سهامداران نگران نوسانات بازار سرمایه نباشند

به گزارش تا بینهایت، معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: با ابزار اوراق تبعی و اوراق خزانه و بازارگردانی سهامداران نباید نگران نوسانات بازار سرمایه باشند.

سهامداران نگران نوسانات بازار سرمایه نباشند

به گزارش خبرنگاران به نقل از صدا وسیما، محمدعلی دهقان دهنوی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: علت حمایت از بورس این است که هدف سیاستگذاری اقتصادی هر کشور، رشد و توسعه اقتصادی است که با رشد سرمایه گذاری محقق می گردد و برای تقویت سرمایه گذاری باید اقتصاد را تأمین اقتصادی کنیم.

در کشور ما تا به امروز بار اصلی تأمین اقتصادی بر دوش بانک ها بوده است، اما الان ما انتخاب نموده ایم که بازار سرمایه را به عنوان تأمین نماینده اقتصادی اقتصاد کشور حمایت کنیم و توسعه دهیم.

معاون وزیر اقتصاد و دارای گفت: نوسانات ذات بازار سرمایه است و در همه جای جهان بورس با افت و خیزهایی روبروست.

او در مورد اقدامات حمایتی از بازار سرمایه و سهامداران خرد گفت: باید در ابتدا نقدشوندگی برای این بازار ایجاد کنیم و از رفتارهای هیجانی جلوگیری کنیم و باید ساختارهای بازار را به نحوی اصلاح کنیم که سرمایه گذاران خرد کمتر آسیب ببینند.

دهقان دهنوی گفت: از ابتدای سال جریان ورودی به بازار سرمایه مثبت بوده است و بیش از 100 هزار میلیارد تومان وارد بورس شده است.

او گفت: بازار ما متوسط سهام شناورش کمتر از 25 درصد است و 75 درصد سهام دست سهامداران عمده است برای همین رفتارهای هیجانی بعضی سهامداران خرد که تعادل بازار را به هم می زند و باعث کاهش قیمت ها می گردد فقط به خود آن ها آسیب نمی زند بلکه به سهامداران عمده نیز آسیب می زند برای همین سهامداران عمده انگیزه دارند که با بازارگردانی مانع رفتارهای هیجانی شوند و آرامش را به بازار برگردانند.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی اضافه کرد: نگاه بلند مدت در سهامداری و انتخاب درست سهام و خرید غیر مستقیم سهام به وسیله شرکت های سرمایه گذاری مانع زیان سهامداران می گردد.

دهقان دهنوی افت و خیز بازار بورس را طبیعی دانست و گفت: چرا حقوقی ها آرامند، چون آن ها بازار و سهام را به خوبی می شناسند و انتخاب نموده اند در این بازار باشند.

مهدی طغیانی نماینده مجلس هم گفت: جلسه غیر علنی و 3 ساعته مجلس درباره حمایت از بازار سرمایه بود برای این که بازار بتواند در تأمین اقتصادی نقش آفرینی کند.

او گفت: بازارگردانی باید جدی تر اتفاق بیفتد تا بازار به تعادل بازگردد باید محدودیت های بازارگردانی را کمتر کنیم یکی از محدودیت ها دامنه نوسانات است که باید به شکل پویا درآید.

طغیانی نقش مجلس را نظارت دانست و گفت: نهادها و شرکت های دولتی و عمومی که در بازار حضور داشته اند حالا باید نقش تاریخی خود را در بازار به عنوان بازارگردان ایفا نمایند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بازار بورس الان با 20 میلیون کد بورسی دیگر بورس سابق نیست و احتیاج به تحول سخت افزاری و نرم افزاری دارد.

محمد حسین ابراهیمی عضو هیئت مدیره سازمان بورس هم درباره سهام خزانه گفت: مکانیسم سهام خزانه به این شکل است که شرکت هایی که ناشر هستند می توانند تا 10 درصد سهمشان را از بازار جمع آوری و خریداری نمایند که این کار طبیعتاً به نقدشوندگی بازار یاری و نگرانی سهامداران خرد را مرتفع می نماید.

ابراهیمی اضافه کرد: دستورالعمل سهام خزانه به کلیه ناشرین ابلاغ شده و همین هفته دو یا سه شرکت سهام خزانه شأن را عملیاتی می نمایند و فرصت 2 ساله به آن ها داده شده تا دوباره سهمشان را به بازار عرضه نمایند.

او گفت: اوراق فروش تبعی و سهام خزانه و بازارگردانی ابزاری هستند که به نقدشوندگی بازار یاری و نگرانی سهامداران خرد را رفع می نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1201

به "سهامداران نگران نوسانات بازار سرمایه نباشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهامداران نگران نوسانات بازار سرمایه نباشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید