آب و راه دو محور اصلی توسعه هستند، بیش از 100 پروژه ریز و درشت در اولویت قرار گرفته است

به گزارش تا بینهایت، خبرنگاران/لرستان استاندار لرستان، با اشاره به اینکه در سفر اخیر رئیس جمهور به استان بیش از 100 پروژه ریز و درشت در اولویت قرار گرفته است، گفت: در این میان آب و راه به عنوان محورهای توسعه در اولویت قرار دارند.

آب و راه دو محور اصلی توسعه هستند، بیش از 100 پروژه ریز و درشت در اولویت قرار گرفته است

فرهاد زیویار، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما در رابطه با روان آب ها از سهم خودمان استفاده نمی کنیم.

وی ادامه داد: اگر سدهایی که از 10 درصد تا 90 درصد پیشرفت دارند، تکمیل شده و مورد حمایت قرار بگیرند، تقریباً یک میلیارد مترمکعب به ذخایر آب لرستان اضافه می شود که تا 10 تا 20 کفایت می کند.

زیویار، با اشاره به این که ما دو سد مهم معشوره و بختیاری را داریم، عنوان کرد: تفاوت بین این دو سد این است که هزینه ساخت و تکمیل سد معشوره حدود 100 هزار میلیارد تومان است، که خود بنده اولویت اول خود را براساس توان خود قرار می دهیم یعنی سدی که چندین شهر را تحت پوشش قرار می دهد.

استاندار لرستان، ادامه داد: آب محور توسعه است و اگر نباشد گردشگری، زندگی و معاش رونق پیدا نمی کند، همین منطقه کوهدشت به یک منطقه پرخطر تبدیل شده چراکه نخبگان از استان خارج شده در صورتی که اگر به کوهدشت نخبه پرور توجه کنیم با خیلی از شهرهای بزرگ کشور بهتر است.

وی با اشاره به اینکه در استان ظرفیت هایی داریم که قابل مقایسه با چیزی نیست، شرح داد: آب خیلی مهم است مخصوصاً جاهایی که ما امکان راه اندازی و تکمیل پروژه هایمان را داریم.

زیویار ادامه داد: سد معشوره حدود یک میلیارد متر مکعب و سد بختیاری به تنهایی پنج میلیارد مترمکعب به بالا امکان ذخیره سازی آب را دارد، ساخت آن برق آبی بوده و بزرگترین سد دنیا به شمار میرود اما امکان ساخت آن فعلاً وجود ندارد.

این مسئول گفت: به جز سد بختیاری هرکدام از طرح ها تکمیل و طی چهار ساله به بهره برداری برسد مسائل استان در این حوزه از نظر زیرساختی حل می شود.

استاندار لرستان، افزود: دیگر محور توسعه در استان راه است، لرستان بدون راه در بن بست واقع شده است، لرستانی که در یک دوره ای به کوریدور شامل به جنوب معروف بوده، کوریدور شرق به غرب فعلاً روی کاغذ است و تا برخی از پروژه ها تکمیل نشود این موضوع مورد استفاده قرار نمی گیرد.

وی شرح داد: ماحصل راه، فرودگاه و راه آهن خیلی برکات و ثمراتی را در بر دارد، ماحصل آن ها گردشگری است، در حال حاضر پروازهای منظمی در استان وجود ندارد، ماحصل راه آهن بندر خُشک، اشتغال و ... است.

زیویار عنوان کرد: در سفر استانی رئیس جمهور حدود 100 پروژه خُرد و درشت در حوزه هتی مختلف کشاورزی، شیلات، راه های فرعی و اصلی، مطالبات سیل و... در دستور کار قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1400 بروزرسانی: 16 دی 1400 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 1904

به "آب و راه دو محور اصلی توسعه هستند، بیش از 100 پروژه ریز و درشت در اولویت قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب و راه دو محور اصلی توسعه هستند، بیش از 100 پروژه ریز و درشت در اولویت قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید