نقش مردان در دوران شیردهی همسر

به گزارش تا بینهایت، شیردهی یکی از مهم ترین بخش های مراقبت از کودک است که می تواند در تمام طول عمر کودک تاثیرگذار باشد. تغذیه کودک با شیر مادر نه تنها موجب فراهم شدن همه مواد مغذی بدن در حال رشد کودک می گردد بلکه او را در مقابل بسیاری از بیماری ها مصون می نماید. خیلی از ما همه مزایای خوردن شیر مادر برای کودک را می دانیم اما آنچه

نقش مردان در دوران شیردهی همسر

نقش مردان در دوران شیردهی همسر

نویسنده:دکتر حسن امامی رضوی

شیردهی یکی از مهم ترین بخش های مراقبت از کودک است که می تواند در تمام طول عمر کودک تاثیرگذار باشد. تغذیه کودک با شیر مادر نه تنها موجب فراهم شدن همه مواد مغذی بدن در حال رشد کودک می گردد بلکه او را در مقابل بسیاری از بیماری ها مصون می نماید. خیلی از ما همه مزایای خوردن شیر مادر برای کودک را می دانیم اما آنچه از اهمیت زیادی برخوردار است این است که شیردهی نباید تنها به اسم یک مقوله مربوط به مادر تلقی گردد. شیردهی فرآیندی است که به طور غیرمستقیم موجب تاثیراتی روی جامعه، اقتصاد جامعه، مذهب و سایر عوامل فرهنگی اجتماعی و حتی هنجارها و ناهنجارهای اجتماعی می گردد وباید به آن به صورت امری مشارکتی نگریسته گردد، یعنی از سوی جامعه هم مورد حمایت قرار گیرد. عدم شیردهی از پستان معمولا به علت اطلاعات ناکافی زنان در خصوص اهمیت این مساله موضوع مهمی است. در بعضی جوامع مردان نقش مهمی در تصمیم گیری همه جنبه های زندگی زنان دارند. نقش مردان نه تنها در مساله بهداشت باروری از اهمیت وافری برخوردار است، بلکه شیردهی هم متاثر از نقش آنهاست. مطالعات گسترده نشان می دهد که زنانی که همسرشان آنها را در دوران شیردهی مورد حمایت قرار می دهند مدت طولانی تری به فرزند خود شیر می دهند و احساس امنیت و آرامش خاطر بیشتری تجربه می نمایند. مشارکت مردان در امر شیردهی مادر به نوزاد، حتی موجب بهبود شرایط زندگی آنها می گردد. طبق یک مطالعه اجرا شده در کشور نپال در سال 2008 میلادی، مشارکت مردان در مراقبت های دوران بارداری و مراقبت از نوزاد مورد آنالیز نهاده شد. 461 مرد 15 تا 59 ساله که حداقل 1 فرزند در زمان تحقیق داشتند مورد مطالعه نهاده شدند اطلاعات مردان، امکانات و روش های حمایتی و مشارکتی مردان، نحوه جست وجوی درمان مورد آنالیز نهاده شد. نتایج نشان داد که بیش از 78 درصد از مردان اهمیت شیردهی از پستان مادر را می دانند. 3/68 درصد آنها از تاثیر غذا مخصوصا غلات و حبوبات روی شیر مادر اطلاع دارند. این مطالعه تاثیر و مشارکت مردان را در امر شیردهی از 3 جنبه برجسته می نماید.

اول این که: تحصیلات یکی از مهم ترین عواملی است که ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با نقش مردان در حمایت از شیر مادر دارد. درواقع، تحصیلات نه تنها سبب آگاهی مردان از ضرورت تغذیه با شیرمادر می گردد بلکه یاری می نماید تا پدر به جنبه های مختلف زندگی سالم توجه بیشتری داشته باشد و حس مسوولیت پذیری در او بیشتر گردد.

دوم این که: رسانه های ارتباط جمعی هم در معین آثار مثبت مشارکت مردان در امر تغذیه با شیر مادر نقش مهمی دارند. درواقع، رسانه های ارتباط جمعی می توانند اهمیت شیرمادر را در سلامت کودک و مادر و بعلاوه سلامت جامعه نشان دهند.

و آخر این که: بحث و گفت وگو و ارتباطات بهتر والدین درک و جست وجوی درمان هرگونه مشکل بهداشتی و سایر موضوعات خانواده را راحت تر می نماید و این در مشارکت مردان در شیردهی به وسیله مادران تاثیر قابل توجهی دارد.

منبع: www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1795

به "نقش مردان در دوران شیردهی همسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مردان در دوران شیردهی همسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید