نصب 8699 کنتور برق هوشمند در کردستان

به گزارش تا بینهایت، خبرنگاران/کردستان مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان از نصب 8 هزار و 699 کنتور طرح فهام هوشمند درکردستان با هدف مدیریت مصرف و قرائت از راه دور خبرداد.

نصب 8699 کنتور برق هوشمند در کردستان

هیوا لهونیان در گفت وگو با خبرنگاران در تشریح این خبر اظهار کرد: توسعه سامانه هوشمند شبکه برق با استقرار قرائت از راه دور (طرح فهام) با اولویت کنتورهای دیماندی برای تمام مشترکین (ولتاژاولیه وثانویه) در دستور کار شرکت های توزیع قرارگرفته و در3 سال گذشته در استان ما تعداد 8هزار و 699 مشترک مختص تعرفه های(کشاورزی ،صنعتی،عمومی و تجاری) به کنتورهای هوشمند مجهزشده اند.

هیوا لهونیان با اشاره به برنامه تعویض کنتور مشترکان باکنتورهای هوشمند در راستای هوشمندسازی لوازم مقدار گیری به تعداد یک هزار و 800 کنتور هدف، درسال جاری اشاره کرد و اضافه کرد: 6 هزار و 960 دستگاه معادل 80 درصد از کل کنتورهای فهام منصوبه (8699) دارای قابلیت قرائت آنلاین هستند، اطلاعات رابه صورت مستمردریافت وارسال می کنند.

وی امکان برقراری ارتباط دو سویه بین شرکت و مصرف کنندگان، جمع آوری، پردازش و ارسال اطلاعات انرژی به شرکت، امکان ارسال قیمت های لحظه ای برق، آگاهی شرکت توزیع از مقدار انرژی مصرف شده درساعات پرباری وکم باری، اطلاعات پروفیل بار از شرکت توزیع به مصرف کنندگان و آگاهی مصرف کنندگان از مقدار مصرف ساعتی و روزانه همچنین امکان تشخیص سرقت برق از کنتور از جمله مزیت های کنتورهای هوشمندعنوان و گفت: درآینده نزدیک تعدادی از کنتورهای تعرفه خانگی را نیزبه همین منوال به کنتورهای هوشمند فهام تغییر خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان کردستان با اشاره به رایگان بودن نصب این کنتورها برای مشترکین به جز مشترکان پر مصرف اضافه کرد: کنتور هوشمند 3 برابر کنتور معمولی قیمت دارد و فقط برای مشترکان پرمصرف ارزش کنتور معمولی تعویضی، از قیمت کنتور هوشمند نصب شده کسر و ما به التفاوت مبلغ به صورت اقساط ماهیانه از مشترکان اخذ خواهد شد.

لهونیان با بیان اینکه تمام مشترکین کردستان با ولتاژ اولیه مجهز به کنتور هوشمند فهام هستند؛ گفت: با راه اندازی کنتورهای هوشمند طرح فهام برای همه مشترکین برق استان هزینه های مربوط به مراجعه مامورین قرائت لوازم مقدار گیری به درب اماکن از لیست هزینه های این شرکت حذف و این جبران هزینه، به مرور، دربخش های دیگری باهدف ارتقاء کیفیت خدمات، هزینه خواهد شد.

وی دربخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به راه اندازی مرکز پایش کنتورهای فهام اضافه کرد: دراین مرکز اطلاعاتی چون جریان، ولتاژ و ضریب بار به صورت سوابق ذخیره و رصد می شود و این مرکز قادر است درصورت لزوم دستور قطع و وصل و تنظیمات کنتور از راه دور را انجام دهد. ازمهمترین دستاورد این مرکزپایش، طرح های پاسخگویی بار طی ایام پیک سال است و می توان به صورت آنلاین مقدار مصرف مشترکین سنگین و مشترکان پرمصرف را رصد کرد و اطلاعات دقیق و لحظه ای از آن ها به دست آورد.

لازم به ذکر است است هدف از اجرای این طرح فراهم نمودن بستر اصلاح الگوی مصرف و امکان اعمال مدیریت بار از طریق بهره بردار شبکه درشرایط عادی و یا اضطراری است.

درحال حاضر بیش از 700هزار مشترک در کردستان از خدمات شرکت توزیع برخوردارند و تمام روستاهای بالای 5 خانوار جمعیت به شبکه سراسری متصل هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1894

به "نصب 8699 کنتور برق هوشمند در کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نصب 8699 کنتور برق هوشمند در کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید