26پس لرزه تا ساعت 6 صبح رخ داد، چرا زلزله ربطی به آتشفشان نداشت

به گزارش تا بینهایت، دکتر محمد تاتار معاون پژوهشی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد زلزله شب گذشته گفت: در ساعت 23:30 دقیقه پنج شنبه یک پیش لرزه 2.9 ریشتری داشتیم که تقریباً بعد از آن یک زلزله 5.1 ریشتری رخ داد.

26پس لرزه تا ساعت 6 صبح رخ داد، چرا زلزله ربطی به آتشفشان نداشت

وی با بیان اینکه اگر بعد از این زلزله 5.1 ریشتری زلزله ای با بزرگای بیشتر رخ می داد می توانستیم بگوییم 5.1 ریشتری یک پیش لرزه بوده، گفت: اما با توجه به اینکه تا ساعت 6:00 صبح 26 پس لرزه در همان نقطه رخ داد می توانیم بگوییم عملا زمین لرزه 5.1 زمین لرزه اصلی بوده است.

تاتار با تأکید بر اینکه دقت مکان یابی این زمین لرزه ها در کشور بالاست، اظهار داشت: بعد از این پیش زمین لرزه، زلزله و پس لرزه ها، مکان یابی در اطراف تهران با دقت بالایی ثبت می گردد.

به گفته وی تا ساعت 6:30 صبح بزرگترین زمین لرزه با بزرگای 3.9 ریشتر بوده است که با این ویژگی ها می توان گفت زمین لرزه 5.1 ریشتری همان زمین لرزه اصلی بوده و احتمال وقوع زلزله های بزرگتر بسیار کم است.

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تأکید بر اینکه خیلی وقتها، زمین لرزه ها می توانند گسل های دیگر را فعال کند، توضیح داد: شواهدی در این خصوص ندیدیم و این احتمال وقوع زلزله بعدی را خیلی کمتر می نماید.

وی با بیان اینکه این گسل سابقه فعالیت زیادی داشته است، اضافه نمود: طی 100 سال گذشته در این نقطه زلزله ای به این بزرگی نداشتیم و بزرگترین آن 4-4.5 ریشتر بوده که در این مقیاس زمین لرزه زیادی اتفاق افتاده است.

تارتار گفت: زمین لرزه شب گذشته طبیعی و با ساز و کاری تعیین بوده است؛ انتظار وقوع این زمین لرزه ها را از این گسل داریم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: ساز و کار کانونی برای زمین لرزه با گسل مشا همخوانی داشت. زمین لرزه بخشی از گسل مشا بود.

وی با تأکید بر اینکه زمین لرزه پدیده پیچیده ای است، گفت: ما معمولاً اطلاعاتی را براساس سابقه زلزله در منطقه یا لرزه خیزی مشابه در سایر مناطق را ارائه می دهیم. اما در بسیاری از موارد پیش می آید که زمین رفتار غیرطبیعی نشان می دهد.

تاتار اظهار داشت: معمولاً زلزله تا مدت ها پس لرزه هایی دارد که این فرایند ادامه خواهد داشت.

زمین لرزه ربطی به آتشفشان ندارد

معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در مورد مقیاس پس لرزه ها گفت: بعد از زمین لرزه اصلی تا مقیاس 1-1.5 ریشتر هم در آن منطقه مکان یابی می گردد که به دلیل زلزله شب گذشته این مکان یابی آغاز شده است.

وی با بیان اینکه پس لرزه هایی بعد از زلزله 5.1 ریشتر اتفاق افتاده، توضیح داد: بزرگترین این پس لرزه ها 3.9 ریشتر در همان نقطه بوده است؛ اگر پس لرزه ای با مقیاس 4 ریشتر در همان نقطه هم رخ دهد، عجیب نیست که تا این مقیاس در تهران هم احساس خواهد شد.

تاتار تأکید کرد: احتمال وقوع زلزله بزرگتر از 5.1 ریشتر بسیار کم است ولی صفر نیست.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در مورد ارتباط زلزله و آتشفشان گفت: این زلزله هیچ ارتباطی با آتشفشان ندارد زیرا این زمین لرزه گسل تعیینی داشته و با اطمینان بالای 90 درصد می توانیم بگوییم که این زمین لرزه ها از گسل مشا بوده است.

تاتار گفت: تا به امروز هیچ زمین لرزه ای آتشفشانی را فعال نکرده است؛ اگر آتشفشانی فعال گردد همزمان با آن زمین لرزه ای را احساس می کنیم که این زمین لرزه با زمین لرزه ای حاصل از حرکت گسل ها، تفاوت دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 979

به "26پس لرزه تا ساعت 6 صبح رخ داد، چرا زلزله ربطی به آتشفشان نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "26پس لرزه تا ساعت 6 صبح رخ داد، چرا زلزله ربطی به آتشفشان نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید