انتها سیلندر به دوشی در هرمزگان

استانی که به نظر می رسد با توجه به منابع غنی نفت و گاز و دارا بودن بزرگ ترین پالایشگاه های گاز باید از حداقل زیرساخت های صنعتی و معدنی نظیر گاز غنی باشد از اصلی ترین زیرساخت توسعه صنایع یعنی گاز شهری بی بهره است؛

انتها سیلندر به دوشی در هرمزگان

به گزارش خبرنگاران، سال جاری با آغاز و تکمیل پروژه های گازرسانی در شهر و روستاهای استان، نوید انتها روزهای سیلندر به دوشی به مردم این مرز و بوم داده شد و زمان زیادی نمانده تا هرمزگانی ها برای تأمین سوخت مصرفی خود مجبور نباشند سیلندر به دوش، گاز مصرفی خود را تا منازلشان حمل

نمایند. بنا بر آخرین خبرها، هم اکنون امکان دسترسی 22هزار و 500 خانوار در بندرعباس به گاز شهری فراهم شده که حدود 10درصد از این تعداد برای دریافت اشتراک اقدام نموده اند. مدیرعامل شرکت گاز هرمزگان با اعلام این مطلب به ایرنا گفت: گازرسانی به شهر بندرعباس در قالب 9 فاز تا انتها سال 1400 به انتها می رسد.

  • 5 پروژه با اعتبار 44 میلیارد تومان

فؤاد حمزوی با اشاره به طرح های این شرکت در هفته دولت سال جاری گفت: گازرسانی به روستای هلر قشم، شهر درگهان قشم، روستاهای محمدآباد و نجات آباد، شهر دشتی و فاز دوم شهر بستک در مجموع با اعتبار 44 میلیارد تومان مهم ترین طرح های گازرسانی این استان بود. وی اضافه نمود: بزرگ ترین طرح، گازرسانی به شهر درگهان و روستای هُلُر در قشم بود که با اعتبار 22 میلیارد تومان انجام شد.

حمزوی با اشاره به تکمیل عملیات گازرسانی در بندرعباس به عنوان مرکز استان توضیح داد: عملیات اجرایی فاز 6 و 7 گازرسانی شهر بندرعباس با 60 میلیارد تومان اعتبار اولیه در چند روز آینده آغاز می گردد که هزینه آن تا مرحله انتهای به 100 میلیارد تومان خواهد رسید. وی ادامه داد: فاز 4 و 5 نیز در مراحل انتهای هستند و تا دهه فجر سال جاری به بهره برداری می رسند که در مجموع 30 هزار خانوار را تحت پوشش قرار می دهند.

  • هزینه 3 میلیون تومانی برای گازکشی به هر خانه

مدیرعامل شرکت گاز هرمزگان گازکشی درون خانه ها را که بر عهده مردم است، بین 2 تا 3 میلیون تومان و هزینه اشتراک و نصب کنتور را 212 هزار تومان خاطرنشان کرد و از برنامه ریزی برای دادن تسهیلات کم بهره به مردم برای گازکشی منازل اطلاع داد.

  • مسئولیت شهرداری در ترمیم حفاری ها

حمزوی ادامه داد: چون کار عمرانی و حفاری و لوله گذاری خیابان ها و معابر را شرکت گاز آغاز می نماید، مردم فکر می نمایند انتها کار نیز به عهده این شرکت است در حالی که شرکت گاز پول ترمیم و آسفالت مجدد را حتی زودتر از موعد به شهرداری پرداخت می نماید و سازمان عمران شهرداری موظف به انجام این عملیات است که انجام نشده و منجر به نارضایتی مردم شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان هرمزگان اضافه نمود: 20 درصد شهر بندرعباس در مدت 8 سال گازرسانی شده و 80 درصد باقی مانده قرار است ظرف 2 سال گازرسانی گردد. شهرداری متعهد شده گروه های ترمیم آسفالت خود را افزایش دهد تا میزان نارضایتی مردم به حداقل برسد. مدیرعامل شرکت گاز استان هرمزگان اضافه نمود: شرکت گاز استان هرمزگان تعامل خوبی با شهرداری دارد و امیدواریم سرعت ترمیم آسفالت ها و بازسازی معابر توسط شهرداری به اندازه سرعت پیشرفت گازرسانی باشد.

وی توضیح داد: در صورت عقب ماندن شهرداری از ترمیم و آسفالت مجدد حفاری ها، شرکت گاز آماده است این بخش را نیز بر عهده بگیرد. حمزوی همچنین اضافه نمود: فاز10 برای گازرسانی بافت فرسوده شهر بندرعباس در نظر گرفته شده که تا زمانی که پروژه های بهسازی این مناطق توسط شهرداری و مسکن شهرسازی به انتها نرسند، شرکت گاز امکان اجرای گازرسانی نخواهد داشت.

  • تأمین 100 درصدی گاز توانیر

حمزوی درباره مسائل زیست محیطی نیروگاه توانیر در غرب بندرعباس به دلیل استفاده از مازوت توضیح داد: در گذشته محدودیت هایی برای تأمین گاز صنایع غرب بندرعباس وجود داشت که در سال 95 رفع شد و هم اکنون آماده ایم احتیاج گازی این نیروگاه را 100 درصد تأمین کنیم. وی اضافه نمود: اگر موازنه فراوری و مصرف سوخت کشور در بعضی فصول منفی گردد، مجبور می شویم مصرف صنایع را کاهش دهیم و به سمت سوخت دوم ببریم. مدیرعامل شرکت گاز استان سهم گاز در سبد انرژی استان را حدود 60 درصد خاطرنشان کرد که میانگین کشوری این سهم بین 65 تا 70درصد است.

  • هرمزگان، دومین شرکت گاز سودآور کشور

حمزوی درباره رتبه سودآوری این استان در حوزه گاز و انرژی اعلام کرد: شرکت گاز هرمزگان در سال 97 حدود 6 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب و در سال 96 حدود 6 میلیارد و 780 میلیون متر مکعب گاز فروخت و بعد از بوشهر دومین شرکت گاز سودآور کشور است. وی پیش بینی کرد سال 98 میزان فروش گاز به 6 میلیارد و 900 میلیون متر مکعب افزایش یابد و اضافه نمود 13 تومان به ازای هر متر مکعب فروش گاز سهم استان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 319

به "انتها سیلندر به دوشی در هرمزگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها سیلندر به دوشی در هرمزگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید