8 حقیقت جالب روسیه برای مسافران

به گزارش تا بینهایت، کشور روسیه و مردم آن دارای ویژگی های جالبی هستند که ممکن است با تصورات خیلی از خارجی ها تفاوت داشته باشند.

8 حقیقت جالب روسیه برای مسافران

زمان آن رسیده که تمام آن تصورات قبلی در خصوص روسیه را که از جنگ سرد ناشی شده اند، دور بریزیم& چرا که تعداد زیادی از مسافرینی که به این کشور رفته اند، از حقایقی جالب در خصوص روسیه و مردم آن گفته اند که در این مقاله می خواهیم به 8 مورد از این حقایق جالب بپردازیم.

1. سیستم حمل و نقل

خیلی از گردشگران خارجی از مقدار بالای نظم و پاکیزگی حمل و نقل عمومی در شهرهای مهم روسیه متعجب می شوند. یکی از این خارجی ها به نام بوریس هاوتورگ (Boris Hawthorgh) در این رابطه می گوید:

قطاری که از فرودگاه به سمت مرکز شهر مسکو حرکت می کرد، بسیار تمیز، کارامد و سریع بود. ای کاش ما در پاریس هم چنین وسیله ارتباطی کارامدی بین شهر و فرودگاه داشتیم.

متروی شهر مسکو نیز خیلی ها را تحت تاثیر قرار می دهد. مسافری به نام روئلوف اوستینگ (Roelof Oosting) در این باره می گوید:

متروی مسکو یک بهشت خالص، مقرون به صرفه و تمیز است! ایستگاه ها بزرگ بوده و برخی از آن ها شبیه کاخ هستند و زیبایی آن ها با لوسترها و نقاشی های آبرنگی روی دیوارها تکمیل می گردد.

2. خدمت رسانی ویژه

هنگاهی که روسی ها یک فرد بیگانه را می بینند، معمولا لبخند نمی زنند. اما پشت این ظاهر یخی بسیاری از آنان، یک شخصیت مهربان و بزرگوار وجود دارد. اوستینگ (Oosting) در خصوص این موضوع نیز این گونه شرح می دهد:

خانمی که صندوقدار بار است، گارسون شما یا راننده های تاکسی، همه و همه به گونه ای هستند که گویی در حین اینکه مشغول انجام کار مهمی بودند، شما برایشان مزاحمت ایجاد نموده اید! انگار آه کشیدن و ناراحت بودن یکی از ملزومات کار برای آن ها است. اما هنگامی که شما به عنوان یک مشتری ثابت و آشنا برایشان شناخته شدید (که به طبع مدتی زمان می برد) آن ها به طور غیرمنتظره ای صمیمی تر شده و آغاز به لبخند زدن می نمایند.

3. دوستی اسرارآمیز از جنس روسی

با وجود همه این اوصاف، مردم روسیه علی رغم آن چهره های غمناک شان، معمولا به مردم نیازمند یاری می نمایند، بدون این که چیزی را در عوض آن درخواست نمایند. مسافری به نام سوزان (Suzan) این خاطره را از روسیه به یاد آورده و نقل می نماید:

به محض رسیدن من به فرودگاه شرمتیوو (Sheremetyevo Airport) سوار قطار سریع السیر به مقصد مسکو شدم. من کنار یک مرد روسی با چهره و شمایل آسیایی نشسته بودم. به علت این که نمی دانستم که آیا مسکو مقصد آخر است یا نه، نگران بودم. این موضوع را به زبان روسی ولی در سطح بدی از آن مرد پرسیدم و او خیلی ساده و با یک چهره جدی پاسخ داد. وقتی که به مقصد رسیدیم، او پیشنهاد داد که چمدان من را حمل کند و جهت به سمت ورودی مترو را نیز به من نشان داد. با این که او خودش قصد رفتن به مترو را نداشت و جهتش متفاوت از من بود، ولی حتی وارد ایستگاه مترو شده و برای من یک بلیط هم خرید! وی سپس از این که من ادامه جهتم را بلد باشم اطمینان حاصل کرد و پول بلیطی که خریده بود را نیز از من درخواست نکرد. او سپس دستی تکان داد و رفت. من متحیر شده بودم.

4. ترافیک

مسکو شهری مهیج و در برخی اوقات ترسناک است. شخصی به نام راهول (Rahul) از هند، در این مورد چنین می گوید:

من از عریض بودن زیاد خیابان ها در مرکز شهر مسکو شگفت زده بودم. برخی از این خیابان ها در زمان جنگ برای فرود آمدن هواپیماها ساخته شده بودند. 16 لاین ترافیک شدید چیزی شبیه به جشن دیوالی (Diwali) (جشن نورها در هند) است ولی وقتی شما بخشی از این ترافیک هستید، اصلا چیز خوبی نیست!

اما، علی رغم ترافیک خسته نماینده و طاقت فرسا، هنوز هم مردم روسیه خودروهای شاسی بلند بزرگی می خرند.

5. مهم نیست چه کسی هستید

شخصی به نام سایکات (Saikat) اهل هندوستان در خصوص تجربه خود از روسیه این اظهارنظر را دارد:

برخلاف خیلی از کشورهای غرب، روسیه با اختلاف، کمترین مقدار نژادپرستی را در میان کشورهایی که من به آن ها سفر نموده ام، دارد. در حالت کلی، رنگ پوست، نژاد یا زبان شما برای مردم روسیه تا زمانی که با آن ها خوب باشید، هیچ اهمیتی ندارد.

6. ماموران پلیس و نیروهای حفاظتی روسی

جرج درنیگ (George Drennig) از اتریش می گوید:

نیروهای امنیتی همه جا هستند.

حق با اوست. تعداد بسیار زیادی پلیس و نیروهای امنیتی در روسیه وجود دارند. (علت اصلی این تعداد بالای نیروهای نظامی در روسیه آسان بودن نسبی گذراندن تحصیلات نظامی و اشتغال در این زمینه در کشور روسیه است.)

7. کلیساها همه جا هستند!

در روسیه، تعداد کلیساها که حدود 40 هزار است، تقریبا با تعداد بیمارستان ها برابری می نماید. مسافری به نام آماندا (Amanda) از اوهایو در این رابطه در جایی چنین نوشته است:

وقتی به روسیه فکر می کنم، کلیساها اولین تصویر فکری من از آن کشور نیستند. ولی اجازه بدهید خدمت تان عرض کنم که کلیساها در همه جای روسیه هستند. نمی دانم چرا این قضیه برایم خیلی شگفت انگیز بود (شاید به این خاطر که می دانستم در شوروی سابق، دین امری ممنوع بود.) ولی من کاملا با تماشا این کلیساها، کلیساهای جامع و صومعه های زیبا در روسیه تحت تاثیر قرار گرفتم.

8. دیگر فقط بلوک های آپارتمانی یکنواخت دوره شوروی را نمی بینید

گردشگری به نام هاروی اسمیت (Harvey Smith) می گوید:

خیلی از آمریکایی ها یک سری عقاید اولیه قطعی در خصوص روسیه دارند. ما این کشور را با کمونیسم و جنگ سرد مرتبط می دانیم. بعلاوه در فکر مان تصاویری از ساختمان های زشت دوره شوروی و محلی های نه چندان مجذوب نماینده آن داریم.

در حقیقت حق با هاروی است. شما در سراسر روسیه میراث برجا مانده از دوره شوروی را خواهید یافت. ولی بعلاوه معماری هایی باورنکردنی مربوط به قبل از انقلاب بلشویکی را نیز در روسیه خواهید دید. به طور نمونه، آماندا که پیش از این نام او را آوردیم، در این مورد چنین می گوید:

به عنوان مثال، در شهر سن پترزبورگ، خیابان های عریض و نقاشی های باروک من را به یاد شهر پاریس انداخت.

منبع: کجارو / rbth.com
انتشار: 19 اسفند 1400 بروزرسانی: 19 اسفند 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1973

به "8 حقیقت جالب روسیه برای مسافران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 حقیقت جالب روسیه برای مسافران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید