ابرهای تیره ، درخشان و عجیب معروف به گلبول، عکس

به گزارش تا بینهایت، دیجیاتو نوشت: 3 ژانویه 2002، تیم تلسکوپ فضایی هابل ناسا و آژانس فضایی اروپا تصویری از ابرهای تیره درخشان و عجیب وغریب معروف به گلبول را منتشر کرد.

ابرهای تیره ، درخشان و عجیب معروف به گلبول، عکس

این گلبول ها در برابر درخشش قرمز گاز هیدروژن و ستاره های درخشان، در برابر ستارگان درخشان مجاور در منطقه شلوغ ستاره زایی، IC 2944، قرار گرفته اند.

سحابی IC 2944 پر از گازوغبار است که به وسیله یک خوشه از ستارگان پرجرم روشن و گرم می گردد. این ستارگان بسیار داغ تر و بسیار پرجرم تر از خورشید ما هستند.

  • پنج اصل علمی که در مدرسه اشتباه یاد گرفته ایم

تصویر انتشار هیدروژن که به وضوح طرح کلی گوی های تاریک را نشان می دهد در فوریه 1999 با دوربین هابل (WFPC2) گرفته شد. تصاویر دیگری که به مشخص رنگ واقعی ستارگان در میدان یاری کردند به وسیله تیم میراث هابل در فوریه 2001 گرفته شد. نتیجه ترکیبی، یک تصویر چهار رنگ از فیلترهای قرمز، سبز، آبی و H-alpha است.

اخترشناس دیوید تاکری، اولین بار در سال 1950 این گلبول ها را رصد کرد. اما اخترشناسان هنوز در خصوص منشأ و ماهیت آنها اطلاعات بسیار کمی دارند. به جز اینکه آنها به طور کلی با منطقه ها تشکیل ستاره، به علت وجود گاز هیدروژن مرتبط هستند.

به لطف وضوح بالای ارائه شده به وسیله تلسکوپ فضایی هابل، اخترشناسان می توانند برای اولین بار ساختار پیچیده این اجرام کروی را مطالعه نمایند.

به نظر می رسد که گلبول ها به شدت شکسته شده اند، گویی نیروهای درونی درحال نابودی آنها هستند. وقتی اخترشناسان رادیویی صدای خش خش ضعیف مولکول های درون گلبول ها را مشاهده کردند، متوجه شدند که این گلبول ها درواقع در حرکتی ثابت و کوبنده هستند و به صورت مافوق صوت در میان یکدیگر حرکت می نمایند.

این پدیده ممکن است ناشی از تشعشعات فرابنفش قدرتمند از ستارگان درخشان و پرجرم باشد که گاز را در ناحیه اطراف گرم می نماید و باعث انبساط و جریان در برابر گلبول ها و درنهایت نابودی آنها می گردد.

  • غذای فضایی، یک سالاد گیاهی خوشمزه

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 دی 1402 بروزرسانی: 14 دی 1402 گردآورنده: ta8.ir شناسه مطلب: 2294

به "ابرهای تیره ، درخشان و عجیب معروف به گلبول، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابرهای تیره ، درخشان و عجیب معروف به گلبول، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید