زنوزی: استقلال را به من پیشنهاد دادند اما گفتم اولویتم تراکتور است، برخی باشگاه ها از جیب 80 میلیون ایرانی هزینه می کنند

به گزارش تا بینهایت، محمدرضا زنوزی، مالک باشگاه تراکتور مدعی شد در زمان ریاست علی سعیدلو در سازمان تربیت بدنی واگذاری مالکیت باشگاه استقلال به او پیشنهاد شده بود.

زنوزی: استقلال را به من پیشنهاد دادند اما گفتم اولویتم تراکتور است، برخی باشگاه ها از جیب 80 میلیون ایرانی هزینه می کنند

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا زنوزی ضمن بیان این مطلب گفت: باشگاهداری در ایران واقعاً ورشکسته است، دلیش هم باشگاهداری دولتی است. امکاناتی که می توانستند ایجاد کنند تا باشگاه ها سودده شوند باعث شده این اتفاقات رخ دهد. وقتی شما از جیب خودتان هزینه نکنید، این اتفاقات رخ می دهد.

وی در مورد اینکه آیا به نظرش الگوی خصوصی سازی باشگاه تراکتور برای دو باشگاه مطرح پایتخت نیز اجرا خواهد شد، گفت: زمان ریاست سعیدلو در سازمان تربیت بدنی پیشنهاد مالکیت باشگاه استقلال را به من دادند، اما من قبول نکردم و گفتم گسترش فولاد را در اختیار دارم. آنجا گفتم اگر قرار است در تیم های پرطرفدار وارد شوم الویت اول و آخرم تراکتور است. من آن پیشنهاد را قبول نکردم.

مالک باشگاه تراکتور یادآور شد: من از سال 75 در حال تیمداری هستم. از فوتسال کارم را شروع کرده و تا الان به تراکتور رسیده ام. شاید این ایراد وجود داشته باشد که فلانی ورزشی نیست. ورزشکار قرار است ورزش کند، اما به ندرت پیدا می شود ورزشکاری در زمینه بیزنس هم وارد شود و پیروز باشد. هر کاری باید به کننده آن واگذار شود. شما در دنیا باشگاه های پیروز را نگاه کنید. کدام مدیر پیروزی ورزشی بوده است؟ شاید 80 درصد باشگاه ها مدیران بیزنس منی دارند که ورزش را مالی کرده اند. الان صاحبان رئال مادرید و منچستر آیا ورزشی هستند؟ این کارها، آدم حرفه ای خودش را می خواهد. کسی را می خواهد که از این فوتبال پول دربیاورد. هم تیمش را پیروز کند و هم به سهامداران خود سود برساند. در غیر این صورت همین می شود که الان ما در آن دست و پا می زنیم.

زنوزی درباره اینکه آیا از شرایط مالی تیمش راضی است یا خیر، گفت: من از شرایط تراکتور خیلی راضی هستم. طرفدار و تیم خوبی داریم، اما شاید رسانه نداشته باشیم. خیلی رُک بگویم، چند تیم هستند که فضای رسانه ای ایجاد کرده اند تا دیگر تیم ها تلاش کنند و آنها قهرمان شوند.

وی در مورد فرهنگ سازی در باشگاه تراکتور و تنش های ایجاد شده بین طرفداران این تیم که رو به کاهش است، گفت: ما سعی خودمان را در این زمینه انجام داده ایم. از زمانی که من آمده ام ببینید چقدر تغییر ایجاد شده است. در بازی هفته گذشته مقابل پرسپولیس ببینید وضعیت چطور بود. شاید من در کارهای دیگر زندگی ام بیشتر پیروز باشم، اما در فوتبال چیزهای دیگری هم وجود داردکه تأثیرگذار است. این سیستم این طور بنا شده است و زمان می برد تا تغییر در آن ایجاد شود. الان مدیریت ها رنگی است. حتی در رسانه هم رنگی است. وقتی یک مجری می گوید فلان تیم با تیم ما بازی دارد، یعنی چه؟!

مالک باشگاه تراکتور در واکنش به سؤالی در مورد حضور مربیان باتجربه در تیم تراکتور توضیح داد: فقط برای ما این طور است؟ در پرسپولیس و استقلال این طور نیست؟ آنها هم همین وضعیت را دارند، اما وقتی برای تیم ماست، همه چیز درشت نمایی می شود. سال گذشته همین اتفاق برای استقلال هم رخ داده بود، اما متأسفانه برای تراکتور بولد می شود. مثلاً ما بازیکن باکیفیت و گرانقیمتی را با قیمت خوب جذب کرده ایم. این هنر یک انسان بیزنس من است، اما در رسانه ها تیم ما را لاکچری می دانند. ریال به ریال هزینه در تراکتور حساب و کتاب دارد. شاید تیم ما بین سه یا چهار تیم پر هزینه باشد، اما هنر من این است که گران را ارزان می خرم. این هنر من است. خیلی خوشحالم که رسانه ها این موضوع را بولد می کنند.

زنوزی ادامه داد: سوابق من نشان می دهد تیم های من از نظر بهداشت مالی همیشه سالم بوده اند. بعضاً در رسانه ها می گویند در تراکتور دلالی وجود دارد، دلالی در باشگاهی می تواند باشد که آن باشگاه فقط هزینه می کند و کسی نیست نظارت کند. من دلالی را رد نمی کنم، اما دلال نمی تواند از جیب من بزند، چون من برای ریال به ریال پولم زحمت کشیده ام. من به باشگاه های غیرخصوصی کاری ندارم. شاید آنها هزینه را بالا می برند، اما باشگاه های خصوصی این طور نیست. شما کیفیت بازیکنانی را که ما امسال آورده ایم، نگاه کنید. شما قیمت بازیکنان را در سایت ترانسفر مارکت نگاه کنید و ببینید ما با چه قیمتی بازیکن آورده ایم.

وی که با برنامه ورزش و مردم شبکه یک سیما صحبت می کرد در رابطه با مالکیتش بر دو باشگاه تراکتور و ماشین سازی و شائبه هایی که در این خصوص وجود دارد، گفت: الان هم می گویم، هر کسی ماشین سازی را می خواهد بیاید من همین طور این تیم را واگذار می کنم. این تیم را نگه داشتم که لیگ ضربه نخورد. این حرف ها بیشترش تولید شما رسانه هاست. الان وزارت صنایع هشت تیم دارد، وزارت ورزش دو تیم دارد. ما همه چیزمان به همه چیزمان می آید.

مالک باشگاه تراکتور افزود: من الان می خواهم ماشین سازی را واگذار کنم، اما تیم های دیگر یکسری امکانات دارند که ما نداریم. آنها وزارت ورزش را دارند و از جیب 80 میلیون ایرانی هزینه می کنند. آیا طرفدار 30 میلیونی تراکتور راضی هستند از جیب شان برای این دو تیم هزینه شود؟ آیا طرفداران سپاهان راضی هستند؟ مگر صد درصد ایران طرفدار استقلال و پرسپولیس هستند که از جیب صد درصد مردم هزینه این دو تیم می کنند؟ قطعاً طرفداران خود استقلال و پرسپولیس هم به این وضعیت راضی نیستند. اگر این دو تیم هم خصوصی شوند نظارت روی آنها بیشتر خواهد شد. من گله ای هم از صداوسیما دارم. الان طرفدار تراکتور این گلایه را دارند که چرا صداوسیما در پخش زنده شبکه سه تبعیض قائل می شود. سال گذشته پُر طرفدارترین تیم لیگ برتر کدام تیم بود؟ قطعاً تراکتور، ما در تمام ایران طرفدار داریم. حتی در تهران هم 50 درصد استادیوم در اختیار ماست. در یکی، دو بازی حتی طرفداران مان در تهران هم بیشتر از حریف بودند، اما باز هم در پخش زنده بازی ها تبعیض می شود.

اکنون سازمان لیگ به دنبال اجرای قانون 90 درصد به 10 درصد برای طرفداران تیم میزبان است.، مالک باشگاه تراکتور در واکنش به طرح این موضوع گفت: آیا برای پیکان و سایپا هم قانون 90 به 10 اجرا می شود؟ اگر اجرا نمی شود پس انتظار نداشته باشید برای دیگران هم این قانون اجرایی شود.

وی در ادامه با اشاره به تأسیس استادیوم اختصاصی تیم تراکتور یادآور شد: ما در حال پیگیری دو پروژه هستیم. ابتدا استادیوم یادگار امام (ره) را به ما پیشنهاد کردند که من آن را قبول نکردم. سپس یک مکانی را شهردار تبریز به ما پیشنهاد داد که در حال بحث روی قیمت آن هستیم. شهردار و استاندار تبریز و حتی امام جمعه محبوب ما هم فوتبالی است و از ما حمایت می کند تا یکسری اتفاقات از جمله احداث استادیوم اختصاصی انجام شود.

زنوزی درباره بلیت فروشی دیدارهای تراکتور هم گفت: ما به عنوان لیدر موردی سازی در فوتبال یکسری کارها را انجام دادیم. فکر می کنم هفته گذشته و در بازی با پرسپولیس که بلیت فروشی را خودمان انجام دادیم، همه همکاری کردند و اتفاق خوبی افتاد. حدود 80 هزار نفر به استادیوم آمدند. ما 50 هزار بلیت را الکترونیکی فروختیم و حدود 15 هزار بلیت هم به صورت کارت در استادیوم فروخته شد. یکسری کارهای خوب توسط باشگاه تراکتور انجام شد و حتی برای اولین بار در مراسم رونمایی از لباس مان هم از بانوان دعوت کردیم که این می تواند فرهنگ بالای طرفداران را نشان دهد.

مالک باشگاه تراکتور راجع به شکایت این باشگاه از آنتونی استوکس و لی هری اروین، دو بازیکن خارجی فصل گذشته سرخپوشان تبریزی گفت: بخش حقوقی باشگاه در حال پیگری این پرونده هاست. استوکس به باشگاهی ترکیه ای رفته و این اتفاقی است که سر پرسپولیس هم آمد. به نظرم همان اتفاقی که برای پرسپولیس رقم خورد، برای باشگاه ترکیه ای هم پیش خواهد آمد و پنجره نقل وانتقالاتی آنها هم بسته خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه ای برای سودده شدن تراکتور در آینده دارد، گفت: ما می خواهیم تراکتور را به جایگاه اصلی خودش برسانیم، یعنی از نظر ورزشی، فرهنگی و مالی باید این کار صورت بگیرد. چندین بار رهبر معظم انقلاب گفته اند آذربایجان سر ایران است و ما می خواهیم در حوزه فرهنگ و اقتصاد هم تراکتور به عنوان کننده آذربایجان سر ایران باشد و به این سرانجام برسد. سعی داریم قدرت تیم را حفظ کرده و آن را ارتقا بدهیم تا تراکتور در جایگاهی که رهبر انقلاب گفته اند، باقی بماند.

وی افزود: در بحث حق پخش تلویزیونی و بلیت فروشی و... فوتبال ما مالی است، اما ما نتوانستیم از این مسئله بهره برداری کنیم. یکسری شرکت متفرقه به وجود آمدند و در حالی که ما هزینه می کنیم، فوتبالیست را ما می خریم، استادیوم را ما می سازیم، یک عده دیگر از فوتبال بهره برداری می کنند.

مالک باشگاه تراکتور تبریز با بیان اینکه این تیم 30 میلیون طرفدار دارد عاشق تراکتور هستند، یادآور شد: روز اولی که باشگاه تراکتور را خریدم، گفتم باشگاه باید یک برنامه مالی داشته باشد تا به طرفدارانش کمک کند. ما یک اپلیکیشن طراحی کردیم که طرفداران عضو آن می شوند و ما برای خرید بلیت هواپیما، هتل، تاکسی و دیگر اجناس به آنها تخفیف می دهیم.

زنوزی ادامه داد: اکنون در فوتبال دست ما در جیب طرفدار است که آنها به ما کمک کنند، اما این مسئله کجای دنیا وجود دارد؟ ما باید خدماتی به طرفداران بدهیم که ارزان تر از جای دیگر باشد که از این مسئله هم باشگاه بهره مند شود و هم طرفدار به سود برسد. یکی از برنامه های ما همین اپلیکیشن است که یکی دو ماه دیگر راه اندازی می شود و آن را به بورس هم خواهیم برد تا طرفداران هم سهامدار شوند و هم به سود برسند.

وی با اشاره به میزبانی دیدار هفته دوم مقابل پرسپولیس گفت: از نیروی انتظامی استان آذربایجان شرقی باید تشکر کنم که در بازی هفته قبل خیلی به نظم بازی کمک کرد. همچنین از طرفداران تراکتور در استان های دیگر از جمله اردبیل و آذربایجان غربی که برای حمایت از تراکتور به تبریز آمدند.

مالک باشگاه تراکتور بار دیگر درباره برنامه های مالی این باشگاه گفت: یکسری شرکت حواشی فوتبال ایجاد شده اند که ربطی به فوتبال ندارند. 16 تیم لیگ برتری و 18 تیم در لیگ دسته اول تیمداری می کنند. برای این تیم ها هزینه زیادی پرداخت می شود، اما سود آن به شرکت های دیگر می رسد. ما در حال تنظیم یک سوپراپلیکیشن هستیم که تمام این خدمات و کارهایی که شرکت های دیگر در مورد فوتبال انجام می دهند را انجام خواهیم داد و بخش مالی باشگاه را قوی می کنیم، ارقام درشتی در این شرکت ها وجود دارد و ما به دنبال همین درآمدها هستیم. شما حساب کنید که 30 میلیون طرفدار بخواهند از اپلیکیشنی که برای خودشان است، استفاده کنند چه سودی حاصل می شود.

زنوزی درباره ادعای اینکه تراکتور 30 میلیون طرفدار دارد، گفت: 70، 80 درصد آذری زبان ها طرفدار تراکتور هستند. ایران حداقل 40 میلیون آذری زبان دارد که 30 میلیون آن تراکتوری هستند! وقتی ما در تهران بازی داریم و 50 درصد استادیوم طرفدار تراکتور هستند، دیگر خودتان حساب کنید چقدر می شود! ما در دیگر شهرها هم همین شرایط را داریم و در هیچ شهری میهمان نیستیم. همیشه طرفداران تراکتور به ما لطف دارند.

وی درباره اینکه چرا تراکتور اسپانسر البسه ندارد و گفته می شود لباس های فعلی این تیم از فدراسیون خریداری شده است، گفت: ما آدیداس را گرفته ایم. حدود هشت سال به فدراسیون فوتبال سرویس دادم و این وظیفه ام بود که به خاطر کشورم ایران خدمات هوایی را برای تیم ملی گذاشتم، اما یک تقدیر و تشکر خشک و خالی از ما نکردند. حتی گفتند با هواپیمای تیم ملی مسافرکشی می کنند، اما کسی نگفت این هواپیما برای خودمان است. حالا چطور فدراسیون به ما لباس داده است؟ ما با آدیداس قرارداد امضا کردیم و از یک ماه پیش نام تراکتور را در سایتش هم آورده است. به هرحال ما قراردادی با آنها داریم.

مالک باشگاه تراکتور در پاسخ به این سؤال که گفته شده است برخی بازیکنان ایرانی هم با این باشگاه قرارداد ارزی دارند، گفت: بروند و نگاه کنند. کار سختی نیست و این را از فدراسیون فوتبال پیگیری کرده و نگاه کنند. ما رشید مظاهری را آوردیم و یکی از مدیران اسبق استقلال صحبت هایی درباره او کرد که مظاهری پاسخش را داد. من از جیب خودم هزینه می کنم و می دانم چقدر هزینه کنم. قیمت را کسانی بالا می برند که از جیب خودشان هزینه نکرده و از جیب ملت هزینه می کنند. تحمل این مسائل را هم ندارند و به همین دلیل در رسانه ها شایعاتی را مطرح می کنند و چند بار برای خود من حاشیه ساختند.

زنوزی افزود: فوتبال حاشیه زیاد دارد و تراکتور هم یکی از تیم های بزرگ ایران است که حاشیه های خودش را دارد. من در این 20 سال که در فوتبال هستم، سعی کردم خیلی در رسانه ها نباشم. سال گذشته چون تراکتور را گرفته بودیم، سعی کردم خودم پای کار باشم که دیدم برخی در حال حمله کردن هستند و سعی کردم امسال بیشتر نظارت کنم. من خودم هم حاشیه ای هستم و اگر حاشیه هم بیاید، این حواشی تصاعدی بالا می رود که به همین دلیل امسال خودم را کنار کشیدم.

وی درباره حاشیه های اخیر طرفداران تراکتور با علیرضا بیرانوند گفت: من برای فوتبال بیرانوند احترام قائلم. او بازیکن بزرگی است. بیرانوند یکی از بزرگ ترین دروازه بان های تاریخ فوتبال ماست، اما به لحاظ اخلاقی خودش را باید اصلاح کند. حرکاتی که او سال گذشته در تبریز انجام داد یا حرکاتی که امسال انجام داد را ببینید. بازیکن باید با طرفداران یک مقدار مؤدبانه برخورد کنند و این را فیفا هم می گوید که بازیکنان نباید به طرفداران واکنش نشان بدهند.

مالک باشگاه تراکتور گفت: نمی دانم قوانین فدراسیون فوتبال چیست که برای بازیکنان برخی تیم های خاص حریم هایی در نظر گرفته است. ما سال گذشته هم شکایت کردیم، اما ترتیب اثر داده نشد. به شکایت های ما از پدیده، پرسپولیس و سپیدرود رسیدگی نشد و مسکوت مانده است. برای تمام اینها سند داریم، اما زورمان به اینها نمی رسد. همان طور که گفتم ما تلاش می کنیم و تا اندازه ای دست ماست. ما در کار دیگر صد درصد خودمان تلاش می کنیم و همه چیز در دست ماست، اما اینجا همه چیز دست ما نیست و نمره را در نهایت یکی دیگر باید بدهد.

زنوزی در پاسخ به این پرسش که آیا باشگاه تراکتور به دنبال انجام بازی محبت آمیز با تیم های مطرح باشگاهی است یا خیر، گفت: این تأخیر در شروع لیگ کمی برنامه ما را به هم زد. مدیران ما زحمات خوبی می کشند و یکسری کارها انجام می دهند و قرار بود با روبین کازان بازی کنیم، اما دیر شروع شدن لیگ ما و زود شروع شدن لیگ روسیه مشکلاتی ایجاد کرد که نتوانستیم این کار را انجام دهیم، اما فعلاً در حال بررسی هستیم.

وی درباره اینکه برنامه ای برای ورود به رشته های دیگر دارند یا خیر، خاطر نشان کرد: ما به دنبال ورود به والیبال هستیم. اولویت دوم مان بعد از فوتبال این رشته است. اول می خواهیم فوتبال روی غلتک بیفتد و بعد از آن والیبال را شروع می کنیم. در این بین شاید به رشته های دیگر هم برسیم.

مالک باشگاه تراکتور در مورد آکادمی این باشگاه نیز توضیح داد: امسال تغیرات اساسی در این حوزه اجرا شده است. به نظرم مدیرعامل می تواند در مورد ریز این موضوع توضیح دهد.

زنوزی در سرانجام گفت: از تمام طرفداران استقلال و پرسپولیس عذرخواهی می کنم که برخی صحبت ها را مطرح کردم. شاید آنها ناراحت شوند، اما من واقعیت ها را می گویم. از من به دل نگیرند، من به نفع آنها صحبت می کنم. شاید در کوتاه مدت متوجه منظور من نشوند، اما در بلندمدت این صحبت ها به نفع استقلال و پرسپولیس و کشور خواهد بود و این دو تیم هم از وابستگی رهایی پیدا می کنند. گاهی اوقات عدم مدیریت در تیم ها باعث کارهایی می شود که شایسته ورزش ما نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 321

به "زنوزی: استقلال را به من پیشنهاد دادند اما گفتم اولویتم تراکتور است، برخی باشگاه ها از جیب 80 میلیون ایرانی هزینه می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنوزی: استقلال را به من پیشنهاد دادند اما گفتم اولویتم تراکتور است، برخی باشگاه ها از جیب 80 میلیون ایرانی هزینه می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید