری آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید