وامانده، روایت حمله گروهی به سفارت انگلیس

به گزارش تا بینهایت، صادق کرمیار در گفت وگو با خبرنگاران درباره رمان تازه منتشر شده اش، وامانده اظهار کرد: در ظاهر این رمان مهاجرت یک خانواده به شهر را روایت می نماید. موضوعی که در ایران کمتر به آن پرداخته شده است؛ با وجود این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از روستا های ما بیشترین مهاجرت را به شهر ها داشتند و اغلب در حاشیه شهرها مستقر شدند اما نویسندگان چندان به این امر اشاره نکرده اند.

وامانده، روایت حمله گروهی به سفارت انگلیس

نویسنده نامیرا درباره مضمون اثر تازه اش اظهار کرد: رمان وامانده به لحاظ مضمونی از موضوعات بسیاری سخن می گوید؛ از انسان هایی که کوشش می نمایند رو به جلو حرکت نمایند اما نمی دانند که برعکس به عقب می فرایند. همچنین این رمان از افرادی حرف می زند که می کوشند تا پیشرفت نمایند اما به نتیجه نمی رسند؛ از کسانی که متوجه نمی شوند یا دیر متوجه می شوند. این اثر حرکت جامعه ای را به تصویر می کشد که ریشه های خود را می خشکاند و جز واماندگی نتیجه ای ندارد.

این فیلمنامه نویس در پاسخ به این سوال که با توجه به این که داستان رمان وامانده به موضوع مهاجرت بعد از پیروزی انقلاب اشاره دارد آیا در ادامه آثار پیشین اوست و به مباحث جنگ، پیروزی انقلاب و هشت سال دفاع مقدس اشاراتی دارد یا خیر اظهار کرد: من این گونه نگاه نمی کنم که اثری تنها به موضوع دفاع مقدس می پردازد یا صرفا اجتماعی است؛ بلکه تصور من این است که همه این موضوعات به یکدیگر مرتبط هستند.

وی در ادامه اضافه کرد: در رمان وامانده هم مبحث انقلاب و هم موضوع دفاع مقدس وجود دارد؛ هم در آن به آرزوهای دختری اشاره شده است که تمام کوشش خود را می نماید تا در این شهر عظیم و بی درو پیکر، تهران، به آرزوهای خود برسد. درواقع همه این موضوعات به یکدیگر پیوند دارند و این رمان این پیوند را نشان می دهد.

او با اشاره به این که نمی توانم بگویم وامانده کاملا با آثار قبلی بی ربط است یا مربوط به آن ها است بیان نمود: از این جهت می گویم که فضای خاص دفاع مقدس چیز دیگری است و هنوز می توان حرف های بسیاری درباره آن زد و آثار بسیاری را به نگارش درآورد؛ کما این که هنوز افرادی درخصوص جنگ جهانی اول و دوم می نویسند و فیلم می سازند، درباره آن هشت سال نیز حرف های ناگفته بسیاری باقی مانده است که بعدها در قالب های مختلف هنری ارائه می گردد.

این نویسنده همچنین اظهار کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم و چه کوشش کنیم تا نویسندگان را در یک قالب و چهارچوب خاصی بگنجانیم در نهایت این اتفاق خواهد افتاد که بسیاری از حرف های مگویی که هنوز هم نمی توان درباره دفاع مقدس عنوان نمود روزی در قالب های مختلف هنری بیان می گردد.

صادق کرمیار در خاتمه گفت: رمان وامانده داستان روز است و در دهه 90 اتفاق می افتد. این اثر پیچ و خم های خاص خود را دارد و با نگاه سیاسی نیز تلفیق شده است؛ از جمله مسئله حمله گروهی به سفارت انگلیس یا عربستان. وامانده به موضوعات مختلفی در یک انسجام داستانی پرداخته که همه این مضامین را در دل خود می گنجاند.

انتشارات گستره رمان وامانده اثر صادق کرمیار را در 336 صفحه و با قیمت 60000 تومان منتشر نموده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1155

به "وامانده، روایت حمله گروهی به سفارت انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وامانده، روایت حمله گروهی به سفارت انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید