یادگیری دانش آموزان با چه روش هایی تقویت می گردد؟

به گزارش تا بینهایت، یادگیری موثر و اصیل به دانش آموزان نیازمند مهارت و اصولی است که باید در سیستم آموزشی به آن توجه گردد.

یادگیری دانش آموزان با چه روش هایی تقویت می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، به نقل از چالک، کدام درس ها می تواند مؤثرترین درس را بسازد؟ یادگیری کاری که یک مهندس با خواندن کتاب انجام می دهد یا با حل یک مشکل مهندسی واقعی؟ اولی همان چیزی است که ما معمولاً از کلاس های درس خود انتظار داریم، دومی یک رویکرد یادگیری با انجام به نام یادگیری معتبر را توصیف می نماید.

دانش آموزان در هنگام رسیدگی به مسائل دنیای واقعی که به آن ها اهمیت می دهند، برای یادگیری بیشتر احساس مشارکت و انگیزه می نمایند و در نتیجه، آموخته های خود را به خاطر می آورند تا بتوانند آن را به طور مؤثرتری در آینده به کار گیرند.

یادگیری معتبر به معنای درگیر شدن و عملی شدن است؛ یادگیری معتبر را به عنوان یادگیری واقعی در نظر بگیرید، این یادگیری وابسته به تجربه ای است که فرد به دست می آورد نه کتاب درسی که مطالعه می نماید.

برای ایجاد مهارت ها، دانش و رفتار های معنادار دانش آموزان باید از یک محیط واقعی یا شبیه سازی شده استفاده کرد. این سناریو ها را برای دانش آموزان خود تصور کنید:

یادگیری جمع و تفریق نه با تکمیل برگه ها در پشت میز، بلکه با اجرای یک فروش پخت در هنگام ناهار.

مطالعه پرندگان نه با تماشای یک ویدیو، بلکه با مستندسازی مهاجرت محلی و به اشتراک گذاری نتایج با یک سازمان محلی پرنده نگری.

با این روش، آن ها نه تنها با موضوع درگیر می شوند تا چیزی ملموس ایجاد نمایند، بلکه هر چیزی را که در این تجربه دخیل است را نیز یاد می گیرند. انجام تحقیقات عمیق و ایجاد طرح، مدیریت تدارکات تامین و تحویل، یافتن و برقراری ارتباط با کارشناسان، ایجاد روابط با سازمان های اجتماعی و قیمت گذاری و فروش محصولات و خدمات از جمله مهارت هایی است که دانش آموزان می توانند در کنار تجربه خود آن را کسب نمایند و در عین حال، آن ها به استاندارد های مشخص شده در برنامه درسی خود دست می یابند. خواندن، نوشتن، ریاضیات، تاریخ و ... از عناصر مهم در ایجاد تجربیات یادگیری معتبر هستند.

بنابراین چه چیزی باعث می گردد که یادگیری معتبر تاثیرگذار باشد؟ ما هشت اصل کلیدی را جمع آوری نموده ایم که می توانید در برنامه ریزی درسی خود از آن ها بهره ببرید:

فعالیت های معنادار:

کار دانش آموز مستقیماً به دنیای واقعی متصل می گردد. فعالیت ها برای کشف علایق دانش آموزان، ایجاد بحث های معنادار، ایجاد ارتباط در سطح عاطفی و حل مسائل مرتبطی که در یک جامعه به آن ها اهمیت می دهند، طراحی شده اند.

نتیجه مفید:

دانش آموزان یک محصول یا نتیجه با کیفیت از ایده تا تکمیل ایجاد می نمایند؛ و آن ها این کار را درست مانند حرفه ای ها انجام می دهند.

یک مخاطب واقعی وجود دارد:

دانش آموزان آن نتیجه را به گروه مشخصی از ذینفعان دنیای واقعی ارائه می نمایند. بله، ممکن است پدر و مادر باشند، اما می تواند یک محله، یک جامعه تجاری، یک انجمن ورزشی یا حتی مدرسه باشد.

دانش آموزان آزادی دارند:

در یادگیری معتبر، معلمان کمتر به عنوان مربیانی عمل می نمایند که آموزش را ارائه می دهند. در عوض، آن ها راهنمایانی هستند که مهارت های دانش آموزان را راهنمایی می نمایند و آن ها کنجکاوی ها را تشویق می نمایند.

هیچ پاسخ درستی وجود ندارد:

دانش آموزان می توانند راستا های متعددی را به سمت راهکاری که خودشان تعریف می نمایند انتخاب نمایند. آن ها در تعامل، تفسیر و تأمل در رویکرد های مختلف آزادند و با هم تصمیم می گیرند که کدام را دنبال نمایند.

همکاری:

دانش آموزان در گروه های کوچک و بزرگ برای تصمیم گیری و تکمیل وظایف با هم کار می نمایند. آن ها بعلاوه با شرکای جامعه خود کار می نمایند تا کار خود را به نتیجه برسانند.

یادگیری زمان می برد:

یادگیری واقعی یک یادگیری پیچیده است و یک شبه اتفاق نمی افتد. دانش آموزان برای شناسایی یک مشکل، آنالیز راهکار و راه اندازی چیز جدیدی در دنیا به زمان احتیاج دارند.

کل فرضیه یادگیری معتبر این است که دانش آموزان وقتی کاری را انجام می دهند که به آن اهمیت می دهند انگیزه بیشتری برای یادگیری داشته باشند و بیشتر درگیر آن یادگیری هستند. چیزی که بر دنیای اطراف آن ها تأثیر می گذارد؛ بنابراین وقتی اهمیت می دهند، مالکیت را به دست می گیرند. وقتی مالکیت را در دست می گیرند، نتیجه ای باکیفیت به دست می آورند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1923

به "یادگیری دانش آموزان با چه روش هایی تقویت می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادگیری دانش آموزان با چه روش هایی تقویت می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید