طراحی ساخت ویلا: آموزش گام به گام کاشت و پرورش توت فرنگی در گلدان و باغچه

به گزارش تا بینهایت، آیا شما هم دوست دارید که کاشت و پرورش توت فرنگی را خودتان انجام دهید؟ شاید این کار در نگاه اول چندان آسان به نظر نرسد، ولی کافی است اصول کاشت و پرورش توت فرنگی را بدانید، تا به راحتی بتوانید در هر فصلی از سال خودتان اقدام به کاشت این میوه خوشمزه کنید. برای این کار باید اطلاعات کافی داشته باشید تا زحمتتان به باد نرود و در نهایت یک محصول سالم داشته باشید. بنابراین توجه به دمای و خاک مناسب، شرایط نگهداری و مهم تر از همه، بذر مناسب برای پرورش توت فرنگی لازم است. در این مقاله از سرویس در ما همه باید و نباید های کاشت و پرورش توت فرنگی به روش اصولی را به شما آموزش خواهیم داد.

طراحی ساخت ویلا: آموزش گام به گام کاشت و پرورش توت فرنگی در گلدان و باغچه

جهت دریافت خدمات طراحی ساخت ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

چه نوع توت فرنگی بکاریم؟

برای کاشت و پرورش توت فرنگی باید پیش از هر چیز در خصوص انواع اطلاعات مختصری داشته باشید. این میوه به 2 گروه بهاره و چهار فصله تقسیم می شوند. گروه بهاره شامل بوته هایی می شوند که فقط یک بار در طول سال میوه می دهند. نوع دیگر ارقام چهار فصله یا روز خنثی (day neutral) هستند که در طول سال بیش از یک بار میوه می دهند.

مهم ترین انواع بوته های توت فرنگی بهاره عبارتند: از گورلا، آلیسو، تیوگو، رد گانتلت، اسیتا، کاتس کیل، فرسنا. و مهم ترین انواع چهار فصله، شامل استرا و هومی جنتو، سان آندریاس، آروماس، آلبیون، سلوا و گاویتا می شوند.

بد نیست بدانید که چهار فصله ها بسیار رشد خوبی دارند و خزنده هستند. آنها از اواخر اردیبهشت تا اواخر تابستان و گاهی اوایل پاییز میوه می دهند. میوه های این بوته ها هم ریز و به تعداد زیادتری در هر بوته هستند. این گروه از بوته های توت فرنگی در صورت مساعد بودن دمای محیط، در تمام فصول سال میوه توت فرنگی و گلدهی دارند.

بیشتر بخوانید: برترین روش های شستن توت فرنگی

در چه فصلی می توان توت فرنگی کاشت؟

اینکه دقیقا در چه فصلی از سال توت فرنگی بکارید، به شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن زندگی می کنید، بستگی دارد. توت فرنگی ها نباید در هوای سرد کاشته شوند و باید اجازه دهید باران و سرما تمام گردد، سپس اقدام به کاشت و پرورش توت فرنگی کنید. برترین زمان معمولا اسفند یا فروردین توصیه می گردد. اگر هم می خواهید این میوه را در پاییز یا زمستان بکارید، باید جایی قرار دهید که منبع گرمایی در کنار آن باشد.

خاک مناسب برای کاشت توت فرنگی

توت فرنگی در انواع خاک ها می تواند رشد کند اما خاک گلدانی برترین گزینه است. قبل از کاشت بذرهای توت فرنگی، کود دادن و مخلوط کردن کود با خاک را نباید فراموش کنید. ترکیب خاک باغچه، پیت ماس و ورمی کمپوست، ترکیب ایده آل برای کاشت و پرورش توت فرنگی است.

اگر هم می خواهید بذر را در باغچه بکارید، زهکشی خاک را از قلم نیندازید. توت فرنگی خاک های نرم را ترجیح می دهد. خاک های شنی رسی هم برای کاشت توت فرنگی به کار می فرایند. در کل PH مناسب برای خاک باید بین 5.5 تا 6.5 باشد.

بیشتر بخوانید: برترین روش های فریز کردن توت فرنگی

اصول آبیاری برای رشد توت فرنگی

توت فرنگی جزو گیاهانی نیست که احتیاج به آب زیاد داشته باشد. آبیاری میانه در طول هفته و در صورت احتیاج توصیه می گردد. در هنگام آبیاری هم این است که خاک گلدان را مرطوب نگه دارید و به طور ناگهانی، گلدان را غرق آب نکنید.

دمای مناسب برای کاشت توت فرنگی

برترین دما برای کاشت توت فرنگی بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد است و در محیطی سرپوشیده است. دمای 15 درجه سانتی گراد هم برای رشد گیاه فوق العاده خوب است. البته دماهای کمی بالاتر یا پایین تر از این اعداد را هم می تواند تحمل کند. این گیاه تا حدی به سرما نیز مقاوم است که می تواند بدون پوشش تا دمای -5 درجه را تحمل کند. اگر هم روی بوته ها را بپوشانید تا دما -18 درجه را هم تاب می آورد.

مکان مناسب برای کاشت و پرورش توت فرنگی

برترین مکان برای کاشت و پرورش توت فرنگی جایی است که نور خورشید به گلدان یا باغچه بتابد. بهتر است گلدانی که بذرها را در آن کاشته اید، در یک مکان نورگیر مثل پشت پنجره قرار دهید. توت فرنگی ها به 6 تا 8 ساعت تابش نور مستقیم احتیاج دارند، بنابراین فضای مناسبی را برای آنها انتخاب کنید.

روش کاشت توت فرنگی در گلدان

برترین روش برای کاشت توت فرنگی این است که بذرها را ابتدا در گلدان بکارید و بعد آن ها را به باغچه منتقل کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول: گلدان را آماده کنید

در اولین گام باید یک گلدان مناسب برای کاشت توت فرنگی داشته باشید. قطر گلدان باید 40 تا 45 سانتی متر باشد تا جای کافی برای رشد داشته باشد. کف گلدان هم باید یک یا چند سوراخ داشته باشد که آب اضافی از آن خارج گردد. یک سوم حجم گلدان را با سنگ یا سفال پر کنید و 2/3 دیگر را با خاک مناسب گلدان پر کنید.

مرحله دوم: خاک را آماده کنید

در این مرحله داخل گلدان آب بریزید تا وقتی که کاملا آب از سوراخ انتهای گلدان بیرون بیاید. نشای توت فرنگی را آماده بگذارید. داخل خاک را چند حفره به عمق تقریبا 5 تا 6 سانتی متر ایجاد کنید. بین حفره ها باید حداقل به میزان 10 تا 15 سانتی متر فاصله بدهید. پهنای حفره ها هم نباید بیشتر از 7 سانتی متر باشد.

مرحله سوم: نشای توت فرنگی را بکارید

در این مرحله از کاشت توت فرنگی، نشاها را از محل اولیه شان بیرون بیاورید و خاک اضافی آن ها را بتکانید. هر نشا را به آرامی داخل حفره ها بکارید و بعد حفره ها را با خاک پر کنید. مراقب باشید که ریشه نشاها نشکنند یا دچار آسیب نشوند. روی سطح خاک را کمی فشار دهید.

مرحله چهارم: به گلدان آب بدهید

بعد از کاشت نشاها، گلدان را دوباره آب بدهید، در حدی که آب از سوراخ ها بیرون بزند. گلدان یا گلدان ها را در مکان مناسب و آفتابگیر بگذارید تا به مرور جوانه بزنند.

نکات مهم برای نگهداری و پرورش توت فرنگی

*حتما نشاها یا گیاهان قوی را برای کاشت از گلخانه های معتبر خریداری کنید. چون نشای شما باید سالم و بدون آفت باشد. در هنگام کاشت هم باید کل ریشه در خاک قرار بگیرد و تاج آن، بیرون از خاک باشد.

*اگر چند گیاه یا بذر را در باغچه خود دارید، مراقب باشید که توت فرنگی را در کنار گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل نکارید. این کار باعث آفت زدن احتمالی توت فرنگی خواهد شد.

*اگر سال اولی است که توت فرنگی می کارید و گل می دهد، در سال اول شکوفه ها را برای باردهی بیشتر بچینید تا سال بعد، میوه های درست تر و بیشتری بدهد.

*احتمال رویش علف های هرز در گلدانی که در آن توت فرنگی کاشته اید بسیار بالا است. به ویژه در ماه های ابتدایی کاشت توت فرنگی، حتما این علف ها را خارج کنید تا از مواد مغذی خاک تغذیه و فضای رشد توت فرنگی را کم نکنند.

*وقتی فصل رشد توت فرنگی ها تمام شد، شاخه و برگ ها را به میزان تقریبا 3 سانتی متر ببرید. گیاهان را هم به میزان 10 سانتی متر کود بدهید.

*مراقب آفت یا قارچ زدن توت فرنگی ها باشید. به محض این که بذر یا میوه توت فرنگی تان دچار آفت شد، حتما نسبت به برطرف و از بین بردن آن ها اقدام کنید. حتی الامکان از افراد متخصص مشورت بگیرید. چون ممکن است بعضی از آفت ها با گیاهان و مواد طبیعی مثل سیر یا برگ کاهو هم از بین بفرایند.

*اگر در فصل سرما هستید، برای جلوگیری از یخ زدن ریشه ها، از خاکپوش بهره ببرید. کاه، خاک اره، برگ یا پوست گیاهان را دور و بر گیاه بپاشید. این خاکپوش ها را در فصل بهار بردارید و آنها را بین ردیف های توت فرنگی بپاشید تا از رشد علف های هرز هم جلوگیری گردد.

*زمان مناسب برای برداشت توت فرنگی وقتی است که سه چهارم میوه، رنگ قرمز بگیرد. در این حالت، ساقه توت فرنگی را بچینید تا از بوته جدا گردد و آن ها را بعد از شستن، میل کنید.

سوالات متداول

از چه خاکی برای کاشت و پرورش توت فرنگی استفاده کنیم؟

ترکیب خاک باغچه، پیت ماس و ورمی کمپوست، ترکیب ایده آل برای کاشت هستند. اما در کل PH مناسب برای خاک باید بین 5.5 تا 6.5 باشد.

دمای ایده ال برای کاشت توت فرنگی چه دمایی است؟

دمای 15درجه دمای ایده آل توت فرنگی برای رشد است ولی این گیاه در دمای 20 تا 25 درجه هم به خوبی رشد می نماید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 8 مرداد 1401 بروزرسانی: 8 مرداد 1401 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2095

به "طراحی ساخت ویلا: آموزش گام به گام کاشت و پرورش توت فرنگی در گلدان و باغچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ساخت ویلا: آموزش گام به گام کاشت و پرورش توت فرنگی در گلدان و باغچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید