شروط لازم برای بازگشت رنگ سبز به تابلوی بورس

به گزارش تا بینهایت، گول رشد موقت شاخص بورس را نخورید. این روز ها که بازار خرسی، همچنان به فرایند نزولی خود ادامه می دهد، گاهی پیش می آید که شاخص کل بورس برای یک روز رنگ سبز به تن کند. در چنین شرایطی نور امید در دل هر کدام از ما به وجود می آید و دست به خرید سهام می زنیم. اتفاقی که باعث شد در هفته گذشته بعد از گذشت یک و نیم ماه شاهد ورود پول جدید به بورس باشیم، اما توجه داشته باشید که خرید سهام در چنین شرایطی ریسک بالایی دارد.

شروط لازم برای بازگشت رنگ سبز به تابلوی بورس

روزنامه هفت صبح در ادامه نوشت: مگر اینکه فرایند صعودی طوری باشد تا بتوانید به ادامه دار بودن آن امیدوار باشیم. اگر هرکدام از این شرایط محقق نشده، بهتر است فعلا کل سرمایه را به سهام تبدیل نکنیم و تنها بخشی از پول هایمان را به بورس برگردانیم تا در صورتی که فرایند صعودی بعد از یکی دو روز به مدار نزولی افتاد، چندان متضرر نشویم و همینطور اگر فرایند صعودی ادامه دار بود، از سود سهامداری محروم نباشیم.

جمع آوری حداقل نصف صف های فروش

بیش از سه چهارم نماد ها تقریبا دو ماه است که با صف فروش دست و پنجه نرم می نمایند. حتی در جریان جهش 18هزار واحدی شاخص کل در روز سه شنبه هفته گذشته، همچنان 70درصد نماد های بازار سرمایه صف فروش داشتند. آیا با چنین شرایطی می توان برای ادامه رشد شاخص کل امیدوار بود؟ به احتمال زیاد جواب این سوال بله نیست.

با این حساب تنها زمانی می توانیم روی فرایند صعودی بازار حساب باز کنیم که حداقل قفل معاملات در نیمی از نماد های باز شود و تعداد صف های فروش به کمتر از 40درصد بازار برسد. در حال حاضر روزانه بیش از 400نماد صف فروش به ارزش حدود پنج هزار میلیارد تومان دارند و علت اصلی چنین اتفاقی، دامنه نوسان غیرمتقارن است.

افزایش ارزش معاملات روزانه به بالاتر از 10هزار میلیارد

تا زمانی که ارزش معاملات به رقم قابل قبولی نرسد، به هیچ وجه نمی توان به تغییرات قیمت ها و شاخص کل اعتماد کرد. درست مثل اینکه چند نفر در میدان فردوسی کنار هم بنشینند و با معاملات بین یکدیگر قیمت دلار را معین نمایند. بورس با حجم معاملات پایین شرایط مشابهی دارد و زمانی می توان به تغییرات فرایند شاخص و قیمت ها اعتماد کرد که تعداد افراد بیشتری در فرآیند کشف قیمت ها همراهی نمایند.

در هفته های اخیر ارزش معاملات روزانه بورس به کمترین میزان خود در یک سال گذشته رسیده و هر روز تنها دو هزار میلیارد تومان سهام در بورس معامله می شود. در روز سه شنبه ارزش معاملات تا پنج هزار میلیارد تومان بالا رفت، اما این ارقام همچنان برای تایید فرایند صعودی کافی نیست.

بورس در دوران رونق خود شاهد معاملات 30هزار میلیارد تومانی بود و حتی در فرایند صعودی یک ماهه پاییز پیروز شد ارزش معاملات روزانه 20هزار میلیارد تومانی را تجربه کند. در چنین شرایطی احتمالا باید ارزش معاملات روزانه به حداقل 10هزار میلیارد تومان برسد تا بتوانیم نسبت به تغییر فرایند بورس امیدوار باشیم.

همراهی شاخص هم وزن با شاخص کل

شاخص کل به تنهایی نمی تواند نشان دهنده فرایند صعودی بازار باشد. با وجود دامنه نوسان غیرمتقارن، اگر یک نماد به صف خرید برسد، اثر حداقل سه نماد دارای صف فروش را از بین می برد. به خصوص اگر آن یک نماد به قدری عظیم باشد که به تنهایی بتواند شاخص را بیش از سه هزار واحد افزایش دهد.

با این حساب ممکن است شاخص کل تنها تحت تاثیر چند نماد خاص به مدار صعودی افتاده باشد. چنین صعودی ادامه دار نخواهد بود چراکه بدون همراهی نماد های کوچک و شاخص هم وزن، در عرض دو یا سه روز شاهد افزایش آمار معاملات در نماد های کوچک و تغییر قیمت پایانی آن ها خواهیم بود.

همین موضوع می تواند حکم ترمز سنگین را برای فرایند صعودی بازار داشته باشد. در جریان رشد 18هزار واحدی شاخص کل در روز سه شنبه هفته گذشته، شاخص کل 1.51درصد رشد کرد، اما شاخص هم وزن تنها 12صدم درصد تغییر داشت. برای همین چندان دور از انتظار نبود که فرایند صعودی شاخص کل تنها به یک روز محدود شود.

نزدیک شدن قیمت صندوق های ETF به ارزش NAV

صندوق های سرمایه گذاری ETF آینه تمام نمای بازار سرمایه هستند. آنالیز فرایند قیمت آن ها می تواند تا حد زیادی ما را در پیش بینی آینده بورس یاری کند. زمانی که قیمت واحد های صندوق های سرمایه گذاری اختلاف زیادی با ارزش NAV پیدا می نماید، به این معناست که سرمایه گذار های این صندوق ها آینده بورس را نزولی پیش بینی می نمایند. برای همین حاضر هستند قیمت صندوق ها پایین تر از ارزش فعلی شان باشد. زمانی که شاخص کل در آستانه فرایند صعودی قرار می گیرد، پیش بینی ها تغییر می نماید.

برای همین اختلاف بین قیمت و ارزش واحد های صندوق های سرمایه گذاری ETF کمتر می شود چراکه سرمایه گذار های آن ها نسبت به فرایند صعودی امیدوار شده و برای همین حاضرند پول بیشتری برای خرید این واحد ها بپردازند. صندوق های سرمایه گذاری عظیم مثل آگاس، کاریس، اطلس، سرو، ارزش و کاردان از جمله صندوق هایی هستند که می توان با توجه به تغییرات قیمت آنها، فرایند آینده بازار را پیش بینی کرد.

شروع فرایند صعودی از نیمه معاملات

اگر اول صبح بیدار شدید و چشمتان به رنگ سبز تابلو بورس افتاد، دست به معامله هیجانی نزنید چراکه چنین اتفاقی از دو حالت خارج نیست. احتمالا یک خبر باعث شده ابتدای صبح بورس به رنگ سبز دربیاید. در چنین شرایطی باید توجه داشته باشید که فرایند صعودی بازار تنها تا زمانی ادامه پیدا خواهد نمود که تاثیر آن خبر باقی بماند.

به محض اینکه خبر کهنه شود و تاثیر خود را در ذهن سرمایه گذار ها از دست بدهد، دوباره همان آش و همان کاسه؛ شاخص کل به فرایند نزولی بر می شود. حالت دوم زمانی است که بازارگردان ها، شرکت های سرمایه گذاری و عظیمان بازار تصمیم بگیرند در زمان پیش گشایش با سفارش هایشان صف های فروش را جمع آوری نمایند و باعث شوند نماد ها با رنگ سبز کار خود را شروع نمایند.

از آنجا که در چنین حالتی بدون انجام معامله قیمت ها افزایش پیدا نموده، بعید نیست که بعد از یکی دو ساعت سر و کله فروشنده ها پیدا شود و دوباره با تشکیل صف های فروش فرایند نزولی بازار شروع شود. این اتفاق درست در روز چهارشنبه هفته گذشته افتاد و کاهش شاخص کل را رقم زد. در طرف مقابل اگر فرایند صعودی از نیمه معاملات شروع شود، این یعنی با انجام معامله، صف های فروش جمع آوری شده و احتمال ادامه دار بودن آن بیشتر است.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1589

به "شروط لازم برای بازگشت رنگ سبز به تابلوی بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروط لازم برای بازگشت رنگ سبز به تابلوی بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید